Republički štab za vanredne situacije Republike Srpske (RS) na sjednici održanoj 17. novembra donio je nove mjere za suzbijanje širenja korona virusa.
U mjerama koje će biti na snazi do 30. novembra zabranjuje se okupljanje više od 50 osoba, muzika uživo u ugostiteljskim objektima za smještaj, hranu i piće, te sva privatna okupljanja u grupama većim od 10 osoba (svadbe, krštenja, proslave i drugi porodični skupovi).
Ovim Zaključkom obavezuju se građani da na otvorenom i u zatvorenom prostoru nose zaštitnu masku (prekrivena usta, nos i brada) i pridržavaju se zaštitne mjere fizičkog rastojanja od dva metra.
Od obaveze nošenja zaštitne maske izuzeta su djeca mlađa od sedam godina života, lica sa invaliditetom i djeca sa smetnjama u razvoju i lica koje obavljaju fizičku sportsku i rekreativnu aktivnost u okviru sportskih objekata.
Nepoštovanje ovih mjera zabrane sankcionisaće se u skladu sa Zakonom o javnom radu i miru i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
U saopštenju za javnost Republičkog štaba navodi se da su pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji u direktnom kontaktu pružaju usluge građanima obavezni da usluge pružaju zaštićeni maskom, obavezno sprovode mjere dezinfekcije, obezbijede masku građanima koji koriste njihove usluge, a nemaju ih, i pridržavaju se uputstava JZU „Institut za javno zdravstvo Republike Srpske“ za organizovanje rada u zavisnosti od djelatnosti koju obavljaju.
Do 30. novembra se ograničava radno vrijeme u periodu od 06:00 do 22:00 časa svim vrstama ugostiteljskih objekata za ishranu i piće bez obzira da li posluju samostalno ili u okviru drugih objekata u kojima se obavlja privredna djelatnost (benzinske pumpne stanice, objekti za smještaj i dr.), kao i priređivačima igara na sreću (kladionice, automat klubovi, kazina, tombole i dr.).
Ovim Zaključkom, u periodu od 22:00 do 06:00 časova, dragstori mogu raditi isključivo putem šalterske prodaje.
Republički štab za vanredne situacije RS odlučio je da će se takmičarske aktivnosti sportskih organizacija i sportista dozvoliti isključivo bez prisustva publike, uz poštovanje svih epidemioloških mjera.
Pravni subjekti kao i republički organi uprave, organi jedinica lokalne samouprave i ostali subjekti koji vrše javna ovlašćenja trebaju organizovati rad od kuće za radnike za poslove za koje je to moguće.
Nadzor nad sprovođenjem ovog Zaključka sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova, Republička uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih inspektora i inspektora u sastavu jedinica lokalne samouprave i Komunalna policija.
Iz Štaba poručuju da su jedinice lokalne samouprave dužne da svoje akte usaglase sa ovim Zaključkom, a u slučaju pogoršane epidemiološke situacije na svojoj teritoriji da donesu restriktivnije mjere u odnosu na mjere utvrđene ovim Zaključkom i o tome obavijeste Republički štab za vanredne situacije.
Republički štab za vanredne situacije je sjednici odobrio i nabavku 36 kontejnera za potrebe bolnica.
Krizni štab Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine donio je 11. novembra nove mjere. Njima se ograničava kretanje građana ovog entiteta u vremenu od 23 do 5 sati ujutro narednog dana.