Dostupni linkovi

CIK BiH: Utvrditi odgovornost izborne administracije u Srebrenici i Zvorniku


Glasanje na lokalnim izborima u Srebrenici
Glasanje na lokalnim izborima u Srebrenici

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) na hitnoj sjednici održanoj 4. decembra 2020. godine usvojila je zaključke o utvrđivanju zakonitosti rada i pojedinačne odgovornosti izborne administracije u Osnovnim izbornim jedinicama Doboj i Srebrenica.

Predsjednik centralne izborne komisije Željko Bakalar podsjetio je, prije glasanja o zaključcima, da je četiri dana poslije održavanja lokalnih izbora u BiH, 19 novembra, pokrenut postupak zbog utvrđivanja činjeničnog stanja u osnovnim izbornim jedinicama Doboj i Srebrenica zbog osnovane sumnje da su povređena određena pravila izbornog procesa.

“Temeljem toga mi smo pokrenuli i istragu. U upravnom postupku se izvode mnogi dokazi. Mi smo juče (3.decembra) na Kolegiju dosta o tome pričali. Angažirali smo i sudskog vještaka grafološke struke po tom pitanju. Ono što u ovom momentu imamo kao saznanja, mi imamo osnovanu sumnju da postoji, možda, i povreda pravila izbornog procesa i kršenja izbornog prava i od strane izborne administracije”, rekao je Bakalar na sjecnici CIK-a

Oba zaključka su usvojena sa šest glasova za i jednim protiv.

CIK BiH angažovala je eksperte, sudske vještake i grafologe koji pripremaju dokumentaciju i materijalne dokaze za te dvije izborne jedinice.

Vlado Rogić, jedini član CIK-a BiH koji je glasao protiv zaključaka, naveo je da tako uradio jer se nisu stekli uvijeti da se donese ovakav zaključak.

Članica CIK-a Irena Hadžiabdić je istakla kako moraju biti neki odgovori od izborne administracije na neka pitanja, poput sumnjive velike izlaznosti.

"Do 11 sati je bilo toliko birača da bi trebalo svako pet sekundi da glasa, a znam da je to nemoguće, jer je meni, koja sam upoznata sa procesom glasanja, moram reći trebalo dvije minute. Nisam sigurna hoćemo li poništiti izbore, ali postoj i sumnja i to bi se moglo dogoditi", kaže Hadžiabdićeva.

Ona kaže kako to moraju utvrditi te da svi članovi izborne administracije trebaju dati izjave i smatra kako je "potrebno vrijeme" pa je predložila usvajanje zaključka i da se krene sa radom.

“Jako puno se špekuliše u javnosti da ćemo mi poništiti (izbore u Srebrenici i Doboju) samo je pitanje kada. Já nisam sigurna šta ću uraditi. Ono što sam vidjela, imam ozbiljne sumnje u veće nezakonitosti”, navodi Hadžiabdić.

Državna agencije za istrage i zaštitu (SIPA) je 1. novembra uhapsila tri osobe, a dan kasnije ih pustila na slobodu, jer su, kako je saopšteno, "istekli razlozi za policijsko zadržavanje".

Riječ je o članovima Izvršnog odbora Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) u Srebrenici, predsjedniku Begi Bektiću, te Enveru Hamziću i Muameru Sandžiću, koji su uhapšeni pa pušteni zbog prevara u izbornom procesu 2020. godine na području Tuzlanskog kantona i Srebrenice.

Sumnja se da su oni nedozvoljeno koristili lične podatke bh. građana za glasanje putem pošte iz Srbije, te fiktivnim glasovima pogodovali kandidatu za načelnika Opštine Srebrenica Mladenu Grujičiću, kao i SDP-a.

Prema podacima CIK-a, nakon lokalnih izbora u Srebrenici, Mladen Grujičić, kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) osvojio je 70,3 posto glasova, a drugoplasirani je bio Alija Tabaković sa 29,32 posto glasova, koga je predložila Inicijativa "Moja adresa: Srebrenica", a čine je Stranka demokratske akcije (SDA), Savez za bolju budućnost (SBB), Pokret demokratske akcije (DPA) i Demokratska fronta (DF).

Načelnik Opštine Srebrenica Mladen Grujičić, u srijedu (2. decembra), izjavio je da se „vrši pritisak“ na Centralnu izbornu komisiju (CIK) kako bi se poništili izbori u tom gradu.

“Ovdje je izgleda zabranjeno da Bošnjaci glasaju za Srbina. Tome idu u prilog i ova hapšenja u Srebrenici”, kazao je Grujičić.

Mladen Grujičić bio je zajednički kandidat 12 političkih stranaka iz Republike Srpske za načelnika Opštine. Prema sadašnjim rezultatima CIK-a, on je osvojio najviše glasova i za novi mandat.

Grujičić je, inače, 2016. godine postao načelnik Srebrenice, pobijedivši tadašnjeg načelnika Ćamila Durakovića.

Samo tri mjeseca pred održavanje lokalnih izbora u BiH, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske (RS), prijavu mjesta prebivališta u Srebrenici tražilo je i dobilo 940 osoba.

Najveći dio prijava, tvrde iz Inicijative „Moja adresa Srebrenica“, došao je iz Srbije, dok su trećina prijavljenih Bošnjaci koji žive u dijaspori.

Iz dokumenata, koje je RSE imao na uvid, vidljivo je da su se u Srebrenici prijavljivali ljudi rođeni u Srbiji, koji nikada nisu živjeli na području opštine Srebrenica.

Tada su iz Inicijative „Moja adresa Srebrenica“ upozorili da je od ukupnog broja od 2.301 registrovanih lica za glasanje putem pošte za područje Opštine Srebrenica, njih oko 900 registrovano za glasanje iz Srbije.

U Doboju, na sjeveru Bosne i Hercegovine na dan održavanja lokalnih izbora opozicija je protestovala, jer im nije dozvoljeno posmatranje na biračkim mjestima, nakon čega su od CIK-a tražili da se izbori ponište.

Pobjedu je istu noć proglasio kandidat SNSD-a Boris Jerinić.

Zbog sumnje u neregularnosti, iz opozicione stranke koju predstavlja Gligorić, te predstavnici Partije demokratskog progresa (PDP-a), Demokratskog narodnog saveza (DNS-a), Srpske demokratske stranke (SDS-a), Narodnog pokreta “Banjaluka zove” tražili su od CIK-a ponavljanje lokalnih izbora u Doboju.

XS
SM
MD
LG