Novi predsednik SAD Joe Biden izjavio je u ponedeljak veče da je „u borbi za dušu Amerike, demokratija pobedila“, nakon što je elektorski koledž potvrdio njegov izbor.
On je istakao da su principi na kojima počivaju SAD "bili na udaru, testirani i ugrožni", ali se nisu urušili, što pokazuje da je američka demokratija "otporna, istinska i snažna".
U govoru iz svog dugogodišnjeg doma Vilmington, Delavare, Biden je poručio:
"Ako neko to ranije nije znao, znamo to sada. Ono što duboko kuca u srcima američkog naroda je ovo: demokratija," rekao je Bajden. "Pravo da se čuje vaš glas, da bude uvažen. Da birate vođe ove nacije. Da upravljamo sobom".
On je istakao da su ponovo pobedili vladavina prava, Ustav i volja građana. Iako je Trampovo odbijanje da prizna rezultate zapretilo da ugrozi demokratske norme, uključujući miran prenos vlasti, Biden smatra da je američki sistem ostao netaknut.
On je poručio da u Americi političari ne preuzimaju vlast već im je "ljudi dodeljuju".
"Plamen demokratije u ovoj naciji davno je zapaljen. I sada znamo da ništa - čak ni pandemija niti zloupotreba vlasti - ne može da ga ugasi", istakao je Bajden.
On je naveo da je narod rekao svoje.
"Održana je vera u naše institucije. Integritet naših izbora ostao je nenarušen. Sada je vreme da okrenemo stranicu. Da se ujedinimo. Da zacelimo rane", poručio je Bajden.
On je ponovio obećanje iz predizborne kampanje da će biti predsednik svih Amerikanaca te da predstoji teška borba protiv pandemije i za ekonomski oporavak.
Pri kraju govora Biden je uputio saučešće građanima koji su izgubili najbliže zbog Covida 19.
"Danas je naša zemlja prešla mračnu prekretnicu od 300 hiljada preminulih od ovog virusa Covid. Saosećam sa vama u ovoj mračnoj pandemijskoj zimi".
Elektorili potvrdili volju građana
Elektorski koledž je potvrdio u ponedeljak izbor Joea Bidena za sljedećeg predsjednika SAD.
Pobjedu je osigurao nakon što je 55 elektora iz Kalifornije glasalo za njega, čime je osigurao 302 glasa. Poslednji su stigli rezultati sa Havaja, čime je Biden dobio 306 elektora. Za izbor predsjednika potrebno je 270 glasa od 538.
Odlazeći predsjednik Donald Trump je osvojio 232.
U pojedinim državama su bile pojačane mere bezbednosti uoči glasanja elektora, uključujući Mičigen i Džordžiju.
U Lansingu, glavnom gradu Mičigena, bili su zatvoreni uredi zakonodavne vlasti zbog
"verodostojnih pretnji" nasilje, preneo je BBC.
Ministar pravde podneo ostavku
Ubrzo nakon što je saopštena vijest da je Biden objezbedio, Trump je objaivo na Tviteru da ministar pravde Vilijam Bar (William Barr) napušta funkciju "neposredno pre Božića."
Barr je bio bliski Trumpov saradnik koji ga je podržavao, uključujući i oko istrage o umešanosti Rusije u američke predsedničke izbore 2016. i dosluhu njegove kampanje sa zvaničnom Moskvom.
Međutim, Barr je istakao da Ministarstvo pravde nije otkrilo dokaze o izbornoj prevari koji bi promenili ishod predsedničkih izbora održanih 3. novembra, što je razljutilo Trumpa, javlja CNN, pa se poslednjih dana govorilo o njegovom odlasku.
Deo republikanaca najavljuje novo osporavanje Bidenove pobjede
Uprkos neuspesima da ospori Bidenovu pobjedu, Trump nastavlja borbu.
