Dostupni linkovi

G20 produžava suspenziju otplata duga za još šest mjeseci zbog pandemije


Lideri G20 tokom sastanka u Japanu, jun 2019.
Lideri G20 tokom sastanka u Japanu, jun 2019.

Članice Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja (G20) složile su se da produže suspenziju otplata duga za dodatnih šest mjeseci kako bi pomogle najranjivijim državama u borbi protiv pandemije korona virusa.

Suspenzija otplata više od 14 milijardi dolara duga trebalo je da istekne na kraju godine.

Zahvaljujući ovoj odluci, donesenoj na virtuelnom sastanku ministara finansija i guvernera članica G20, zemlje u razvoju će do juna 2021. godine moći da usmjeravaju potrošnju na programe podsticaja umjesto na otplatu duga.

Ministar finansija Saudijske Arabije Mohamed Al-Džadan, čija zemlja je ove godine predsjedavajuća G20, rekao je novinarima poslije sastanka da najrazvijeniji moraju da obezbijede da zemlje u razvoju "imaju punu podršku" u suočavanju s pandemijom.

Al-Džadan je kazao da će u aprilu biti razmotrena mogućnost produžavanja suspenzije otplata duga za još šest mjeseci.

Dodao je da pandemija ugrožava fiskalnu stabilnost mnogih zemalja, naročito najsiromašnijih.

Zemlje G20 obećale su u aprilu da će za 2020. suspendovati servisiranje dugova siromašnih zemalja posebno pogođenih krizom korona virusa.

Svjetska banka, međunarodne organizacije i aktivisti pozvali su da se ta mjera produži i 2021, a nevladina organizacija Oksfam je tražila da se zadrži i 2022. godine.

Predsjednik Svjetske banke Dejvid Malpas upozorio je u ponedjeljak da zemlje G20 mogu da obnove moratorijum samo na dodatnih šest mjeseci jer neki od najvećih kreditora i dalje ne učestvuju u naporu da se pomogne siromašnim zemljama da se suoče sa pandemijom, navodeći zemlje kao što su Kina, ili privatne kreditore.

Do danas je 46 od 73 najsiromašnije zemlje zatražilo da bude obuhvaćeno tom inicijativom, od kojih je većina u Africi.

Međunarodne nevladine organizacije, aktivisti ali i politički zvaničnici snažno su kritikovali G20 zbog nedovoljnog djelovanja, kako su ocijenili, prema siromašnim zemljama.

Ogromna injekcija likvidnosti koje su vlade ubacile u svoje privrede relativno je ograničilo recesiju na svjetskom nivou ali ponovno širenje virusa pokazuje da su izgledi neizvjesni, naveo je MMF.

Dug 73 najsiromašnije zemlje prema Svjetskoj banci porastao je za 9,5 odsto 2019. godine i dostigao rekordnih 744 milijarde dolara, što ukazuje na "hitnu potrebu saradnje među kreditorima i dužnicima" da bi se izbjegla kriza suverenog duga u više zemalja.

XS
SM
MD
LG