Europska unija (EU) treba izraditi strategiju za borbu protiv dezinformacija o tehnologiji 5G ili rizikuje da lažne vijesti nanesu štetu ekonomskom oporavku i digitalnim ciljevima, saopćila je grupacija od 15 europskih država.
Analitičari navode da su teorije zavjere da je korona virus možda povezan sa bežičnom tehnologijom dovele do toga da su u proteklih nekoliko mjeseci spaljivani tornjevi mobilne telefonije u deset europskih država i napadnuti su radnici službi održavanja.
Europski blok smatra da je 5G tehnologija glavni činilac ekonomskog oporavka od COVID-a 19 i razvoja autonomne tehnologije, od automobila sa samostalnim upravljanjem do hirurgije na daljinu i automatiziranije proizvodnje.
- Zašto su teorije o 5G mreži i korona virusu pogrešne?
- Ne, mobilna tehnologija 5G ne izaziva i ne potiče širenje COVID-19
- Korona virus kao zajednička platforma desničara i teoretičara zavjere
Petnaest europskih zemalja iznijelo je svoje zabrinutosti i prijedloge u zajedničkom pismu upućenom europskoj povjerenici za konkurentnost Margrethe Vestager, europskom povjereniku za unutarnje tržište Thierryju Bretonu i europskoj povjerenici pravde Veri Jourovoj.
"Jasno je da smo svjedoci pojačane aktivnosti pokreta za borbu protiv 5G mreže širom EU", navodi se u pismu i poziva se Unija da "poduzme aktivniji, dugoročniji i sistematski pristup za borbu protiv zabrinutosti oko 5G i elektromagnetskih polja.
Zemlje potpisnice traže više znanstveni pristup rizicima po ljudsko zdravlje, predlažu kampanju podizanja svijesti diljem Europe i sugeriraju širu diskusiju o bojaznima i zabrinutosti protivničke tehnologije 5G.
Među potpisnicama pisma su Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Cipar, Estonija, Finska, Grčka, Latvija, Litva, Luksemburg, Portugal i Slovačka.