Dostupni linkovi

Frontex pomaže u kontroli morske granice Crne Gore


Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu (Frontex) pokrenula je 14. oktobra operaciju na crnogorskim granicama u borbi protiv krijumčarenja droge i oružja, migranata, trgovine ljudima i terorizma, saopšteno je iz Frontexa.

Kako su precizirali, Frontex će pružiti vazdušnu podršku kako bi pomogli crnogorskim patrolama u borbi protiv prekograničnog kriminala na morskim granicama Crne Gore.

„U okviru kotrole morske granice, Frontex će pružiti tehničku i operativnu pomoć u obavljanju funkcija obalske straže u međunarodnim vodama, uključujući podršku u potrazi i spasavanju, kontrolu ribarstva i zaštitu životne sredine“, pojašnjava se u saopštenju.

Službenici koje rasporedi Frontex obavljaće sve aktivnosti u saradnji sa crnogorskim službenicima i u njihovom prisustvu.

Sporazum između Crne Gore i Evropske unije o aktivnostima koje sprovodi Frontex, potpisan je u oktobru 2019. godine, a stupio je na snagu 1. jula 2020. godine. Sprovođenje prve zajedničke operacije po Sporazumu započeto je 15. jula, kada je Frontex rasporedio nekoliko oficira za podršku crnogorskim graničarima na granici sa Hrvatskom.


Radio Slobodna Evropa upitio je pitanja Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova. Zanimalo nas je koliki problem Crna Gora ima kada su ove oblasti u pitanju, koliko godišnje migranata prođe kroz Crnu Goru i koliko ih traži azil a koliko je onih kojima je Crna Gora tranzitna država. Zanimali su nas i podaci po pitanju šverca oružja ali odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili.

U izvještaju Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori za 2020. godinu konstatuje se da Crna Gora mora da nastavi da ulaže napore na rješavanju migracionog pritiska kroz dalji razvoj međunarodne saradnje u oblasti readmisije, podizanje kapaciteta za krivično procesuiranje krijumčarskih mreža i proširenje kapaciteta za prihvat i poboljšanje sistema za prikupljanje podataka o migrantima.

Kako se navodi u tom dokumentu, u oblasti migracija, porast nezakonitih migranata u 2018. godini potvrđen je i u 2019. godine u kojoj je privedeno 7.978 nezakonitih migranata, što je u odnosu na 2018. godinu porast od 60 odsto. Specijalno državno tužilaštvo sprovelo je tri istrage o krijumčarenju migranata, u kojima je učestvovalo više od 40 ljudi.

Specijalno državno tužilaštvo je 2019. godine sprovelo tri istrage o krijumčarenju migranata, u kojima je učestvovalo više od 40 osoba, saopštila je EK.

Neregularna migracija smanjila se tokom prvih sedam mjeseci 2020. godine: privedeno je 1.583 migranta, dok su nadležni organi spriječili 153 ilegalna ulaska i 258 ilegalnih izlazaka.

Evropska komisija je u posljednjem izvještaju o napretku izrazila zabrinutost zbog nelegalne trgovine preko Crne Gore, posebno kada su u pitanju duvanski proizvod. Istaknuta je potreba da se efikasnije i proaktivnije kontroliše Luka Bar, kao tačka posebno izložena riziku od krijumčarenja.

XS
SM
MD
LG