Ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković izjavila je da Stranka demokratske akcije (SDA), kojoj pripada, kao i ona lično, od početka smatraju da bi BiH bila najfunkcionalnija sa tri nivoa vlasti – državnim, regionalnim i lokalnim.
Ona je posle oštrih reakcija političara iz RS na njene izjave o potrebi ukidanja entiteta izjavila da je viđenje budućeg uređenja BiH "uvek izazivalo polemike u javnosti".
"S obzirom na to da su ovi politički stavovi poznati i uvek dostupni javnosti, ne vidim razlog za burne reakcije kojima se bespotrebno podižu tenzije", kazala je Turkovićeva, preneo je sarajevski portal Klix.
Ona je istakla da su, imajući u vidu različite zahteve i reakcije mnogobrojnih političkih predstavnika posle njenog gostovanja na sarajevskoj Face TV, od kojih se, kako je navela, velika većina verovatno nije ni udostojila da pogleda kompletan intervju, njene izjave iskrivljene i zloupotrebljene, s ciljem skretanja pažnje s važnih procesa koji se dešavaju i koji slede.
Turkovićeva je ocenila da su poslednja dešavanja u UN-u, pred Komitetom za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD-a, kao i u EU, ali i drugi najavljeni procesi, "uneli nervozu kočničarima napretka BiH", dodavši da je "nedopustiva zloupotreba i konstruisanje njenih izjava uz navode da je vređala jedan narod".
"Međutim, složiću se s mnogim reakcijama i zahtevima da je potrebno izbegavati zapaljivu retoriku, kao i da je potrebno da uvažavamo jedni druge i poštujemo Dejtonski mirovni sporazum. Za početak, predlažem da se prekine negirati genocid nad Bošnjacima, da se poštuju sudske presude, da se prestanu veličati ratni zločinci, da se oduzmu odlikovanja ratnim zločincima, da se konstantno ne vređa jedan narod svodeći ga na versku skupinu…", kazala je ona.
Još je naglasila da je "važno da prestane sistemska diskriminacija u Republici Srpskoj, da se ispoštuje presuda Ustavnog suda BiH i da se bošnjačkoj deci u RS omogući izučavanje bosanskog jezika".
"Da se iz udžbenika ukloni ratni zločinac Ratko Mladić, da se poštuje član 97. Ustava RS i da se omogući zapošljavanje u javnom sektoru po popisu iz 1991. godine, da se ukloni ilegalno sagrađena crkva u dvorištu Fate Orlović u Konjević Polju, da se rasvetle ubistva 13 povratnika u RS", navela je ministarka spoljnih poslova BiH.
Prema njenim rečima, početak rešavanja ovih problema "istinski bi potvrdio da poštujemo zakone, Ustav, Dejtonski sporazum, te da više uvažavamo i poštujemo jedni druge".
S obzirom na to da su posle njene izjave o ukidanju entiteta mnogi političari iz RS tražili ostavku i izvinjenje Turković, ona je naglasila da "o tim pojedincima koji drže moralne lekcije ne bi puno govorila".
"Podsetiću da su neki od njih, prema izjavama svedoka, umešani u premeštanje masovnih grobnica nakon genocida u Srebrenici i u ratna dešavanja u Kotor Varoši i Banjaluci, dok su neki, mimo celog civilizovanog sveta, odbili da se 11. juli proglasi danom žalosti u Bosni i Hercegovini", zaključila je Turkovićeva.
Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik najavio je da će zakazati sastanak sa zvaničnicima RS, na kome će razgovarati o poslednjim istupima ministarke Turković.