Dostupni linkovi

Prvi Božić u vrijeme korone


Franjo i Josipa Šušak sa troje djece, Marijom, Ljubicom i Tomom, u Širokom Brijegu, gradiću u zapadnoj Hercegovini, ove godine dočekuju Božić u nešto drugačijim okolnostima, zbog pandemije korona virusa.

Nema tradicionalne mise ponoćke, ograničeno je kretanje, pa će ovaj blagdan proslaviti u užem krugu obitelji.

„Na Badnjak obavezno postimo, ne jedemo kolače, pravi se riba. Pjevaju se božićne pjesme i ako nekoga sretnemo kažemo 'na dobro vam došao Badnji dan'. Ove godine nećemo ići na misu ponoćku, nego na misu bdijenja, koja je nešto ranije. Nakon toga ispred župne crkve budu priređene žive jaslice i taj dan protječe u nekom molitvenom ozračju“, kaže Franjo.

Na sam Božić ide se na svetu misu, a nakon mise upriliči se čestitanje i druženje okupljenih.

Obitelj Šušak: Na Božić je neizostavan božićni ručak, gdje, kaže Franjo, stariji članovi obitelji prepričavaju kako se Božić slavio nekada.
Obitelj Šušak: Na Božić je neizostavan božićni ručak, gdje, kaže Franjo, stariji članovi obitelji prepričavaju kako se Božić slavio nekada.

„Imamo jedno mjesto gdje se okupljaju stanovnici našeg zaseoka. Donosimo kolače, rakiju. Tu čestitamo Božić jedni drugima. Ove godine to će biti svakako sa fizičkom distancom, bez bliskih kontakata“, objašnjava Franjo.

Na Božić je neizostavan božićni ručak, gdje, kaže Franjo, stariji članovi obitelji prepričavaju kako se Božić slavio nekada.

„Oni pričaju kako se slavio nekada Božić. Uglavnom, kažu da je bila neimaština. Sada živimo u jednom izobilju, pa se mi mlađi ne možemo uklopiti u taj 'film'. Također, obilazimo i groblja, gdje se pomolimo za naše pokojne, a nakon toga nastavljamo slaviti ovaj blagdan u krugu obitelji“, dodaje Franjo.

Kićenje bora jedan od običaja

Pandemija korona virusa svakako utječe na proslavu Božića, prije svega u smislu ograničavanja druženja i susreta sa širim krugom obitelji i prijatelja.

I za Franjinog oca, Mladena Šuška, Božić je nešto posebno. Za Božić uvijek osjeća radost, mir, duhovno zadovoljstvo.

„Možeš biti radostan s malo, sa sitnicama, osmijehom, lijepom riječju, posjetom nekoga. Ali eto ove godine, ova korona nam onemogućava kretanje, ali s druge strane ova moderna tehnologija nam može približiti naše najmilije koji su daleko, slikom i riječju“, kaže Mladen.

Što se tiče običaja, za Božić se uvijek kiti bor, tradicionalno na Badnjak. Također, peku se kolači, trpeza je uvijek bogata, kaže Mladen.

„Ranijih godina je bilo prebogato, pa je dosta i ostajalo nepojedene hrane. Ove godine nema kretanja, pa će biti manje. Bit će klasično, sarma, odojak“, navodi Mladen.

Božićni blagdani tradicionalno se slave i u kući Darka i Anamarije Jozić i njihove djece Lucije i Luke u Zenici, u centralnoj Bosni.

„Ove godine nema ponoćke, misa je bila nešto ranije. To je jedino razlika nego ranijih godina. Planiramo posjetiti moje i od supruge roditelje. Na Badnjak jedemo ribu, no u nekim krajevima se jede i grah. Na sam dan Božića jede se sarma i pečenje“, kaže Darko.

Obitelj Jozić: „Ove godine nema ponoćke, misa je bila nešto ranije. To je jedino razlika nego ranijih godina", kaže Darko Jozić.
Obitelj Jozić: „Ove godine nema ponoćke, misa je bila nešto ranije. To je jedino razlika nego ranijih godina", kaže Darko Jozić.

Pandemija je, također, utjecala, pa se ove godine Božić dočekuje u drugačijim okolnostima, kaže Darko.

„Ljudi iz dijaspore neće dolaziti, to se osjeti. A za nas ukućane nema neke velike razlike u odnosu na ranije godine. Radost Božića koju smo ranije doživljavali, osjećamo i ove godine“, objašnjava Darko.

Ova obitelj na Božić pohodila je crkvu sv. Josipa u Zenici u kojoj je župnik don Davor Topić. Župa danas broji do 1.500 vjernika.

Don Davor za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže kako su se vjernici pripremali za Božić tijekom Adventa dolazeći na rane mise zornice. U tom vremenu, cijela župna zajednica bila je pozvana učiniti jedno dobro djelo, kaže don Davor.

