Specijalni izaslanik predsednika Srbije Veran Matić, u Vukovaru je odao počast hrvatskim i srpskim žrtvama rata i najavio da će sutra, u sredu, 18. novembra, biti u vukovarskoj Koloni sećanja, povodom Dana sećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sećanja na žrtve Vukovara.
"Mislim da je jako važno da imamo poštovanje prema žrtvama i solidarnost s porodicama žrtava", rekao je Matić koji je bio deo delegacije Srpskog narodnog veća (SNV) iz Hrvatske, prenela je agencija Hina.
On je, kako su naveli, rekao da mu je stalo da se pronađu sve nestale osobe i ocenio da zajedničke komemoracije mogu da pomognu u pronalaženju nestalih osoba.
"Izražavam veliko žaljenje zbog svega onoga što se dogodilo ovome gradu i građanima ovoga grada tokom ratnih godina" rekao je Matić koji je po polaganju venca za ubijene hrvatske branitelje i civile odvedene iz bolnice kleknuo ispred spomen obeležja na Ovčari i pomolio se, navela je Hina.
Pre polaganja venaca za ubijene na Ovčari, delegacija SNV, položila je venac u Dunav za stradale Vukovarce i Vukovarčane srpske nacionalnosti.
Predsednik SNV i poslanik u Saboru Milorad Pupovac rekao je da pijetet prema žrtvama i mir kao način življenja među ljudima uvek idu zajedno, a da svako ko to razdvaja teško i nehrišćanski greši.
SNV već nekoliko godina polaže vence u Vukovaru dan uoči zvanične komemoracije i Kolone sećanja.
Potpredsednik vlade Hrvatske, Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) rekao je da je njegov dolazak i boravak u utorak i sredu u Vukovaru izraz poštovanja prema svim stanovnicima i svim žrtvama stradalim na vukovarskom području.
"Važno je nastaviti politiku mira koju smo počeli u ovoj vladi i graditi atmosferu pomirenja i dijaloga", naglasio je Milošević koji će u sredu, kao član vladine delegacije koju predvodi premijer Andrej Plenković, učestvovati u Koloni sećanja.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović ove godine neće učestvovati na zvaničnoj manifestaciji i u Koloni sećanja, već će odvojeno, u sredu prepodne, položiti vence i zapaliti sveće kod spomen-obeležja Ovčara.
On je kritikovao odluku vlade o održavanju Kolone, uprkos epidemiji korona virusa i merama koje zabranjuju okupljanja više od 50 građana.
18. novembar se ove godine prvi put obeležava i kao Dan sećanja na žrtve Domovinskog rata i kao Dan sećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje i neradan je dan.
Vukovar je 1991. godine - od avgusta do novembra - 87 dana bio pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija.
Prema zvaničnim hrvatskim podacima, tokom tromesečne opsade stradalo je 2.700 hrvatskih branitelja i civila, a ranjeno njih više od 2.500.
Oko 5.000 ljudi odvedeno je u logore u Srbiji, a iz grada je proterano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Još oko 300 osoba vodi se kao nestalo.
Dnevno je na ovaj grad padalo oko 7.000 granata, usled čega je gotovo 90 odsto objekata u gradu uništeno.
Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, među kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovčari u noći od 20. na 21. novembra 1991. Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 osoba, a još se traga za posmrtnim ostacima njih 70-tak.
Žene u crnom: Srbija da utvrdi odgovornost za zločine u Vukovaru
Mirovna organizacija "Žene u crnom" saopštila je da je Srbija povodom 29. godišnjice zločina u Vukovaru dužna da utvrdi odgovornost vrha bivše JNA za oružani napad na Hrvatsku i pokrene sudske postupke za zločin u Vukovaru.
Ova organizacija je u saopštenju pozvala je Srbiju i da "utvrdi punu istinu o nestalima otvaranjem arhiva Vojske Srbije i da otkrije grobnice hrvatskih žrtava u Srbiji".
Ta organizacija će 18. novembra u centru Beograda organizovati mirovnu akciju "Nikada nećemo zaboraviti zločine u Vukovaru".