Istražni organi još nisu rekonstruirali motive 22-godišnjeg Danijela Bezuka koji je u ponedjeljak 12. listopada automatskim oružjem ranio policajca pred zgradom hrvatske Vlade u Zagrebu i pola sata kasnije počinio samoubojstvo.
Ranjeni policajac Oskar Fiuri (31) operiran je i nalazi se izvan životne opasnosti.
Markov trg u Zagrebu na kojem se nalaze zgrade Vlade i Sabora blokiran je za prolazak građana i turista.
Nakon pretrage obiteljskog doma Daniela Bezuka u selu Kletište nedaleko Kutine pronađene su dvije puške s optičkim ciljnicima i prigušivačem i 1169 komada raznog streljiva. Zbog počinjenog kaznenog djela Nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari, uhićen je njegov otac Zdenko uz kaznenu prijavu predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave sisačko-moslavačke.
Bezuk je u ponedjeljak ujutro oko 8.05 sati na zagrebačkom Markovom trgu automatskim oružjem pucao na policajca Oskara Fiurija i i po zgradi Vlade. Drugi policajac uzvratio mu je paljbom. Bezuk je potom odbacio kalašnjikov i pješice pobjegao s Markovog trga, a pola sata kasnije izvršio je samoubojstvo revolverom u ulici Jabukovac, nekoliko stotina metara zračne linije od Markovog trga.
Nekoliko minuta nakon što je ranio policajca na Facebooku je napisao: "Dosta je bilo prevara i bezonzirnog gazenja ljuckih vrijednosti bez odgovornosti".
Na pitanje o mogućim motivima tog čina, glavni ravnatelj policije Nikola Milina kazao je novinarima: „Dosad što smo uspjeli provjeriti nije bilo nikakvih indicija da bi se ovako nešto moglo dogoditi, a uz to počinitelj nije bio evidentiran ni za prekršaj ni kazneno djelo.”
Policajac Fiuri ranjen je sa 4 metka, nad njim je obavljeno više zahtjevnih operacija, stabilno je i izvan životne opasnosti.
Mediji javljaju da je Bezuk na Facebook profilu među ostalim objavljivao fotografije testiranja oružja i poruke govora mržnje prema Srbima. Njegov ujak poginuo je 1991. godine u Vukovaru kao pripadnik hrvatskih postrojbi i po njemu se zove lokalni sportski park, a i otac mu je sudjelovao u ratu, a nakon toga je bio policajac.
Do sada je na Markovom trgu, na kojem se nalaze zgrade Vlade, Sabora i Ustavnog suda Hrvatske bio normalan promet građana i turista, a zgrade institucija osiguravali su policajci sa kratkim oružjem.
Najavljuje se novi, strožiji režim, a do konačne odluke pristup na trg dopušten je samo djelatnicima Sabora, Vlade, Ustavnoga suda i građanima koji tamo stanuju. Na njega ne smiju ostali građani kao ni turisti.
Kako ni novinari ne mogu na Markov trg, gdje su redovito sačekivali ministre i druge političare i postavljali pitanja, nevladina udruga Gong zatražila je od ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića da zaštiti novinare dok tamo rade svoj posao, a ne da im se zabranjuje pristup.
„Kako je jedini način da građanke doznaju što vlast radi, a da nije riječ o Vladinom PR-u, preko medija, ako se novinarkama uskrati mogućnost da pitaju i traže odgovore, javni prostor obuzet će tišina ispunjena nepovjerenjem i strahom,“ navodi se u njihovom priopćenju.
Na upit Radija Slobodna Europa (RSE) policiji o količini oružja kojeg hrvatski građani nezakonito posjeduju i naporima da se ta brojka smanji, odgovoreno nam je da se akcija „Manje oružja, manje tragedija“ provodi od 2007. godine, da je od strane Ujedinjenih nacija bila proglašena najuspješnijom kampanjom te vrste u povijesti UN-a, i da je od 30.9.2007 do 30.9.2020. godine prikupljeno 5.277 komada zabranjenog automatskog oružja, 329.240 komada zabranjenog rasprskavajućeg oružja, 9.025 komada vatrenog oružja koje se smije posjedovati, ali u konkretnim slučajevima vlasnik nije imao dozvolu, 5.501.464 komada municije i 5.382 kilograma eksploziva.
Na upit RSE o procjeni koliko još ima ilegalnog oružja kod građana, iz policije odgovaraju „kako je količina dostupnog ilegalnog vatrenog oružja posljedica ratnih zbivanja te tu količinu nije moguće procijeniti“.