Sud Bosne i Hercegovine će se na ročištu u utorak (10. novembra) očitovati o prigovorima na mjere koje je Tužilaštvo BiH zatražilo u predmetu protiv šefa državne Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića, potvrdila je za Radio Slobodna Evropa (RSE) njegova advokatica Senka Nožica.
Tužilaštvo BiH je 22. oktobra podignulo optužnicu protiv direktora i rukovoditelja u OSA BiH Osmana Mehmedagića i Muhameda Pekića zbog sumnje na zloupotrebu položaja ili ovlasti.
Optuženi se terete da su tokom avgusta 2020. godine zloupotrijebili svoj službeni položaj ili ovlasti, kao i resurse i kapacitete Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine, u svrhe privatnih i ličnih interesa, kako bi došli do informacija i fotografija o pošiljatelju anonimne krivične prijave protiv direktora OSA-e. Riječ je o izuzimanju videosnimka nadzornih kamera iz pošte u sarajevskom naselju Alipašino Polje.
Tužilaštvo BiH je uputilo prijedlog da se za optužene Mehmedagića i Pekića izrekne mjera zabrane obavljanja službene dužnosti direktora i uposlenika OSA i zabrana kontakta s uposlenicima OSA BiH, kako bi se postupak mogao neometano voditi.
‘’Dakle optužnica je podignuta, potvrđena, mi imamo 15 dana rok da se izjasnimo o prigovorima na optužnicu, to je zakonski rok. Međutim, već u utorak je zakazano ročište po predloženim mjerama, to su mjere zabrana obavljanja dužnosti i djelatnosti i kontakta sa uposlenicima. Dakle, u utorak je zakazano ročište na kojem ćemo se mi očitovati o našim prigovorima na predložene mjere“, kaže Nožica.
„Neobično je“, naglašava „i nije baš česta praksa da prije nego što se Sud očituje o prigovorima odbrane na predložene mjere, se raspravlja o mjerama, ali dobro“.
„Ja sam uvjerena da Sud zna šta radi, pa vjerovatno će i Sud svoju odluku o prijedlogu mjera tužioca donijeti nakon što riješi po našim prigovorima’’, objasnila je Senka Nožica, advokatica direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osmana Mehmedagića za RSE.
Sud BiH potvrdio je 4. novembra optužnicu protiv Mehmedagića i Pekića, potvrdio je za Radio Slobodan Evropa (RSE) Oleg Čavka, postupajući tužilac Tužilaštva BiH u ovom predmetu.
U optužnici se navodi da je Mehmedagić sa šefom cyber odjela OSA-e Pekićem koristio resurse agencije u privatne svrhe, u namjeri da se domognu informacija i fotografija, o pošiljatelju anonimne kaznene prijave protiv Mehmedagića.
Iako je zahtjev imao oznaku „interno“, snimci videonadzora pojavili se su u javnosti.
Glasnogovornik Tužilaštva Boris Grubešić potvrdio je u septembru da ova pravosudna institucija “provjerava navode iz anonimne prijave” koja je zaprimljena 31. avgusta.
"Vršeći navedene radnje, optuženi su višestruko zlouporabili svoj položaj, kao i zvanične zakonom utvrđene procedure i službene radnje, te prekršili pravo na nepovredivost pismene i poštanske komunikacije zagarantirano Ustavom Bosne i Hercegovine i Međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima", navedeno je iz Tužilaštva.
'Proceduralno, ako se prigovori uvaže, onda se optužnica vraća na doradu Tužilaštvu BiH.' -pojasnila je Nožica za RSE
Braniteljica direktora OSA-e Osmana Mehmedagića, Senka Nožica, objasnila je za RSE kakva je pravna procedura nakon što je optužnica za zloupotrebu položaja potvrđena.
''Proceduralno, ako se prigovori uvaže, onda se optužnica vraća na doradu Tužilaštvu BiH. Ti prigovori su usko formalni, oni ne ulaze u sadržinu, ne ulaze u osnovanu sumnju, nakon toga predmet ide sudiji koji će suditi i on zakazuje glavni pretres. U međuvremenu se donosi odluka po ovim mjerama koje su po mom mišljenju, samo ću to reći, prije utorka, drakonske i neuobičajene za ovakva krivična djela'', kaže Nožica.
Mehmedagiću istekao mandat, predložen za još jedan
Prijava protiv Osmana Mehmedagića je podnesena u momentu kada je parlamentarna Komisija za nadzor nad radom OSA-e raspravljala o kandidatima za čelne funkcije ove sigurnosne Agencije. Naime, mandat direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću istekao je u novembru 2019. godine.
Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija u septembru 2020. je predložio ponovo Osmana Mehmedagića za direktora. Komisija je zasijedala 16. septembra 2020., ali nisu imenovali čelne ljude zbog neslaganja članova komisije oko kandidata. Član Komisije Nenad Stevandić kazao je za RSE da su u pitanju politička prepucavanja koja su dovela do toga da se rad OSA-e svede na privatne poslove pojedinaca.
