Regionalna nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) negodovala je zbog kampanje “Sloboda ima ime – OVK” (Liria ka emer UQK) i činjenice da je nekoliko umetnika sa Kosova, koji su ranijih godina bili gosti festivala kosovske kulture “Mirëdita, dobar dan!” u Beogradu, učestvovalo u ovoj kampanji.
„Inicijativa mladih za ljudska prava vidi kao neuspeh festivala “Mirëdita, dobar dan!” činjenicu da neki od učesnika sa ranijih izdanja festivala danas učestvuju u kampanji glorifikacije optuženih za ratne zločine i pritiscima na rad Specijalizovanih veća u Hagu“, saopštila je YIHR koja je organizator i pokreteč festivala „Mirëdita“.
Nakon što su potvrđene optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti protiv bivših pripadnika OVK-a - Hašima Tačija (Hashim Thachi), Kadrije Veseljija (Kadri Veseli), Redžepa Seljimija (Rexhep Selimi) i Jakupa Krasnićija (Jakup Krasniqi), grupa umetnika pokrenula je kampanju podrške i širom Kosova su postavljeni bilbordi s natpisom “Sloboda ima ime OVK”.
Jedan takav bilbord je 17, novembra zapaljen u mestu Kišnica, koje se nalazi na teritoriji opštine Gračanica kod Prištine.
Policijska istraga o ovom incidentu je u toku, potvrđeno je renije tokom dana za RSE.
Iz YIHR je saopšteno da su vrednosti oko kojih festival “Mirëdita, dobar dan!” okuplja umetnike iz Srbije i Kosova, u potpunosti suprotne od poruka koje šalje kampanja “Sloboda ima ime – OVK”.
„Festival ima misiju da poveže ljude na vrednostima građanskog društva u kome nema mesta ekstremnom nacionalizmu, na vrednostima ljudskih prava, gde nema mesta etničkoj diskriminaciji, kao i na vrednostima pravde, gde nema mesta izbegavanju odgovornosti za zločine“, saopšteno je iz YIHR.
Dodaje se da je sa nedavno održanog festivala u Beogradu, koji je trajao od 23. do 25. oktobra, poslata jasna poruka podrške radu Specijalizovanih veća i Specijalizovanog tužilaštva u Hagu.
„U njima vidimo najveću šansu da se utvrdi istina i ostvari pravda za žrtve koje su dve decenije praktično nevidljive za pravosudne sisteme, da se utvrde pojedinci odgovorni za zločine, i da odgovaraju“, saopšteno je iz YIHR.
Jedinstveni festival „Mirëdita, dobar dan!“ koji se od 2014. godine održava u Beogradu, organizuju nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava, Građanske Inicijative iz Beograda i Integra iz Prištine.