Dostupni linkovi

Nekažnjivost prekomjerne sile izraelskih snaga


Protesti protiv agresije izraelskih snaga na Palestince i kao znak solidarnosti s pokretom 'Crni životi znače', u Jerusalemu 9. juna 2020.
Protesti protiv agresije izraelskih snaga na Palestince i kao znak solidarnosti s pokretom 'Crni životi znače', u Jerusalemu 9. juna 2020.

Dok izraelska vojska najavljuje istragu o ubistvu palestinskog dječaka na protestima u Ramali, vlasti odbacuju optužbe o odgovornosti policije u pucnjavi u kojoj je ranjen drugi dječak i mnogi kritičari i grupe za ljudska prava sumnjaju da će Izrael suzbiti nepravde i višegodišnju brutalnost svojih sigurnosnih snaga, pišu svjetski mediji.

Najava istrage o ubistvu dječaka

Izraelska vojska će istražiti navode da su njene snage tokom prošlosedmičnih protesta u blizini Ramale ubile dječaka, napisao je Gardijan (The Guardian) ističući da su ubistvo osudile palestinske vlasti, Ujedinjene nacije i Evropska unija.

Ali Ajman Abu Alija, za kojeg su palestinski zvaničnici rekli da je imao 13 godina, umro je u bolnici nekoliko sati nakon što ga je u petak, 4. decembra, metak pogodio u stomak. On i drugi Palestinci protestovali su protiv izgradnje jevrejskog naselja na okupiranoj Zapadnoj obali. Palestinski premijer Mohamed Štajeh rekao je da je strijeljanje Alija "novi zločin dodan dugogodišnjoj okupaciji".

Delegacija Evropske unije (EU) zadužena za palestinska pitanja osudila je "šokantno" ubistvo zatraživši da se "incident brzo i potpuno istraži". "Koliko će još palestinske djece biti podvrgnuto pretjeranoj upotrebi ubojite sile izraelskih snaga sigurnosti?", ističe EU u tvitu, dok su iz UN-a saopštili da su "zaprepašteni ubistvom" napominjući da "djeca uživaju posebnu zaštitu prema međunarodnom pravu i moraju biti zaštićena od nasilja".

Izraelska vojska opisala je protest u selu al-Mugajir, blizu Ramale, kao "nasilne nerede" naglasivši da su izraelske odbrambene snage svjesne tvrdnje da je bilo ranjenih Palestinaca i jednog palestinskog smrtnog slučaja, te da je pokrenuta istraga vojne policije. U saopštenju se dodaje da su izraelske sigurnosne snage tokom akcije koristile streljivo kalibra 0,22.

Ti meci su, napominje Gardijan manji i manje snažni od uobičajenih metaka, ali još uvijek ubojiti. Istim metkom je izraelski vojnik 2015. ustrijelio još jednog 13-godišnjaka, u ubistvu za koje je u preliminarnoj istrazi utvrđeno da je bilo "nenamjerno". List dodaje da su palestinski zvaničnici i nekoliko izraelskih i međunarodnih organizacija za zaštitu prava odbacili izraelske vojne i policijske istrage kao nepouzdane.

Odbačen slučaj drugog dječaka

Izraelske vlasti oslobodile su policiju optužbi u slučaju devetogodišnjaka koji je izgubio oko nakon što je izraelski oficir očito pucao u lice dječaku početkom ove godine, piše agencija Asošiejtid pres (The Associated Press).

Malik Isa je u februaru pogođen metkom spužvastog vrha uslijed čega je izgubio vid na lijevom oku, a njegova porodica kaže da se nije vratio u školu zbog niza medicinskih postupaka i neugodnosti zbog unakaženosti i slabog samopouzdanja jer ima vještačko oko.

Stanovnici tvrde da je prije otvaranja vatre dječak sišao iz školskog autobusa u palestinskom naselju Isavija u istočnom Jerusalemu, dok je policija tvrdila da je reagovala na nerede u četvrti punoj napetosti i koristila ono što oni nazivaju neubojito oružje.

U izjavi poslanoj agenciji Asošiejtid pres u subotu, 5. decembra, izraelsko Ministarstvo pravde je navelo da je jedinica za unutrašnje policijske istrage zaključila da, iako je incident bio "tužan", nakon razgovora sa svjedocima i pregleda video snimki i drugih dokaza nema dovoljno osnova za optužnicu. Također se navodi da medicinski stručnjaci ne mogu utvrditi je li dječaka pogodio metak ili kamen.

Malikov otac, Vael Isa, kazao je za AP da je njegova porodica dva puta bila žrtva nepravde - prvo kada je dječak upucan, a sada zatvaranjem istrage. "Iskreno govoreći, ne vjerujem da ću ikada dobiti pravdu u ovom sistemu", rekao je.

