Tri osobe su smrtno stradale, a nekoliko je ranjeno, u napadu koji se dogodio u francuskom gradu Nici.
Napadač je uhapšen, a kako je saopštio glavni antiteroristički tužilac Jean Francois Richard, osumnjičeni napadač je muškarac iz Tunisa rođen 1999. godine, koji je u Evropu stigao 20. septembra preko italijanskog ostrva Lampedusa, mjesta na koje obično pristižu migranti iz Afrike.
Sigurnosni izvori iz Tunisa kao i francuski policijski izvori rekli su da se napadač zove Brahim Aouissaoui.
“Kod napadača smo pronašli Kuran, dva telefona, nož od 30 cm koji je korišten za ovaj zločin. Također smo pronašli torbu koju je ostavio napadač. Pored toga, našli smo dva noža koja nisu korištena u napadu”, rekao je Richards.
Osumnjičeni napadač se nalazi u bolnici, u kritičnom stanju, nakon ranjavanja prilikom hapšenja.
Gradonačelnik Christian Estrosi potvrdio je u četvrtak ujutro da se napad u Nici dogodio u i blizu gradske crkve Notre Dame, te da je policija uhapsila napadača koji je prilikom hapšenja uzvikivao 'Allahu Akbar' (Bog je veliki), prenosi Reuters.
On je također rekao da napad ima elemente terorizma.
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron posjetio je zajedno sa gradonačelnikom Nice mjesto napada.
Macron je izjavio da je Francuska bila izložena islamističkom terorističkom napadu, te je rekao da će rasporediti još hiljade vojnika kako bi zaštitio ključne lokacije, poput bogomolja i škola.
On je također rekao da je Francuska napadnuta "zbog naših vrijednosti, zbog našeg osjećaja za slobodu, zbog sposobnosti da na našem tlu imamo slobodu vjerovanja, zbog toga što ne popuštamo nikakvom teroru. Dopustite da ovo kažem veoma jasno: nikada nećemo popustiti".
"I jasno je, cijela Francuska je napadnuta", dodao je Macron.
'Dosta je bilo'
U odvojenom napadu koji se dogodio u Montfavetu, gradu u blizini Avingona policija je ubila napadača koji je također uzvikivao ‘Allahu Akbar’.
U međuvremenu, u Saudijskoj Arabiji državna televizija izvjetila je da je jedan Saudijac uhapšen u gradu Jeddah, nakon što je napao i povrijedio stražara u tamošnjem francuskom konzulatu, prenosi Reuters. Francuska ambasada navela je da je u bolnici nakon napada nožem i da mu život nije u opasnosti.
Sumnja da je jedna od ubijenih osoba u Nici upravnik crkve. Prema dosadašnjim informacijama jednoj ubijenoj žrtvi, ženi, odrubljena je glava. Francuska političarka Marine Le Pen također je govorila o odrubljivanju glave tokom napada.
"Nica, kao i cijela Francuska, a danas vjerovatno i više nego druga mjesta u zemlji, platila je skupu cijenu i još jednom bila žrtva islamo-fašizma. Nema sumnje o značenju ovog dijela, pošto počinilac nije prestao da ponavlja Allah Akbar dok mu je pružana medicinska pomoć na licu mjesta", rekao je gradonačelnik Nice.
“Dosta je bilo”, dodao je. On je također rekao da su žrtve ubijene na “užasan način”.
“Metode se, bez sumnje, podudaraju sa onima koje su korištene u ubistvu hrabrog nastavnika Samuela Patija”, rekao je gradonačelnik Nice, referirajući se na ubistvo nastavnika historije koje se dogodilo dvije sedmice ranije u blizini Pariza.
Policija je također potvrdila da su tri osobe poginule u napadu te da je nekoliko osoba ranjeno.
Francusko antiterorističko tužilaštvo je reklo da je od njih zatraženo da istraže napad.
Nica je bila u središtu napada i u julu 2016. godine kada je naoružani vozač kamiona ušao među šetače na Dan Bastilje pri čemu je ubio 86 osoba.
U međuvremenu, zastupnici u Parlamentu održali su minutu šutnje u znak solidarnosti sa žrtvama.
Novinari Reutersa koji se nalaze na licu mjesta rekli su da je policija, naoružana automatskim oružjem, postavila sigurnosni kordon oko crkve koja se nalazi na glavnoj aveniji u Nici. Na mjestu događaja su vozila hitne pomoći i vatrogasne službe.
Najviši nivo bezbjednosti u Francuskoj nakon napada u Nici
Bezbjednost zgrada, transporta i javnih mjesta biće podignuta na najviši nivo nakon jutrošnjeg napada u crkvi u Nici, najavio je francuski premijer Jean Castex, javlja AFP.
