Dostupni linkovi

Podrška Trampa i 17 država tužbi Teksasa za poništavanje rezultata izbora


Novoizabrani predsednik SAD Džo Bajden i aktuelni američki predsednik Donald Tramp
Novoizabrani predsednik SAD Džo Bajden i aktuelni američki predsednik Donald Tramp

Predsednik SAD Donald Tramp (Trump) zatražio je u sredu od američkog Vrhovnog suda da mu dozvoli da se pridruži tužbi države Teksas u pokušaju da preokrene rezultate izbora njihovim poništavanjem u četiri ključne države. Ova parncia je dobila podršku još 17 američkih saveznih država, prenosi Rojters.

Ovo je najnoviji pokušaj da se ospori pobeda izabranog demokratskog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) na predsedničkim izborima 3. novembra. U posebnom podnesku, advokati 17 država predvođeni republikanskim državnim tužiocem u Misuriju Erikom Šmitom (Eric Schmitt) takođe su pozvali devet sudija Vrhovnog suda da razmotri ovaj slučaj.

Dosadašnji pokušaji da se u ime Trampa na sudovima ospori izborne rezultate nisu uspeli.

Američki Vrhovni sud odbacio je u utorak zahtev republikanaca koji su tražili da se odbaci 2,5 miliona glasačkih listića koji su pristigli poštom u Pensilvaniji, jednoj od ključnih saveznih država u kojoj je pobedio Bajden.

Sudije su odbile da blokiraju Pensilvaniju da proglasi Bajdenovu pobedu u ovoj državi.

Cilj tužbe, koju je u utorak najavio republički državni tužilac iz Teksasa Ken Pakton (Paxton), ima za cilj da ospori rezultate izbora u četiri države u kojima je Tramp izgubio od Bajdena nakon što je u njima pobedio 2016. godine.

Tramp je lažno tvrdio da je pobedio i izneo neutemeljene navode o široko rasprostranjenoj prevari. Zvaničnici Pensilvanije, Džordžije, Arizone i Viskonsina saopštli su da nisu pronašli dokaze za takvu prevaru.

Tramp je napisao na Tviteru: "Intervenisaćemo u slučaju Teksas (plus mnoge druge države). Ovo je veliki pitanje. Našoj zemlji treba pobeda!"

Stručnjaci za izborno pravo smatraju da tužba Teksasu nema velike šanse za uspeh jer je pravno neutemeljena.

„I proceduralno i suštinski, to je haotično“, rekao je Džastin Levit (Justin Levitt), profesor na Pravnom fakultetu Lojola (Loyola) u Kaliforniji. „Nema šanse da sud prihvati da razmotri ovaj slučaj,“ dodao je Levit.

Pored Misurija, tužbi Teksasa su se pridružili: Alabama, Arkanzas, Florida, Indijana, Kanzas, Luizijana, Misisipi, Montana, Nebraska, Severna Dakota, Oklahoma, Južna Karolina, Južna Dakota, Tenesi, Juta i Zapadna Virdžinija.

Sve ove države u pomentoj tužbi zastupaju republikanski zvaničnici. U svima, osim u tri, guverneri su republikanci.

Zvaničnici iz Džordžije, Mičigena, Pensilvanije i Viskonsina nazvali su tužbu bezobzirnim napadom na demokratiju. Podneta je direktno Vrhovnom sudu, a ne nižem, kao što je predviđeno za određene parnice između država.

U tužbi Teksasa se tvrdi da su nezakonite promene koje su pomenute četiri države izvršile u postupku glasanja usred pandemije koronavirusa omogućavajući glasanja poštom.

Teksas je zatražio od Vrhovnog suda da odmah onemogući ove četiri države da koriste rezultate glasanja za imenovanje elektora koji će na skupštini 14. decembra potvrditi izbor novog predsednika SAD.

Bajden je dobio 306 elektorskih glasova - daleko više od potrebnih 270 - u poređenju sa Trampovih 232. Pensilvanija, Mičigen, Džordžija i Viskonsin, u kojima je pobedio Bajden, daju 62 elektora.

Teksas je takođe zatražio od Vrhovnog suda da odloži glasanje 14. decembra na Izbornom koledžu, datum koji je zakonom određen 1887. godine.

Demokrate i drugi kritičari optužili su Trampa da želi da smanji poverenje javnosti u integritet izbora u SAD i potkopa demokratiju pokušavajući da ospori volju glasača.

XS
SM
MD
LG