Palestinci i izraelske grupe za ljudska prava već dugo optužuju Izrael za umanjivanje nepravdi koji čine njegove sigurnosne snage. Vodeća izraelska grupa za ljudska prava "B'tselem" ističe kako slučaj "ilustruje prikrivanje na poslu" optužujući policiju da je djelovala protiv "potlačenog civilnog stanovništva radi provođenja okupacije i aneksije", što je dovelo do civilnih žrtava i nekažnjavanja onih koji im nanose štetu.

Kultura nekažnjavanja

Osvrćući se na slučaj ubijenog autističnog muškarca u blizini škole za osobe s mentalnim poteškoćama u starom gradu Jerusalema sredinom ove godine, Njujork tajms (The New York Times) ukazuje na višegodišnji problem upotrebe prekomjerne sile koju vlasti nisu uspjele obuzdati.

Uprkos uzvicima učitelja da je u pitanju osoba s posebnim potrebama, policajci su 30. maja usmrtili nenaoružanog 31-godišnjaka s autizmom, Ijada al Halaka, za kojeg poznanici kažu da je bio bezazlen. Kako je ogorčenost zbog policijske brutalnosti rasla, dodaje list, tužioci su preporučili da policajac-novak, koji je pucao u al Halaka optuži za nenamjerno ubistvo. Policajac još nije formalno optužen i vjerovatnije je, kažu stručnjaci, da će se gnjev javnosti raspršiti i malo šta će se promijeniti.

No, naglašava Njujork tajms, problem Izraela s policijskom brutalnošću ne nestaje. Od barem 1970-ih, napori da se obuzdaju nasilni policajci i nametne odgovornost za njihova djela više puta su propali. Većina žalbi na policijsko nasilje - 86 odsto u posljednjoj godini za koju su dostupni statistički podaci - nikada se ne istražuje, pokazuje evidencija Ministarstva pravde. Smrtonosne greške, poput one koja je ubila al Halaka, često se pripisuju neiskustvu mlađih policajaca, koji se rutinski rospoređuju u krizna područja.

Kritičari kažu da "policiju prožima kultura nekažnjavanja", posebno u slučajevima s manjinskim žrtvama. Etiopsko-izraelski, ultraortodoksni Jevreji i ljevičarski aktivisti nesrazmjerno su brojnije žrtve, kažu kritičari, dok Palestinci imaju najgrublji tretman. Ubojita sila, iako rijetka, gotovo se isključivo koristi protiv Arapa i drugih manjina - od 13 ljudi za koje je policija znala da ih je prošle godine ubila, 11 su bili Palestinci, a dvoje etiopskog porijekla, dodaje list.

Policija godišnje dobije oko 1.200 pritužbi za brutalnost, ali većina bude odbačena prije otvaranja istrage, a Odjel za istrage policijskog nedoličnog ponašanja često oklijeva istražiti navode o brutalnosti iz straha da će se policajci suzdržati od upotrebe sile kada to bude potrebno. Među ostalim nedostacima sistemskog rješenja problema su nedostatak relevantnih podataka, refleksna naklonjenost sudaca policajcima ali i nepovjerenje Palestinaca u vlasti da će im pomoći.

Nastojanja Palestinaca

Nakon ubistva 13-godišnjaka na protestima na okupiranoj Zapadnoj obali krajem prošle sedmice, palestinsko ministarstvo vanjskih poslova najavilo je pokretanje pravnog postupka protiv Izraela pred Međunarodnim krivičnim sudom, javila je agencija Frans pres (Agence France-Presse).

Ministarstvo je saopštilo da će pokrenuti postupak "kako bi se u konačnici pozvali izraelski ratni zločinci na odgovornost". Istovremeno, napominje AFP, palestinska uprava osudila je "hladnokrvno ubistvo", opisujući ga kao "najnoviju epizodu izraelskih zločina nad palestinskim narodom".

Gradonačelnik Mugajira Amin Abu Alija izjavio je za palestinsku novinsku agenciju Vafa (Wafa) da je izraelska vojska "nasilno rastjerala" protest protiv uspostave izraelskog naselja na tom području. Palestinsko selo Mugajir, napominje AFP, nalazi se u blizini nekoliko izraelskih naselja i u prošlosti je bilo mjesto sukoba između Palestinaca i izraelskih naseljenika.

Također, dodaje agencija, u blizini područja je i Ras al-Teen, gdje je Izrael prijetio rušenjem škole, što je početkom novembra osudila Evropska unija koja je sufinansirala njegovu izgradnju. Više od 450.000 Izraelaca živi u naseljima na tom teritoriju gdje živi više od 2,8 miliona Palestinaca.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG