Na sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa političkim i institucionalnim predstavnicima Srba sa Kosova doneti su zaključci o zajedničkom delovanju na očuvanju svih „vitalnih nacionalnih interesa na Kosovu i najvažnijih interesa Srbije“, saopštila je Kancelarija za Kosovo Vlade Srbije.
„O svim konkretnim zaključcima javnost će biti obaveštena u naredna 72 sata, nakon dodatnih konsultacija sa svim predstavnicima srpskog naroda na Kosovu, kao i relevantnim predstavnicima međunarodne zajednice", navedeno je u saopštenju.
Nije navedeno šta su bile teme sastanka, ali učesnici su bili čelnici energetkog sektora, ministarka energetike i rudarstva Zorana Mihajlović, direktor JP „Eletroprivreda Srbije“ Milorad Grčić, kao i direktorka „Elektromreža Srbije“ Jelena Matejić.
Energetika je ključna tema ovih dana u odnosima Srbije i Kosova nakon početka nezavisnog rada kosovskog energetskog sistema.
Na Instagram nalogu predsednika Srbije samo je objavljena informacija da je pomenuti sastanak održan.
Odmah nakon početka nezavisnog rada kosovskog energetskog sistema, Srbija je zaustavila prenos od 500 megavata električne energije koji je Kosovo uvozilo iz te zemlje, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Nebih Zarići (Zariqi), član odbora Kosovskog operatora za prenos i tržište električne energije (KOSTT).
"Kosovo ne ispunjava sve kapacitete za proizvodnju energije. Imali smo manjak od 500 megavata. Te megavate smo do ovog trenutka uzimali od Srbije i u trenutku stupanja na snagu ovog sporazuma, odnosno od kako je kosovski energetski sistem postao nezavistan, Srbija je prestala da prenosi električnu energiju na Kosovo", kaže Zarići.
On je naveo da su ti megavati, koje je Srbija blokirala, nadoknađeni sporazumom između Kosova i Severne Makedonije o snabdevanju električnom energijom.
RSE se ovim povodom obratio Elektroprivredi Srbije sa pitanjima da li je blokiran tranzit i zbog čega, te da li očekuju sporazum sa KOSTT-om o tranzitu i pod kakvim uslovima.
Do trenutka objavljivanja ove vesti nismo dobili odgovor.
KOSTT od 14. decembra funkcioniše nezavisno od regulatornog bloka EMS (Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija).
Izlazak iz tog sistema i priključivanje u blok sa Albanijom je predviđeno sporazumom sa Evropskom energetskom mrežom prenosnog sistema za energiju (ENTSO) koji je stupio na snagu 29. septembra.