Gradski odbor Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Mostar saopćio je u ponedeljak, 21. decembra, kako najoštrije osuđuje navodnu malverzacije izbornim rezultatima u Gradu Mostaru na jugu BiH i "već poznatu i neskrivenu krađu tisuća glasova u dominantno hrvatskim izbornim područjima Grada Mostara".
"Odgovorno tvrdimo da se nastavlja raditi izborni inženjering, nakon zatvaranja birališta, a sa hrvatskih područja nestaju glasovi ili se ne broje. Danas imamo upravo takvu situaciju na koju smo upozoravali,“ navodi se u saopštenju.
Na lokalnim izborima u Mostaru održavnim 20. decembra, prema preliminarnim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija BiH (CIK BiH) u ponedjeljak 21. decembra, najviše glasova u Gradskoj izbornoj jedinici osvojila je Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ) – 11.973 ili 37,48 odsto.
Na drugom mjestu je Koalicija za Mostar koju čine Stranka demokratske akcije, Savez za bolju budućnost (SBB), Demokratska fronta (DF), Stranka za BiH (SBH) i Bosanska patriotska stranka (BPS) sa 9.421 ili 29,49 odsto, dok je po broju osvojenih glasova - 3.629 ili 11,36 odsto BH blok Mostar, koju čine Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH) i Naša stranka na trećem mjestu.
Iz HDZ kažu kako ni nakon 16 sati od zatvaranja birališta nisu prebrojani glasove za Grad Mostar.
„Imamo glasove kojih preko noći nigdje nema a dobile su ih Hrvatske stranke. Tko je ukrao te glasove i/ili ih prebacio drugim političkim opcijama", istakli su u saopćenju iz HDZ-a BiH.
"Naglašavali smo kako Središnje izborno povjerenstvo (SIP) i Gradsko izborno povjerenstvo, nadležne institucije za provođenje izbora moraju biti neovisne od političkog utjecaja, jamčiti transparentnost i demokratski izborni proces a u Mostaru to nije slučaj", naveli su.
Ističu kako Gradski odbor HDZ-a BiH Mostar poziva međunarodne partnere i predstavnike međunarodne zajednice, sve nadležne institucije da se uključe u rješavanje ovog "gorućeg problema i očitih izbornih manipulacija koje ruše europski put, stabilnost i napredak".
Lokalni izbori za Gradsko vijeće Mostara održani su 20. decembra, nakon 12 godina.
Na glasačkim listićima bilo je 370 kandidata, od čega 31 politički subjekt, 22 političke stranke, četiri nezavisna kandidata, četiri koalicije i jedna lista neovisnih kandidata.
Gradsko Vijeće Mostara čini 35 vijećnika. Vijećnici su birani u gradskoj izbornoj jedinici, koja daje 13 vijećnika i obuhvata cijelo područje Mostara.
Osim toga, 22 vijećnika se biraju iz šest izbornih jedinica, gradskih područja i to 13 iz tri većinske hrvatske izborne jedinice i devet iz tri većinske bošnjačke izborne jedinice.
Gradonačelnik Mostara se bira dvotrećinskom većinom od 35 vijećnika u Gradskom vijeću.
Ukoliko je ne bude bilo, biće organizovan drugi krug glasanja gdje je neophodna dvotrećinska većina. U slučaju da ni tada ne bude izabran, u trećem krugu biće dovoljna većina među vijećnicima koji su prisutni na glasanju.
Nijedan konstitutivni narod (Bošnjaci, Srbi, Hrvati) ne može imati manje od četiri niti više od 15 vijećnika, a jedno vijećničko mjesto pripada onima koji se ne izjašnjavaju kao konstitutivni narodi.