Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da za Srbiju predstavlja prekretnicu to što je IBM postao prvi komercijalni korisnik Državnog data centra u Kragujevcu.
Ona je to napisala na Tviteru povodom vesti da je američka tehnološka kompanija IBM postala prvi korisnik Državnog data centra u Kragujevcu.
"Ogroman uspeh i važna vest za Srbiju. Ovo je prekretnica ne samo za našu dalju tranziciju ka ekonomiji zasnovanoj na inovacijama, već i za dalje jačanje kredibiliteta Srbije kao stabilne i sigurne zemlje. Hvala partnerima iz IBM na poverenju", napisala je premijerka na Tviteru.
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu objavila je 2. novembra na Tviteru da je američka kompanija IBM, koja se bavi računarskim tehnologijama, postala prvi komercijalni korisnik Državnog data centra u Kragujevcu, kao i da je istog dana potpisan Ugovor o smeštanju opreme ove kompanije u taj centar.
Vlada Srbije je prethodnih godina potpisala memorandume o razumevanju sa šest stranih IT kompanija, među kojima je pet američkih i kineski Huawei.
Prema rečima Mihaila Jovanovića, direktora Vladine Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, osim sa kineskom kompanijom, memorandum je potpisan sa američkim kompanijama Microsoft, Oracle, IBM, NVIDIA i Nutanix.
Prema njegovim rečima, to je bio prvi korak ka saradnji u okviru državnog DATA centra u Kragujevcu, koji bi trebalo da omogući da se na bezbedan način smešta oprema i čuvaju podaci različitih korisnika.
„Državni DATA centar je tako projektovan da ima kapacitete za smeštaj opreme i podataka državne uprave i lokalne samouprave, ali smo ga projektovali tako da ima dovoljno kapaciteta i za potencijalno komercijalne korisnike. Tako da kroz ove memorandume mi pozivamo velike svetske IT kompanije da razmisle o tome da svoje velike svetske DATA centre kao komercijalni korisnici smeste u Srbiji“, rekao je Jovanović u julu za RSE.
Prema podacima Udruženja za elektronske komunikacije informaciono društvo Privredne komore Srbije (PKS), u Srbiji trenutno radi 670 IT kompanija sa stranim kapitalom koje su članice tog udruženja.
Kako se navodi u podacima koje je Radiju Slobodna Evropa dostavilo ovo udruženje, najveći broj kompanija je iz SAD (72).
Slede Švajcarska (65), Nemačka (53), Italija (38) i Holandija (37). Narodna Republika Kina (NRK) u Srbiji ima registrovane četiri kompanije, među kojima je i Huawei.