Predsednik Albanije Iljir Meta zatražio je 5. oktobra od predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Šefika Džaferovića da ta zemlja „izvrši napore kako bi se došlo do pragmatičnog rešenja o priznavanju dokumenata i olakšanju viznog režima za državljanje Kosova“.
Džaferović se nalazi u poseti zvaničnoj Tirani. Na zajedničkoj konferenciji za medije govorili su o odnosima dve zemlje, o albanskoj zajednici u BiH i bošnjačkoj u Albaniji.
„Srećan sam što klub 'Bajram Curi', osnovan u Sarajevu 1945. godine, nastavlja da bude centar kulturnog nasleđa Albanaca“, kazao je Meta tom prilikom, dodajući da je albanska zajednica dosta dobro integrisana u BiH i da ima vredan doprinos suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH „na šta smo ponosni“.
„S druge strane, i bošnjačka zajednica, koja je sada poznata i zvanično kao nacionalna manjina u Albaniji, vredan je kamen-temeljac naših odnosa“, kazao je Meta.
Džaferović je izjavio da nisu iskorišćene sve mogućnosti kako bi se povećala bilateralna saradnja, posebno kada se radi o ekonomskom aspektu.
„Možda je tome razlog i činjenica da BiH trenutno nema ambasadu u Tirani i Albanija nema ambasadu u Sarajevu. Predsjedništvo BiH je prije nekoliko dana donijelo odluku da otvori ambasadu u Tirani i vjerujem da će taj čin pomoći da se ispravi taj aspekt bilateralnih odnosa. Očekujemo da Albanija uradi isto kada se radi o ambasadi u BiH“, kazao je Džaferović.
Naglasio je da je trgovinska razmena u prva tri meseca ove godine između dve zemlje bila 12 miliona konvertibilnih maraka, odnosno šest miliona eura, što, kako je rekao, ne prikazuje sve mogućnosti saradnje.
Meta je na to izrazio žaljenje što je Albanija prethodno zatvorila svoju ambasadu u Sarajevu, izražavajući nadu da će se ambasada ponovo otvoriti.
Govoreći o Kosovu, Džaferović je podsjetio da BiH podržava dijalog sa Srbijom „koji se odvija u Vašingtonu i Briselu“.
„Želimo da dođu do prihvatljivog i održivog rješenja“, kazao je on. Dodao je da BiH podržava sve regionalne inicijative koje poštuju suverenitet i teritorijalni integritet.
„Takođe, podržavamo slobodno kretanje građana i kapitala u svom regionu. Ono što BiH ima kada je u pitanju Kosovo je neprihvatljivo. Imamo najrigorozniji režim kada je u pitanju sloboda kretanja. Želimo da to poboljšamo kako bi ljudi normalno komunicirali“, dodao je on.
BiH ne priznaje Kosovo i između dve zemlje postoji rigorozan vizni režim.
Prvi put je, na vanrednoj sjednici 17. septembra Predsedništvo BiH, zaduženo za vanjsku politiku, glasalo o priznanju nezavisnosti Kosova. Član Predsedništva iz redova srpskog naroda Milorad Dodik bio je protiv, dok su druga dva, Željko Komšić i Šefik Džaferović, bili za.