Osporavani predsjednik Kirgistana Sooronbai Jeenbekov proglasio je vanredno stanje nakon što su izbili novi sukobi između pristalica opozicionih političara, koje pokušavaju doći na vlast nakon što je, poslije masovnih protesta, zbačena vlada.
Nekoliko ljudi, uključujući kandidata za mjesto zamjenika premijera Tileka Toktogazieva, povrijeđeno je 9. oktobra kada su pristalice bivšeg predsjednika Almazbeka Atambaeva, koji je pušten iz zatvora u kojem je služio 11-godišnju zatvorsku kaznu zbog optužbe za korupciju, naišli na grupu pristalica drugog političara Sadira Japarova, kojeg su nekoliko stranaka odredile za vršioca dužnosti premijera nakon što je i on pušten iz zatvora u kojem je služio dugogodišnju kaznu zbog optužbi za otmicu.
Japarovljeve pristalice su bacale kamenje i druge predmete na Atambaeva i njegove pristalice. Nekoliko sati ranije, Atambaev je pozvao predsjednika Jeenbekova da "mirno podnese ostavku".
Sukobi su počeli nedugo nakon što je Jeenbekov potpisao dekret o uvođenju vanrednog stanja u glavnom gradu Biškeku u trajanju od 9. oktobra do 21. oktobra.
Prema dekretu, tokom vanrednog stanja zamjenik ministra unutrašnjih poslova Almazbek Orozaliev djelovaće kao zapovjednik odgovoran za red i mir u Biškeku.
Također je ograničeno kretanje vozila i ljudi u Biškeku i uveden policijski sat. Masovno okupljanje i demonstracije, kao i javni događaji bit će zabranjeni u Biškeku za vrijeme vanrednog stanja, također piše u dekretu.
Inače, predsjednik Kirgistana Sooronbai Jeenbekov kaže da je spreman podnijeti ostavku nakon što bude imenovana nova vlada koji bi okončala vakuum u vlasti i zaustavila nemire u ovoj državi centralne Azije.
Izjava je stigla nekoliko sati nakon što je iz ureda Jeenbekova rečeno da predsjednikova ostavka nije "pod znakom pitanja", jer su u toku razgovori s političkim liderima nakon protesta koje su vodile stranke koje su izgubile na spornim parlamentarnim izborima 4. oktobra.
Kirgistan su zahvatili nemiri izazvani navodima o kupovini glasova i nepravilnostima na izborima koji su donijeli pobjedu provladinim strankama, a koje opozicione stranke odbijaju prihvatiti. Hiljade demonstranata izašlo je na ulice, a pristalice opozicije zauzeli su vladine zgrade 6. oktobra.