Grupa republikanskih članova Predstavničkog doma predvođena Mo Bruksom (Brooks) najavila je da će na sastanku oba doma Kongresa 6. januara - na kome će zvanično biti prebrojani i potvrđeni glasovi elektorskog koledža - pokušati da dovede u pitanje rezultate izbora u Arizonu, Pensilvaniji, Nevadi, Džordžiji i Viskonsinu, tvrdeći bez dokaza da su bili neregularni.
Međutim, zvaničnici ovih država, uključujući i republikance u Arizoni i Džordžiji, potvrdili su Bidenovu pobjedu.
Republikanski kongresmen prešao u 'nezavisne'
Pol Mičel (Paul Mitchell), član Predstavničkog doma Kongresa SAD iz Mičigena, napustio je Republikansku partiju. On je kazao za CNN da se odlučio na taj korak "zgrožen i razočaran" pokušajima predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) da preokrene rezultate izbora na kojima je pobedio Džo Bajden (Joe Biden).
Mičel je obavestio Republikansku partiju da povlači svoj "angažman i vezu sa Republikanskom partijom" te da će ubuduće nastupati u Kongresu kao "nezavisni".
Mičel, koji se povlači kada istekne mandat ovom sazivu Predstavničkog doma, istakao je da se pribojava da učešće vođstva Republikanske partije u Predstavničkom domu u teorijama zavere odlazećeg predsednika i pokušaji da se obesprave milioni američkih birača u cilju poništavanja Bajdenove pobede – može naneti "dugoročnu štetu našoj demokratiji."
Paralelno glasanje za Trampa
Pojedini republikanci koji ne priznaju Bidenov izbor organizovali su skupove na kojima se ceremonijalno glasalo za Trumpa kao predsjednika, prenosi AP.
Njegovi sledbenici okupili su se u Harrisburgu u Pensilvaniji dajući mu, kako su naveli, "uslovni glas". Republikanska stranka je saopštila da su se Trampovi elektori okupili na zahtijev njegove kampanje.
Sličan je skup organizovan i u Džordžiji.
Međutim, ovakve manifestacije neće imati uticaj na odluku elektorske skupštine kao ni Trumpove tužbe, koje su odbačene, uključujući i poslednju odluku Vrhovnog suda u Wisconsinu u ponedeljak.
On i njegovi saradnici su podneli oko 50 tužbi, uključujući i dve Vrhovnom sudu SAD zahtevajući poništavanje izbora tvrdeći bez dokaza da su bili neregularni.
Kako funkcioniše elektorski koledž?
U 32 države i Distriktu Kolumbija elektori su, zakonski, dužni glasati za onog kandidata koji je osvojio više glasova u toj saveznoj državi. Elektori skoro uvijek glasaju za pobjednika u toj saveznoj državi.
Svaka politička stranka koja ima predsjedničkog kandidata bira svoje elektore u mjesecima prije izbora. Proces izbora elektora razlikuje se ovisno o državi. U nekim državama stranke biraju elektore na lokalnim ili državnim konvencijama, dok ih, u drugima, bira rukovodstvo stranke. U Pensilvaniji, naprimjer, predsjednički kandidati sami biraju svoje elektore.
Prema američkom ustavu, predsjednik mora dobiti većinu elektorskih glasova. Ako niko ne osvoji većinu, odlučuje Zastupnički dom.
Biden je osvojio više od 7 miliona glasova Amerikanaca od Trumpa. Međutim, to ne igra nikakvu ulogu.
Pet je predsjednika izabrano iako je njihov protivnik osvojio više glasova građana, a posljednji put Donald Trump 2016. Glasovi elektora ove godine privukli su više pažnje nego inače jer je predsjednik Donald Trump odbio priznati poraz na izborima nastavljajući s neutemeljenim optužbama oko izborne prevare.
Bilo koji spor u Kongresu oko glasanja mora se riješiti prije 20. januara, kada je zakazana inauguracija novog predsjednika.