Većina javnih preduzeća u Bosni i Hercegovini (BiH) posluje netransparetno, bez kontrole i pod direktnim su uticajem poltičkih stranaka, navodi u se u istraživanju "Fer zapošljavanje za odgovornost", koje je u srijedu (7. oktobra) u Sarajevu, predstavila navladina organizacija Centri civilnih inicijativa (CCI).
Transformaicja javnih preduzeća, veoma je bitna zbog transparetnosti, zapošljavanja i načina rada, poruka je iz ambasade Kraljevine Holandije, koja je finansirala ovaj projekat.
Holandski ambasador u BiH Reinout Vos, na predstavljanju projekta je rekao kako je depolitizacija javnih preduzueća itekako "tvrd orah".
"Svjedočimo, pogotovo u ovo predizborno vrijeme, da političke stranke otvoreno zagovaraju podjelu sektora u javnim preduzećim - biraju se oni koji odgovaraju, a ne kompetentni ljudi. Menadžeri nisu izabrani na osnovu sposobnosti nego njihove stranačke pripadnosti. Kandidati koji mogu najbolje odgovoriti zahtjevima, ne dobijaju posao, te odlaze u inostranstvo", ukazuje holandski ambasador .
Centri civilinih inicijativa kreirali su prvi registar javnih preduzeća u BIH. U BIH, u ovom trenutku, postoji 550 javnih preduzeća na različitim nivoima vlasti.
Podaci iz registra uključuju dva javna preduzeća na državnom niovou, 96 na nivou entiteta, po 48 u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, četiri u Distriktu Brčko, 41 na nivou kantona u Federaciji, i 407 na niovu opština i gradova.
Analiza 137 javnih preduzeća pokazla je obeshrabrujuće podatke , navela je koordinatorica projekta „Fer zapošljavanja za odgovornost“ Hanifa Jašarević.
"Za period od 2020. do 2018. godine, čak 1.020 od 1.233 izvještaja o radu javnih preduzeća nisu dostupna javnosti, odnosno 83 posto od ukupnog broja izvještaja", rekla je ona.
- Evropska komisija: Suzbijanje korupcije prioritet država Zapadnog Balkana
- Stejt Department: Zapadni Balkan opterećen korupcijom
Nakon što je nedustupnost podataka postao veći problem, CCI je uputio zahtjev za pristup informacijama na adrese 494 javna preduzeća, od kojih se traže podaci o godišnjim izvještajima o radu, zaposlenim i o rukovodećm kadru.
Dva javna preduzeća su izričito odbila dostaviti podatke, Kantonalno javno komunalno preduzeće (KJKP) Rad iz Sarajeva i Javno preduzeće BH Pošta.
KJKP Radje uvažio žalbu Centra civilnih inicijativa, te dostavio podatke , dok je protiv JP BH Pošta CCI pokrenuo tužbu za upravni spor .
Hasan Kamenjaković , portparol CCI je zaključio "da većina javnih kompanija u BIH posluje netransparetno, bez adekvatne kontrole i pod direktnim su uticajem političkih stranaka".