Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) pozvalo je građane na okupljanje u nedelju 18. oktobra, u znak podrške galeriji Stara kapetanija i umetničkoj grupi Momci, čiju su izložbu uništili maskirani napadači 13. oktobra, nakon čega su reagovala brojna umetnička udruženja ali i Ministarstvo kulture Srbije.
„Skup podrške će se na molbu umetnika umesto ispred Stare kapetanije u nedelju u 11h održati u 5 minuta do 12h ispred paviljona Cvijeta Zuzorić u Beogradu. Vreme održavanja ovog skupa s obzirom na poslednja saopštenja ministarstva i simbolično govori o stanju stvari i temi ovog skupa“, stoji u najavi ULUS-a.
Kako su saopštili, nakon mirnog okupljanja u paviljonu Cvijeta Zuzorić, ili ispred, održaće se tribina o stanju umetničkih sloboda i rastućem nasilju nad neistomišljenicima.
U međuvremenu, reagovala je i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, na saopštenje sektora za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ministarstva kulture i informisanja Srbije od 16. oktobra, u kojem se ova umetnička asocijacija naziva „parapolitičkom i kvazikulturnom organizacijom vođenom patološkim jednoumljem“, a koje je potpisala pomoćnica ministra Ivana Dedić.
„Još jednom je potvrđen izostanak osnovnih kompetencija aktuelnog ministra i njegovog kabineta za upravljanje poljem kulture, još jednom je demonstrirano elementarno nepoznavanje značenja prava na umetničku slobodu i izražavanje. Umetnička sloboda nema granicu dokle god ne ugrožava prava drugih, upravo zato se naziva slobodom. To podrazumeva slobodu mišljenja, slobodu ideja, slobodu umetničkog izražavanja“, stoji u saopštenju.
Podsećajući Ministarstvo kulture da „ono jedino može biti naše zajedničko, jer je javna institucija, finansirana od svih građana naše zemlje, i u obavezi je da radi u javnom interesu, u ovom slučaju, posebno u interesu sektora kulture“, umetnici su zatražili javnu osudu stavova aktuelnog ministra kulture i informisanja Republike Srbije Vladana Vukosavljevića i njegovog kabineta.
„Na čelnim pozicijama moraju biti stručnjaci iz polja koji drže do svoje profesije i profesionalne etike te koji će zaustaviti ovako rapidno urušavanje jednog od stubova našeg društva“, istakli su iz Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije i Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine – SULUV.
Podsetimo, nakon što je grupa huligana 13. oktobra demolirala izložbu strip crteža u Staroj Kapetaniji u Beogradu, Ministarstvo kulture je 15. oktobra saopštilo da osuđuje svaki vid nasilja nad umetničkim slobodama i ugrožavanje autora i posetilaca na kulturnim događajima, ali i da "prikazivanje i afirmisanje skarednih i nemoralnih sadržaja, zaogrnuto plaštom navodne stvaralačke kreativnosti, s punim pravom izaziva negativne reakcije najvećeg dela javnosti".
Usledila je reakcija više umetničkih udruženja u Srbiji, među kojima su Asocijacija Nezavisna kulturna scena i Udruženje likovnih umetnika, koji su istakli da je Ministarstvo kulture Srbije objavilo "najsramotnije saopštenje u istoriji te institucije" i da se nijedan ministar od Minhena 1937. godine nije usudio da govori o "degenerisanoj umetnosti".
Zbog sumnji da su 13. oktobra upali na izložbu i uništili radove, beogradska policija je uhapsila šest osoba.
Demoliranje izložbe andergraund stripa sa elementima crnog humora, samo je jedan u nizu nedavnih incidenata i pretnji umetnicima, budući da se slično desilo i na izložbi o ratnom zločinu na Tuzlanskoj kapiji 1995. godine kada je na izložbu upao predsednik Srpske desnice, kao i uoči predstave "Srebrenica. Kad mi ubijeni ustanemo", kada su autoru predstave Zlatku Pakoviću stizale brojne pretnje.