Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je da će danas ili najkasnije u sredu, 2. decembra biti usvojene nove, kako je istakla, nešto restriktivnije mere za suzbijanje epidemije korona virusa
Brnabić je najavila i da će se danas sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem kako bi zajedno razmotrili "neke mere" i njihovu usaglašenost sa Ustavom.
"Da li će te mere biti najrestriktivnije zavisi od današnjeg broja novozaraženih jer je utorak, po pravilu, veoma težak dan u tom pogledu. Po jutrošnjem preseku od 8 časova, deluje da će biti težak dan, ali nije takav skok kao u utorak prošle nedelje", rekla je premijerka za privatnu televiziju Pink.
U Srbiji je, prema poslednjim podacima, saopštenim u ponedeljak u 15 časova, za 24 sata registrovano 6.224 novozaraženih, a 55 osoba je preminulo.
"Pratimo i situaciju u Evropi i šire, pa se vodimo i time", kazala je predsednica Vlade Srbije.
Brnabić je navela i da mere koje su do sada usvojene daju određene rezultate.
U Srbiji je trenutno na snazi zabrana rada ugostiteljskih i trgovinskih objekata između 18 sati popodne i 5 sati ujutru, prehrambene prodavnice mogu da rade do 21 čas, a od ograničenja su izuzete apoteke, benzinske pumpe i dostava hrane.
Na snazi je zabrana okupljanja više od pet osoba na javnom mestu, a nošenje maski obavezno je u zatvorenom javnom prostoru. Takođe, Vlada Srbije je na sednici održanoj u četvrtak usvojila da se od ponedeljka 30. novembra do početka zimskog raspusta, 21. decembra, nastava izvodi na daljinu za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola i za učenike srednjih škola.
SZO: Situacija u Srbiji posebno teška za zdravstvene radnike
Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša rekao je za Radio-televiziju Srbije (RTS) da je situacija u Srbiji naročito teška za zdravstvene radnike, upozorivši da će pritisak na bolnice trajati „još najmanje dve nedelje posle zaravnjavanja krive“.
Ivanuša je rekao da se brzina pogoršavanja situacije u Srbiji ipak smanjuje i da se nada da se Srbija približava ’piku’.
"Bez obzira na to, mi možemo očekivati da će, i nakon postizanja pika pritisak na bolnice, naročito na intenzivne nege, da se nastavi još nekoliko nedelja posle toga, jer razvoj ozbiljne forme bolesti traje otprilike 10 dana, dve nedelje", kazao je Ivanuša tokom gostovanja u Jutarnjem dnevniku RTS-a.
Predstavnik SZO je upozorio i da dodatni problem u decembru može predstavljati ako veliki broj ljudi dođe iz inostranstva za predstojeće praznike.