Potpredsjednik Republike Srpske (RS) Ramiz Salkić pozvao je predstavnike međunarodne zajednice da prekinu "sistemsku diskriminaciju Bošnjaka" i da obrazovni proces "depravoslaviziraju" i učine ga jednako dostupnim za sve učenike.
"Svi oni koji su danas u situaciji da djeluju ukoliko šute i ne poduzimaju ono što bi trebali bit će suodgovorni za posljedice koje će nastupiti u narednom periodu u ovom dijelu BiH", navedeno je u saopštenju upućenom iz Kabineta potpredsjednika RS-a Ramiza Salkića.
U saopštenju se ističe kako je "činjenica da vlasti RS-a bez ikakve sankcije i ozbiljnih posljedica provode sistemsku diskriminaciju u obrazovnom procesu ovog entiteta nad bošnjačkom djecom", a to, kako je navedeno, "pokazuje kakav je odnos međunarodne zajednice prema poštivanju ljudskih prava i sloboda".
Salkić poručuje da vlasti u RS-u kršeći Ustav i provodeći diskriminaciju Srbima i Hrvatima dozvoljavaju da svoj jezik oslove onako kako osjećaju i žele, dok samo Bošnjacima nameću ime jezika i ne priznaju ustavno pravo da ga nazovu onako kao to oni žele.
On navodi da se diskriminacija provodi zbog činjenice da Bošnjaci svoj jezik nazivaju bosanski.
"Zapravo vlasti u ovom entitetu sistemskom diskriminacijom pokazuju da nisu odustali od ideje podjele BiH i protjerivanja svega što asocira na pripadnost Bosni i Hercegovini uključujući i bosanski jezik s teritorije koja se administrativno označava kao entitet RS", poručio je Salkić.
Evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama, dalje se navodi u saopštenju, predviđa da svako ima neotuđivo pravo da svoj jezik naziva onako kako hoće i da ga slobodno koristi bez bilo kakve diskriminacije.
"Isto to predviđaju i ustavi u Bosni i Hercegovini ali i zakoni koji tretiraju oblast obrazovanja. Ustav entiteta jasno definiše pravo konstitutivnim narodima da svoj jezik nazovu onako kako to oni žele. To proizilazi iz ustavne definicije jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda", navodi se u saopštenju.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine 26. maja 2016. godine zaključio je da Bošnjaci mogu svoj jezik nazvati kako hoće, jer je neutralna odredba u Ustavu Republike Srpske u kojem stoji da se u RS koriste jezici srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda. Prema odluci Ustavnog suda BiH, svako suprotno postupanje u praksi vodilo bi kršenju Ustava BiH, ali i Ustava RS.
Ustavni sud BiH je, između ostalog, konstatovao da Ustav BiH nigde ne propisuje da se nazivi jezika kojim govore konstitutivni narodi, moraju povezati s nazivima konstitutivnih naroda. Ustav BiH daje pravo konstitutivnim narodima i ostalima da jezik kojim govore nazovu kako žele.
Salkić navodi da "djeca i roditelji Bošnjaci u ovom entitetu, neki javno, a neki trpeći, iskazuju svoje nezadovoljstvo ovom činjenicom, ukazuju na diskriminaciju zadnjih nekoliko godina".
On je podsjetio je da su neki izašli izvan obrazovnog sistema u ovom entitetu.
"Neki su još unutra i pokušavaju svojom borbom u kontinuitetu ukazivati na diskriminaciju boreći se za svoja prava. Nažalost u toj svojoj borbi oni su sve više usamljeni, ostavljeni i zaboravljeni od gotovo svih u ovoj zemlji, ali i od onih koji nam svakodnevno pričaju o vrijednostima Evrope kojoj svi mi kao težimo", naveo je Salkić.
I prema Okvirnom Zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini u članu 7. Se navodi da će se jezici konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine upotrebljavati u svim školama, u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. Svi učenici će u školama izučavati pisma koja su u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini.