Ministri spoljnih poslova Evropske unije saglasili su se 19. novembra da nastave sa novom rundom sankcija Belorusiji, uključujući i beloruske kompanije, kao odgovor na državnu represiju protiv prodemokratskih demonstranata, rekao je visoki predstavnik Evropske unije (EU) za spoljnu i bezbednosnu politiku Josep Borrell, a prenosi agencija Rojters.
EU je već uvela zabranu putovanja i zamrzavanje imovine za oko 40 beloruskih zvaničnika zbog nasilja nad demonstrantima koji u Belorusiji protestuju od predsedničkih izbora 9. avgusta na kojima Aleksandar Lukašenko tvrdi da je pobedio, a međunarodna zajednica smatra da su bili neregularni.
Očekuje se da će nove sankcije biti usmerene na više visoke zvaničnike, kao i na subjekte koji finansiraju Lukašenka i njegovu vladu, rekao je Borrell na konferenciji za novinare.
"Jednog dana ćemo iscrpiti broj ljudi koji bi mogli biti sankcionisani. Sada moramo da pređemo na osetljivija pitanja, što je sankcionisanje firmi, što će uticati na razvoj normalne ekonomske aktivnosti," rekao je Borrell.
On je naveo da je na vladama EU da predlože kompanije koje će biti na meti sankcija i nije naveo ni jedan primer.
EU, kao najveći finansijski donator Belorusije, sankcionisala je 40 beloruskih zvaničnika 2. oktobra.
Belorusija i Rusija su istog dana najavile kontrasankcije kao odgovor na mere EU. Kremlj je ocenio da su sankcije EU "dokaz slabosti, a ne snage" Evropljana.
Nemački ministar spoljnih poslova Heiko Maas rekao je 19. novembra pre sastanka EU da je neophodno više mera jer "beloruske vlasti očigledno nisu spremne da započnu dijalog sa opozicijom".
Policija u Minsku upotrebila je 15. novembra suzavac, gumene metke i šok bombe da rastera desetine hiljada demonstranata tokom četrnaestog uzastopnog vikenda protesta zbog spornih izbora u Belorusiji.