Član komisije za izbor direktora OSA-e Nenad Stevandić tvrdi za RSE da su u pitanju politička prepucavanja koja su dovela do toga da se rad OSA-e svede na privatne poslove pojedinaca
''Znate da je manipulacijama Srpske demokratske stranke (SDS) i Stranke demokratske akcije (SDA) u prošlom mandatu Savjeta ministara OSA ostala bez ikakvog nadzora. Ovo su gorki plodovi prošlog vremena. Znači, kada nije bilo nikakvog nadzora i kada je radio ko je šta htio, pa smo došli do toga da direktor proglašava svoju diplomu službenom tajnom, pa smo došli da direktor može sam da naređuje koga će nadzirati, ako neko sa njim nije dobar, pa ga on nadzire, ako je dobar, ne nadzire ga. Ovo je posljedica toga, tog potpuno katastrofalnog odnosa SDS-a i SDA koji su bili u prošlom Savjetu ministara, vladajuće stranke, koje su rasturile taj obavještajni sistem i podredili ga svojim partijskim interesima'', kazao je Stevandić za RSE.
Provjere validnosti Mehmedagićeve diplome su, također, predmet istrage Tužilaštva BiH. Istraga u vezi s diplomom pokrenuta je početkom 2019. godine. Tada je Tužilaštvo BiH zatražilo od svih direktora sigurnosnih agencija BiH da dostave na uvid svoje diplome. Sve sigurnosne agencije odgovorile su na zahtjev, osim OSA-e.
Polovinom novembra 2019. godine Univerzitet za poslovne studije zvanično je poništio diplomu izdatu Mehmedagiću, nakon što je Republička prosvjetna inspekcija Republike Srpske utvrdila da je nezakonito stečena.
Nakon što je Inspektorat Republike Srpske naložio poništavanje fakultetske diplome direktora Mehmedagića, iz OSA-e su reagovali saopštenjem da se radi o udaru na Agenciju kroz pokušaj diskreditacije njenog čelnog čovjeka i montaži. Nakon toga je Mehmedagić na svoje dokumente koje je priložio stavio oznaku 'tajni dokument' .
‘’Vlastitu diplomu proglasiti tajnim dokumentom, da drugi ne bi imali uvid. To do sada još niko nikad nije uradio i to je velika sramota’’, kaže Stevandić.
On dodaje da je Komisija za nadzor nad radom OSA-e u novom sazivu Savjeta ministara, nekoliko puta upozorila kako na diplomu Mehemdagića, tako na istek mandata, te na nemogućnost da se izabere novi direktor.
''Mnogo toga je urađeno loše. U principu, ovdje niko lično ne smije da bude bitan, nego rad institucija. Ko god šta mislio, svaka služba ima svoj dijapazon rada, zakonsku proceduru i treba da se bavi time, a ne ličnim ili partijskim poslovima, namještanjem ko će da pobijedi u svojoj partiji, podmetanjem političkim oponentima, finansiranjem na nepristojan i tajni način, da se svašta o njima piše i objavljuje. To je ono čime se bavila OSA i ovo su sve gorki plodovi'', ističe Stevandić.
Koliko je umiješana politika?
Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku Univerziteta u Sarajevu ocjenjuje za RSE da se u Bosni i Hercegovini do sada nije desila situacija da direktor obavještajne službe bude krivično gonjen. On se osvrnuo i na navode da i u ovom slučaju ima političkog utjecaja.
''Špekulisalo se i pričalo oko određenih političkih pritisaka. Naravno, naša zemlja je u svemu politički obojena i naravno da su moguće i takve stvari, ali imali smo dosta slučajeva gdje je su građani vjerovali sudu. Ali ja mislim da se ovo mora što prije uraditi i da se što prije iznesu pravi podaci, da se ne čeka da vrijeme ne pojede ono što se ima i da se može izaći pred javnost i reći o čemu se radi“, navodi Korajlić.
Konstatuje da je važno da pravosudne institucije „pokažu da nema tolerancije za krivična djela kogod da je u pitanju“.
‘’U svakom slučaju moramo po svaku cijenu spriječiti bilo kakvo uzurpiranje ovlaštenja, onoga za što nismo nadležni, pa da li je to OSA, SIPA, MUP-ovi, tužilaštva, bilo koja institucija, ne smijemo to dozvoliti. Imam običaj da kažem – nulta tolerancija, tako i u ovom slučaju mora biti nulta tolerancija. Ne sumnjam uopšte da će sud da uradi ispravno’’, kazao je Korajlić za RSE.
Zakon o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji propisuje da se generalni direktor i zamjenik generalnog direktora imenuju na mandat od četiri godine koji se može obnoviti jedanput. Generalni direktor i zamjenik generalnog direktora mogu prije isteka mandata biti razriješeni dužnosti ako to sami zatraže, ukoliko trajno izgube sposobnost za obavljanje svojih dužnosti, ukoliko ne provode odluke Vijeća ministara kojima se usmjerava rad Agencije.
Pored toga, mogu biti razriješeni i ukoliko ne rade u skladu s važećim zakonima ili propisima, ako ne provode mjere za nadzor nad radom Agencije, u slučaju da je protiv njih pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja ili otkrivanja državne, vojne ili službene tajne, ili ako je protiv njih izrečena pravosnažna kazna zatvora zbog počinjenog krivičnog djela koje ih čini nedostojnim obavljanja tih dužnosti.
Obavještajno-sigurnosna agencija BiH je odgovorna za prikupljanje obavještajnih podataka u vezi s prijetnjama po sigurnost Bosne i Hercegovine u zemlji i u inostranstvu.