Ministar finansija Siniša Mali rekao je 8. decembra da je republički budžet za 2021. godinu planiran tako da obezbedi da Srbija u naredne dve godine ima najveći privredni rast u Evropi, te da se planiraju povećanja penzija i plata u javnom sektoru.
On je obrazlažući predlog budžeta za narednu godinu u Skupštini Srbije rekao da će rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) dogodine biti šest odsto “zahvaljujući merama koje Vlada preduzela ove godine kako bi u vreme pandemije pomogla privredi i građanima”.
Istakao je da predloženi budžet za 2021. godinu ima dve komponente - socijalnu jer je usmeren na poboljšanje životnog standarda, odnosno povećanje plata u javnom sektoru i penzije, i razvojnu jer nikad više novca nije bilo opredeljeno za kapitalne investicije koje podstiču rast BDP-a.
Kako je naveo, planirana su ulaganja u izgradnja putne i želežničke infarstrukture - Moravskog koridora, autoputa Preljina-Požega, brze saobraćajnice Iverak-Lajkovac, autoputa Niš-Pločnik i Ruma-Šabac-Loznica.
Mali je rekao da sledeće godine početi i izgradnja Fruškogorskog koridora i beogradskog metroa, obezbeđen je novac i industrijske parkove, za rehabilitaciju pruga Niš-Dimitrovgrad i gradnju brze puge od Beograda do Novog Sada, a predviđena su i veća ulaganja u poljoprivredu, kulturu i zdravstvo.
Ministar finansija je rekao da će planirani prihodi budžeta biti 3,5 odsto veći u odnosu na rebalans budžeta iz 2020. dok će rashodi biti 15 odsto manji u odnosu na rebalans. Deficit budžeta iznosiće 178,5 milijardi dinara (1,5 milijardi evra), što je tri odsto BDP-a.
Dodao je da će od 1. januara 2021. penzije biti povećane za 5,9 odsto a minimalna cena rada za 6,6 odsto. Takođe, u januaru će pet odsto biti povećane plate u zdravstvu, dok će ostali zaposleni u javnom sektoru dobiti povišicu od 3,5 odsto, a dodatno 1,5 odsto od 1. aprila. Zaposleni u vojsci će od 1. aprila imati i dodatno povećanje do deset odsto.
On je rekao da Vlada ne odustaje od programa "Srbija 2025" u okviru kojeg će biti investirano oko 14 milijardi evra, a cilj je da prosečna plata 2025. godine bude 900 evra, a prosečna penzija 430 evra.
Početkom novembra je Fiskalni savet Srbije ukazao na činjenicu da rebalans ovogodišnjeg budžeta pokazuje da je zdravstvena kriza pogodila budžet znatno više od očekivanja, pa će biti izazov da se javne finansije ponovo stave pod kontrolu.
Velika zamerka Fiskalnog saveta odnosila se i na netransparentnost javnih rashoda koji su ovim rebalansom povećani. Ukazano je na to da su u rebalansu dodate nove rashodne stavke, a da namena tih rashoda nije jasno predstavljena.
Mesec dana kasnije, i Državna revizorska institucija (DRI) utvrdila je nepravilnosti u završnom računu budžeta Srbije za 2019. godinu, pokazao je izveštaj koji je 3. decembra predsednik DRI Duško Pejović predstavio Odboru Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.
U pomenutom izveštaju stoji da u Završnom računu budžeta Srbije za 2019. godinu nisu iskazana novčana sredstva, plemeniti metali, hartije od vrednosti i druge obaveze, prihodi i primanja.