Dostupni linkovi

Ministar Vulin u Kopnenoj zoni bezbednosti, ponovo uvredljivo o Albancima


Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Srbije Aleksandar Vulin tokom uručivanja opreme Kopnenoj zoni bezbednosti, 12 decembra 2020.
Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Srbije Aleksandar Vulin tokom uručivanja opreme Kopnenoj zoni bezbednosti, 12 decembra 2020.

Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Srbije Aleksandar Vulin je obišao policijske službenike angažovane u Kopnenoj zoni bezbednosti i uručio im dva vozila i novu balističku opremu, šlemove i pancire, sredstva osmatranja, uniforme i čizme, opremu koja će im, kako je saopštio MUP, omogućiti da budu bezbedniji u obavljanju svoga posla.

Ministar u Vladi Srbije je tokom uručivanja ove opreme ponovo uvredljivo govorio o Albancima sa Kosova.

„Česta bespravna seča šume u ovom prostoru veoma zabrinjava sve državne organe Republike Srbije, a posebno smo zabrinuti jer šiptarske bande veoma često nose naoružanje i veoma često otvaraju vatru“, rekao je Vulin u subotu, 12. decembra.

Vulin je naveo da se zato Ministarstvo unutrašnjih poslova potrudilo da opremi pripadnike koji rade u Kopnenoj zoni bezbednosti i "da ne dopusti da bilo ko od njih strada zato što nije imao adekvatnu opremu".

„Oni čuvaju ovaj prostor, našu zemlju i njihov život je uvek u opasnosti. Zato zaslužuju posebno poštovanje, a od nas svaku pomoć“, poručio je Vulin.

Ministar policije u Vladi Srbije Aleksandar Vulin ne prestaje da kosovske Albance naziva „Šiptarima“ ignorišući presudu suda u Srbiji po kojoj je taj termin „politički nekorektan i uvredljiv“.

Vulin je ranije na kritike odgovarao da će Albance nastaviti da zove onako „kako oni zovu sebe“.

Apelacioni sud je krajem 2018. godine potvrdio prvostepenu presudu Višeg suda u Beogradu po tužbi Anite Mitić, nekadašnje aktivistkinje Inicijative mladih za ljudska prava, protiv tabloida „Informer“ i u obrazloženju presude objasnio i sankcionisao upotrebu termina ’Šiptar’ kao govor mržnje.

Postoji i mišljenje poverenika za zaštitu ravnopravnost po kome je nazivanje albanskog naroda Šiptarima pogrdno i vređa pripadnike te nacionalnosti.

Poverenica Brnakica Janković je, naime, pre šest godina donela mišljenje da su dva tabloida prekršili Zakon o zabrani diskriminacije jer su Albance nazivali "Šiptari".

Albanci sami sebe nazivaju Shqiptar (Šćiptar), što je sinonim etničkog entiteta Albanaca, ali se termin ’Šiptar’ u srpskom jeziku smatra uvredljivim. Ovaj izraz ima negativnu konotaciju u Srbiji jer se vezuje za primitivne i necivilizovane ljude, ljude koji su sišli sa planina, manuelne radnike.

Vulin: Iako nije prisutna na Kosovu, policija brine o bezbednosti Srba

Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin poručio je nakon obilaska Koordinacione uprave za Kosovo, da Srbi sa Kosova treba da znaju da policija, iako nije tamo prisutna, vodi računa o njihovoj bezbednosti.

„Mi nismo na prostoru Kosova i Metohije, ali to nas ne sprečava da dobro poznajemo situaciju, da o njoj obaveštavamo i nosioce međunarodne zajednice, koji su odgovorni za bezbednost Srba na prostoru Kosova i Metohije", rekao je Vulin.

On je naveo da Koordinaciona uprava za Kosovo Ministarstva unutrašnjih poslova radi veoma važan posao.

"Sva lična dokumenta, registarske tablice, sve što je potrebno za svakodnevni život ovde se sabira i činimo sve da se u područnim upravama gde su izmeštene naše uprave sa KiM obezbedi da ljudi mogu da obave poslove iz nadležnosti MUP-a“, naveo je ministar Vulin.

Rezolucijom 1244 je sa prostora Kosova 1999. godine uklonjeno prisustvo policije i Vojske Srbije.

XS
SM
MD
LG