Migrante je potrebno izmjestiti iz gradskog jezgra, ali u pripremljene objekte, što još nije urađeno, kazao je u petak (2.oktobra) ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine (BiH) Selmo Cikotić, nakon sastanka sa premijerom Unsko-sanskog kantona (USK) Mustafom Ružnićem i gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem.
Razgovarano je, kako je kazao nakon sastanka, o dva zaključka. Prvi da se migranti vrate u prihvatni centar Bira u Bihaću, koji je, kako je naveo odbijen, dok su se oko drugog složili.
Drugi zaključak, kako je kazao Cikotić, je da se nastave sve aktivnosti državnih organizacija i institucija države, kao i međunarodnih organizacija koje su uključene u proces tretmana migranata, a sve kako bi dalji tretman migranata radili u skladu sa zaključcima.
Vlasti USK u srijedu 30. septembra su iz privremenog prihvatnog centra za migrante Bira u Bihaću izmjestile maloljetnike bez pratnje i oko 300 odraslih muškaraca.
Jedan dio migranata pušten je da ide u „game“ (prelazak granice), drugi je prevezen u kamp „Lipa“, dok je trećoj grupi, koja je tražila povratak u Sarajevo, omogućeno da kupe karte za autobus.
Cikotić je kazao kako se radi na pripremanju prihvatnog kampa Lipa, udaljenog 30 kilometara od Bihaća, na sjeverozapadu BiH, kako bi migranti iz drugih kampova u USK budu smješteni tamo.
Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić kazao je da se oni protive vraćanju migranata u prihvatni kamp Bira.
"Podržavamo priču o ljudskim pravima već tri godine i mi sada treba da se borimo za međunarodna ljudska prava, a sada kada smo po prvi put počeli da vodimo računa i o građanima to nam se spočitava. Nema vraćanja migranata u Biru, mi to nećemo dozvoliti", istakao je Fazlić.
Premijer USK Mustafa Ružnić, kazao je novinarima da se vlasti tog kantona ne slažu sa zaključkom kojim je predviđeno da se migranti moraju vratiti u prihvatni centar Bira.
Dodao je kako on ima jasne zahtjeve, a da je jedan od njih prije svega da niti jedna migrant ne smije biti na ulicama Bihaća.
Premijer USK Mustafa Ružnić potvrdio je kako se ne slažu sa zaključkom na osnovu kojeg bi migranti bili vraćeni u prihvatni kamp Bira.
“Kada je riječ o drugom zaključku o njemu cijelo vrijeme govorimo, a to je da sačuvamo dostojanstvo građana BiH, Unsko-sanskog kantona ali i dostojanstvo migranata na njihovom putu. To je ono što mi radimo od 2018. Godine”, kazao je on.
Na području USK je skoro 3.000 migranata i tražitelja azila koji spavaju na otvorenom, naveo je u četvrtak (1.oktobra) Amnesty International.
Oko 10.000 migranata i tražitelja azila trenutno boravi u Bosni i Hercegovini, najveći broj njih u Unsko-sanskom kantonu.
U septembru su vlasti naredile zatvaranje dva velika kampa kojima upravlja Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i donijele su opsežne mjere koje su uključivale potpunu zabranu novih dolazaka u kanton.