Dostupni linkovi

Azerbejdžan i Jermenija počeli razmenu zarobljenika


Vojna parada u Bakuu
Vojna parada u Bakuu


Azerbejdžanske vlasti saopštile su da je počeo razmenu zatvorenika sa Jermenijom, više od mesec dana nakon sporazuma kojim je okončan šestonedeljni sukob u oblasti Nagorno-Karabaha.

"Kao rezultat pregovora sa jermenskom stranom, uz učešće međunarodnih organizacija i komande ruskih mirovnih snaga, postignut je dogovor o razmeni zatvorenika i talaca po principu 'svi za sve'", navodi se u saopštenju azerbejdžanskog Državnog komiteta za ratne zarobljenike i nestale.

Ruski zvaničnici su saopštili da je ruski avion sa 44 jermenska zarobljenika sleteo u ponedeljak popodne u Jerevan.

"U ovoj fazi, vraćaju se jermenski zarobljenici čije je zatočenje potvrdio Azerbejdžan. Nastavlja se pronalaženje i organizovanje povratak naših saboraca koji su nestali i možda zarobljeni," napisao je na Fejsbuku zamenik jermenskog premijera Tigran Avinian.

Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo da je 12 zarobljenika izručeno Azerbejdžanu, a 44 Jermeniji.

Razmenu su pomogli pripadnici ruskih mirovnih snaga koji su razmešteni u i oko Nagorno Karabaha prema sporazumu o primirju uz posredovanje Moskve, koje je stupilo na snagu 10. novembra nakon šest nedelja borbi.

Za sada nije poznato koliko zatvorenika Azerbejdžan i Jermenija planiraju da razmene.

Prema pomenutom dogovoru, pojedini delovi Nagorno Karabaha i oko njega stavljeni su pod upravu vlasti u Azerbejdžanu nakon što su skoro 30 godina bili pod kontrolom jermenskih snaga.

U Jermeniji je ovo primirje izazvalo revolt i antivladine proteste u kojima nekoliko hiljada demonstranata traži ostavku premijera Nikola Pašinijana optužujući ga za izdaju nacionalnih interesa.

Pašinijan, koji je došao nav last 2018. na talasu protesta u kojima je tražena demokratizacija, istakao je da nema nameru da se povuče te da je potpisao pomenuti sporazum jer nije imao drugu mogućnost.

Opozicija traži formiranje nove, prelazne vlade do prevremenih izbora koji se održali u narednih nekoliko meseci.

Prema mirovnom sporazumu od 9. novembra – kojim su okončani najteži sukobi od 1990-ih - Jermenija se obavezala da vrati Azerbejdžanu tri oblasti u susedstvu Nagorno Karabaha: Agdam, Kalbačar i Lačin, a preostale četiri je uglavnom zauzela.

Azerbejdžanske snage su takođe zauzele i deo Nagorno Karabaha, koji će ostati povezan sa Jermenijom koridorom u distriktu Lačin koji kontrolišu ruske mirovne snage.

Jermeni u Nagorno Karabahu i sedam susednih distrikta su imali lokalnu upravu, uz podršku Jermenije, pošto su azerbejdžanske snage i civili potisnuti iz njih tokom rata koji je okončan primirjem 1994.

XS
SM
MD
LG