Dostupni linkovi

U izbornoj kampanji u BiH stranke dosad potrošile skoro 500.000 eura


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

U prve dvije sedmice izborne kampanje za lokalne izbore političke političke partije u Bosni i Hercegovini (BiH), prema podacima Transparency Internationala (TI), na oglašavanje su potrošile skoro milion konvertibilnih maraka (oko pola miliona eura)

Prema toj analizi, za oglašavanje u medijima potrošeno je 862.554 KM (oko 431.000 eura), dok je 136.300 maraka (oko 68.000 eura) tržišna vrijednost produkcije video spotova i oglasa koji su emitovani u tom periodu.

Podaci su prekupljeni putem praćenja medijskog sadržaja, koje je za potrebe TI BiH provela Media monitoring agencija.

Više od 63 posto tog iznosa potrošeno je u drugoj sedmici izborne kampanje, a broj emitovanih oglasa povećava se kako se približava dan izbora.

Od posmatranih 15 najvećih političkih stranaka u BiH, gotovo cijeli taj iznos potrošilo šest partija, pa su najveći dio troškova za izradu i emitovanje oglasa dosada imali Savez nezavisnih socijaldemokrata(SNSD) i Partija demokratskog progresa (PDP).

Slijede Srpska demokratska stranka (SDS), Stranka demokratske akcije (SDA), i Demokratski savez (DEMOS).

Podaci obuhvataju samo oglašavanje na televizijama i u printanim medijima, odnosno 12 TV stanica i 34 štampana medija iz cijele Bosne i Hercegovine. Iznosi, koji su potrošeni na druge vidove oglašavanja, trenutno nisu dostupni.

"Prikupljeni podaci bit će upoređeni s izvještajima političkih partija, da bi se utvrdilo koliko stranke prikazuju stvarne iznose prihoda sa kojima raspolažu", navodi se u saopštenju TI.

U prve dvije sedmice izborne kampanje na tri javna televizijska servisa zabilježena su 1.982 pojavljivanja javnih funkcionera, a sadržajem su ukazivala na promociju njihovih političkih i stranačkih stavova.

Najveći broj takvih nastupa funkcionera (1.369) zabilježen je na Radio televiziji Republike Srpske , 371 na BHRT-u i 242 na Federalnoj televiziji.

"Iako izborni zakon propisuje da u emisijama elektronskih medija nijedan politički subjekt ne smije imati povlašten položaj, kao ni funkcioneri na svim nivoima vlasti koji su kandidati na izborima, u praksi se dešava suprotno", dodaje se u saopštenju.

Iz TI navode da je praćenje pojavljivanja nosilaca funkcija na javnim radio televizijskim servisima dio je ukupnog monitoringa te organizacije koji se odnosi na zloupotrebu javnih funkcija i javnih resursa u izbornoj kampanji.

Deveti poslijeratni lokalni izbori u BiH biće održani u nedjelju, 15. novembra. Pravo glasa ima 3.283.194 birača.

Na izborima će učestvovati 543 politička subjekta i to 129 političkih stranaka, 262 nezavisna kandidata, 72 koalicije, devet lista neovisnih kandidata i 71 nezavisni kandidat pripadnik nacionalnih manjina.
CIK BiH je za učešće na izborima ovjerio prijave 30.809 kandidata.

XS
SM
MD
LG