Ministri spoljnih poslova Sjeverne Makedonije i Bugarske Bujar Osmani i Ekaterina Zaharieva razgovarali su o potpisivanju deklaracije o zajedničkom tržištu zemalja Zapadnog Balkana i deklaracije o zelenoj agendi uoči sedmog samita Berlinskog procesa.
Samit, kojim zajedno predsjedavaju ove dvije zemlje, trebalo bi da bude održan u utorak 10. novembra u Sofiji.
"Svi imamo zadatak da sutra (10. novembra) donesemo važne odluke za cijelu regiju, uz podršku Evropske komisije i Savjeta za regionalnu saradnju i naših partnera u procesu", rekla je ministrica vanjskih poslova Bugarske Ekaterina Zaharieva.
Zaharieva je dodala i da će se na Samitu potpisati dvije ključne deklaracije koje se tiču zajedničkog regionalnog tržišta, koje je važno za zemlje Zapadnog Balkana koje su na putu članstva u EU.
"Potpisaćemo dvije ključne deklaracije, koje bi trebalo da pripreme zemlje Zapadnog Balkana za zajedničko evropsko tržište i o zelenoj agendi za Zapadni Balkan. Vjerujem da će evropski zeleni dogovor kroz konkretan akcijski plan u ključnim područjima omogućiti zemljama regije da se približe standardima i normama EU, i donijeće više sigurnosti i prosperiteta građanima u regionu", rekla je Zaharieva.
Sastanku je putem video konferencije prisustvovao i Heiko Mass, ministar vanjskih poslova Njemačke, koja predsjedava Evropskom Unijom.
On je istakao da će na samitu biti donesene važne odluke za građane zemalja Zapadnog Balkana.
"Ove godine zemlje Zapadnog Balkana žele da započnu novu dimenziju saradnje koja se ogleda u zajedničkom regionlanom tržištu što će ojačati ekonomije svih zemalja učesnica. Omogući će i slobodu kretanja roba i ljudi i poslovne prilike kako za mala tako i za velika preduzeća", istako je Mass.
Na sastanku je bilo riječi i o blokadi evropskog puta Sjeverne Makedonije od strane Bugarske zbog sporenja oko makedonskog jezika i identiteta, što za Bujara Osmanija, ministra spoljnih poslova Sjeverne Makedonije treba da ostane u okviru ranije postignutog sporazuma između ove dvije zemlje.
"Naš fokus u ovom periodu je da u okviru regionalne saradnje, Berlinskog procesa i bilateralnih odnosa nastavimo da poštujemo Sporazum i njegove instrumente koji jasno predviđaju da će istorija ostati istoričarima, akademicima i oni bi trebali pronaći zajednički jezik koji će nas ujediniti kako bi se osigurala budućnost svih građana", rekao je Osmani.
Sporazum o prijateljstvu, dobrosusjedstvu i saradnji potpisali su 2017. godine premijeri Sjeverne Makedonije Zoran Zaev i Bojko Borisov, a tim dokumentom dogovoreno je formiranje komisije u cilju pronalaženja zajedničkog jezika za obilježavanje istorijskih događaja i ličnosti.
Osmani je naveo da je taj Sporazum odličan okvir za prevazilaženje razlika koje postoje između dviju zemalja po svim pitanjima.
Na pitanje novinara li Sofija snositi odgovornost ako bude blokirala Skoplje na putu ka EU, bugarska ministrica vanjskih poslova Zaharieva je rekla da su "navikli snositi odgovornost".
"Ali jako bih voljela da moje kolege u Skoplju imaju i svoju odgovornost, jer trenutno imamo njemačko predsjedavanje EU i Njemačka je jedna od zemalja osnivača EU, a nema mnogo onih koji podržavaju proširenje posebno za zemlje Zapadnog Balkana", rekla je Zaharieva.
Zaharieva je dodala da, ako se Sporazum provede i ako se, kako je navela, ne budu tražili načini da se zaobiđe ili proširuju njegove tačke postoje sve garancije za rješavanje otvorenih pitanja.