„Svake nedjelje župljani su donosili u župu nešto od životnih namirnica i na treću nedjelju Adventa koja je bila nedjelja Caritasa skupili smo te namirnice i uz pomoć volontera podijelili najugroženijim obiteljima u našoj župi. Mogli smo u Adventu doživjeti jedno darivanje koje proizlazi iz činjenice da se Bog darovao čovjeku“, kazao je don Davor, navodeći da se vjernici nastoje pridržavati mjera opreza u ovoj zdravstvenoj krizi.

„Svjedoci smo da se ova pandemija odrazila na sve nas, ali opet osjećamo da se ne smijemo distancirati jedni od drugih. Imat ćemo mise kroz ove dane, ali ću i slaviti misu sa zatvorenicima u Kazneno-popravnom domu u Zenici (KPD). To je za mene jedna posebna radost da mogu i tim zatvorenicima reći da je Kristovo rođenje jedna nada za cijelo čovječanstvo i da su oni mnogo vrjedniji od onog što ih je dovelo na to mjesto“, kaže don Davor.

Pandemija kušnja cijelog svijeta

Božić se ove godine s radošću dočekuje i u župi svetog Ignacija u sarajevskom naselju Grbavica.

I u toj župi za Božić se pripremalo misama zornicama u Adventu, koje su svakodnevno pohodile i župljanke ove župe Jagoda Pervan i Ružica Mitić.

Jagoda kaže kako Božić tradicionalno slavi s kćerkom i zetom na božićnom ručku uz bogatu trpezu. Ove godine bit će nešto drugačije.

„Ove godine nećemo se sastajati, sve što skuhamo ćemo podijeliti bez druženja, kako ova korona ne bi imala posla s nama“, kaže Jagoda.

„Kolači su završeni nešto ranije, a na Badnjak je na stolu supa, sarma, pečenje. Za Badnjak smo sami ja i muž, a na Božić dolazi mi sin i snaha i njihovi roditelji. Družimo se i pričamo“, kaže Ružica.

Zbog pandemije virusa korona i stanovnici naselja Makljenovac u Usori na sjeveru BiH u drukčijoj atmosferi nego ranijih godina dočekat će najradosniji katolički blagdan.

U ovom selu, koje se nalazi između općine Usora i grada Doboja, na sjeveru BiH, primjetno je da veliki broj ljudi, porijeklom iz ovog naselja, koji žive i rade u inozemstvu, nije ovih dana u rodnom kraju.

Zbog epidemioloških mjera ni božićna misa neće biti održana u ponoć nego tri sata ranije.

"Sami smo nas dvoje. Nema djece, nema unučadi, nema nikoga. Zbog toga smo nesretni. Svi su u Zagrebu i nitko neće doći", kaže Mara Jeleč
"Sami smo nas dvoje. Nema djece, nema unučadi, nema nikoga. Zbog toga smo nesretni. Svi su u Zagrebu i nitko neće doći", kaže Mara Jeleč

Mara i Fabijan Jeleč ukrasili su kuću, no za razliku od prethodnih godina ispred njihovih kuća nema parkiranih vozila sa stranim registarskim oznakama.

"Veličinu našeg blagdana neće umanjiti to što naši najmiliji nisu s nama, a da su stigli to bi bio vrhunac svega", naglašava Fabijan Jeleč
"Veličinu našeg blagdana neće umanjiti to što naši najmiliji nisu s nama, a da su stigli to bi bio vrhunac svega", naglašava Fabijan Jeleč

„Nalazimo se u vremenu najtežem od rata. Naši najmiliji koji su vani nisu uspjeli doći.

Za najradosniji kršćanski blagdan Božić, tradicionalnu čestitku uputio je i nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.

„Da bi istinski Božićni mir zaživio u nama i među nama, opraštamo jedni drugima jer je i nama Bog oprostio. Taj Božićni mir treba zagrijati naše međuljudske odnose kroz pomirenje i praštanje i izgrađivanje međusobne solidarnosti. Kao što je nas Bog obradovao svojom blizinom, i mi želimo tako svojom ljubavlju, pa makar i skromnim gestama, donijeti radost onima koji nas trebaju i našu pomoć očekuju“, kazao je kardinal Puljić.

Kardinal Puljić, osvrnuo se i na pandemiju korona virusa koja je zadesila cijeli svijet.

„Svim bolesnima, razočaranima, onima koji su izgubili nadu, božićno svjetlo neka donese utjehu i probudi pouzdanje u Boga, koji nam se približio i kroz božićno dijete očitovao svoju ljubav. Pandemija korona virusa nametnula je pravilo fizičke distance jednih od drugih kako bi se smanjila opasnost širenja zaraze. I dok tako uzajamno čuvamo svoje fizičko zdravlje, srcem možemo i trebamo biti blizu jedni drugima i istinski izražavati radost Božića i uputiti iskrene čestitke“, istaknuo je nadbiskup vrhbosanski.

Božić je kršćanski blagdan kojim se slavi rođenje Isusa Krista. Blagdan je uveden u Rimu u šestom stoljeću. Slavi se u većini zemalja 25. prosinaca što je po gregorijanskom kalendaru, a crkve koje prate julijanski kalendar Božić slave 7. siječnja.

*Saradnja na tekstu: Arnes Grbešić

XS
SM
MD
LG