Dvadeset pet godina nakon Dejtonskog sporazuma je pronađeno 75 posto od 30.000 osoba nestalih u sukobima devedesetih godina, dok se traga za 7,547 lica.
Ovo je rečeno na online konferenciji, koju je u ponedeljak 14. decembra 2020. godine organizovala Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), na kojoj su porodice koje traže svoje najmilije i predstavnici institucija Bosne i Hercegovine (BiH) razgovarali o rezultatima ostvarenim u traženju nestalih.
Kako je objavljeno na web stranici Komisije, na događaju nazvanom “Profili nestalih: nestale osobe 25 godina nakon Dejtona” iznesen je podatak da je do sada pronađeno 75 posto od 30.000 osoba nestalih u sukobima devedesetih godina.
“Ovaj rezultat je ogromno postignuće koje se temelji na neumornom, hrabrom radu članova porodica nestalih, posebno snažnih bosanskih žena. Vječno ću osjećati divljenje i strahopoštovanje prema njihovoj sposobnosti da se bore za pravdu svakim dijelom svoga bića” kazala je generalna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger.
Takođe je navela da treba pohvaliti stotine pojedinaca, uključujući bosanskohercegovačke tužioce, sudije, forenzičke stručnjake, službe za provođenje zakona, kriminalističke tehničare i predstavnike Instituta za nestale osobe, kao i osobe iz državnih, opštinskih i kantonalnih vlasti, koji su učestvovali i učestvuju u traženju nestalih osoba.
Učesnici skupa su naglasili značaj verifikacije Centralne evidencije nestalih BiH koja je u završnoj fazi, sa podacima o svim prijavljenim, nestalim osobama. Upućen je poziv vlastima BiH da nastave raditi na pronalaženju ljudi za kojima se još uvijek traga a da se njihovim porodicama osiguraju sva prava koja im pripadaju prema Zakonu o nestalim osobama BiH.
U avgustu 2020. povodom Međunarodnog dana nestalih, objavljeno je da se još uvijek traga za 7.547 osoba u Bosni i Hercegovini.
Pomoć Međunarodne komisije za nestale Bosni i Hercegovini, uključuje tehničku podršku prilikom dokumentiranja masovnih i skrivenih grobnica, izolovanje i analizu DNK i poređenje podataka kako bi institucije BiH mogle izvršiti identifikaciju nestalih i koristiti dokaze s mjesta zločina u suđenjima.