Riječ je o najvišem stepenu bezbjednosti koji Francuska ima u borbi protiv terorizma.
Taj nivo bezbjednosti se uvodi odmah nakon napada, na ograničeni period, odnosno tokom upravljanja krizom, omogućava mobilizaciju resursa, ali i širenje informacija koje bi zaštitile građane u kriznoj situaciji.
Osuđujući gnusan napad u Nici, francuski premijer je istakao da će "odgovor vlade biti odlučan i momentalan".
Castex je ocijenio da je taj "napad kukavički koliko i varvarski" "zavio u crno cijelu zemlju" i da je "namerno i direktno pogodio katoličku zajednicu".
'Odvratan i brutalan' napad
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen osudila je napad nazvavši ga “odvratnim i brutalnim” te je također rekla da cijela Evropa stoji u solidarnosti sa Francuskom, kao i da su ujedinjeni i odlučni “pred barbarstvom i fašizmom”.
Britanski premijer Boris Johnson rekao je da Velika Britanija nepokolebljvo stoji sa Francuskom.
“Zaprepašten sam viješću o barbarskom napadu u blizini crkve Notre Dame”, napisao je Johnson na Twitteru na engleskom i francuskom.
"Naše misli su sa žrtvama i njihovim porodicama, a Velika Britanija stoji čvrsto uz Francusku protiv terora i netolerancije”, rekao je Johnson.
Predstavnik Vijeća Francuske za muslimansku vjeru najoštrije je osudio napad.
"U znak solidarnosti za žrtvama i njihovim najmilijim, pozivam sve muslimane u Francuskoj da otkažu sve proslave praznika Mawlid", naveli su iz Vijeća. Tokom ovog praznika obilježava se rođendan proroka Muhameda.
I tursko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je napad u Nici u izjavi u kojoj su naveli da stoje u solidarnosti sa francuskim narodom protiv nasilja i terorizma.
Direktor komunikacija turskog predsjednika Fahrettin Altun osudio je napad i rekao da islam ne može biti korišten u ime terorizma.
"Pozivamo francusko liderstvo da izbjegne daljnju zapaljivu retoriku protiv muslimana i da se umjesto toga usredoči na pronalak počinitelja ovog i drugih dijela nasilja", rekao je Altun na Twitteru.
On je također rekao da će Turska nastaviti se suočavati sa bilo kojim političarem koji vrijeđa njihovu religiju i vrijednosti, te je obnovio poziv Turske za saradnju protiv terorizma i ekstremizma.
Posljednji napad dolazi u momentu kada raste ljutnja zemalja koje imaju muslimansko stanovništvo zbog francuske odbrane prava na objavljivanje karikatura proroka Muhameda, što muslimanski vjernici smatraju blasfemijom.
Drugi napad u dvije sedmice
Napad se dogodio u momentu dok se Francuska oporavlja od nedavnog ubistva francuskog nastavnika historije Samuela Patija (Paty) kojem je u Parizu odrubljena glava. Paty je ubijen nakon što je učenicima na času pokazivao karikature proroka Muhameda. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je Patijev napadač ciljao na slobodu izražavanja.
Od ubistva nastavnika u Parizu, francuski zvaničnici, koje su podržali i brojni građani, ponovo su potvrdili pravo na prikazivanje karikatura, te su te slike bile široko rasprostranjene na protestima u znak solidarnosti sa ubijenim nastavnikom.
Ovo je potaknulo izljev ljutnje u dijelovima muslimanskog svijeta, a pojedine vlade su optužile francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da zagovara antiislamsku propagandu.
Turski predsjednik Recep Tajip Erdogan je je 26. oktobra pozvao na bojkot francuskih proizvoda, nekoliko dana pošto je Pariz vratio svog ambasadora u Ankari, jer je turski predsjednik izrazio sumnju "u mentalno zdravlje Makrona".
Turska zamjera Makronu što je podržao slobodu objavljivanja karikatura o muslimanskom proroku Muhamedu na komemoraciji Samuelu Patiju.
Tursko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je napad u Nici u izjavi u kojoj su naveli da stoje u solidarnosti sa francuskim narodom protiv nasilja i terorizma.
Još uvijek nije jasno koji je motiv napada u Nici i da li ima veze sa karikaturama.
Posljednji napad jedan je u nizu smrtonosnih napada koji su se zadnjih godina dogodili u Francuskoj. Trenutno se u Parizu održava suđenje za napad na satirični magazin Charlie Hebdo tokom kojeg je ubijeno 12 osoba.