Crna Gora neće povući odluku o proglašenju ambasadora Srbije Vladimira Božovića nepoželjnim, saopštili su iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).
Iz MVP-a su Radiju Slobodna Evropa (RSE) kazali da su sve procedure u vezi sa odlaskom Božovića završene i da on mora da napusti Crnu Gori najkasnije do 1. decembra.
Iz MVP-a navode da "Ministrstvo vanjskih poslova kao i evropski komesar Oliver Varhelji, pozdravljaju odluku Vlade Republike Srbije da odustane od protjerivanja ambasadora Crne Gore u Srbiji Tarzana Miloševića", jer za to, kako ocjenjuju, "nije ni bilo razloga".
Ističu da ambasador Milošević predstavlja svoju zemlju poštujući Republiku Srbiju, ne miješajući se u njena unutrašnja pitanja "za razliku od ambasadora Srbije u Crnoj Gori koji je svojim interpretacijama istorije u kontinuitetu dovodio u pitanje crnogorsku samostalnost i nezavisnost".
MVP Crne Gore je 28. novembra donijelo odluku o protjerivanju Vadimira Božovića, dan nakon što je Ambasador Srbije na izložbi dokumenata pod nazivom "Parlamentarizam u Crnoj Gori i dani ujedinjenja" rekao da je Podgorička skupština bila "slobodan izraz narodne volje za ujedinjenje sa bratskom Srbijom".
Tom izjavom Božović je, ocjenjuju u crnogorskom MVP, unizio Skupštinu Crne Gore koja je 29. novembra 2018. usvojila Rezoluciju o poništenju odluka Podgoričke skupštine iz 1918. godine, kojima je ukinut dotadašnji suverenitet Crne Gore, ona prisjedinjena Kraljevini Srbiji, a kralj Nikola Petrović Njegoš nasilno detronizovan.
Zvanični Beograd je istog dana (28.novembra) kada je crnogorska strana objavila da je Božović nepoželjan u Crnoj Gori, crnogorskog ambasadora u Beogradu Tarzana Miloševića proglasila personom non grata.
Međutim, ta odluka je povučena 29. novembra, na inicijativu predsjednika Aleksandra Vučića.
Oglasila se i premijerka Ana Brnabić koja je između ostalog kazala da se Vlada Srbije u potpunosti slaže sa Božovićevom izjavom o Podgoričkoj skupštini, zbog koje ga je Crna Gora proglasila nepoželjnim.
Iz MVP-a Crne Gore smatraju da izjava Ane Brnabić govori da je ambasador Božović zapravo prenosio i zvanične stavove srpske Vlade "što je potvrda i nastavak grubog miješanja u unutrašnja pitanja Crne Gore".
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Oliver Varhelyi) je u poruci na Tviteru pozdravio odluku Srbije da povuče odluku o protjerivanju crnogorskog ambasadora i pozvao Crnu Goru da učini isto u slučaju Božovića.
"Nažalost, komesar Varhelji je ovog puta propustio da, prije izrečene sugestije, sa partnerima i prijateljima u Crnoj Gori, sa kojima je mnogo puta razgovarao o težim i delikatnijim pitanjima regiona, barem razmijeni osnovne informacije i mišljenja o meritumu stvari. Vjerujemo da bi i on bolje razumio naš odnos prema ambasadoru koji se u kontinuitetu miješa u unutrašnje stvari i povređuje nacionalne interese zemlje prijema", piše u saopštenju MVP-a Crne Gore.