Republika Kosovo i dalje nema pristup svojim imovinskim posedima kada su u pitanju 99 društvenih preduzeća koja se nalaze na teritoriji Srbije.
Osim identifikacije istih i lokacije na kojima se ta imovina nalazi, zvanična Priština nema informacije da li se ta imovina koriste ili u kakvom su stanju, navode zvaničnici iz Kosovske agencije za privatizaciju (KAP).
Zakon o Kosovskoj agenciji za privatizaciju nalaže da se „administrativni autoritet Agencije važi za svu imovinu preduzeća, uključujući imovinu van Kosova“.
O imovini se treba pregovarati u Briselu
Međutim, Agencija za privatizaciju uopšte nema pristup kosovskoj imovini koja se nalazi na teritoriji Srbije.
Profesori ekonomije, Muhamet Sadiku i Musa Ljimani (Limani) ističu da se rešenje ovog problema treba pronaći kroz dijalog Kosova i Srbije koji se vodi u Briselu uz posredstvo Evropske unije.
„U to vreme društvena preduzeća otvarala su svoja predstavništva i finansirala tu imovinu, koje su ostala u Srbiji. Odbijanje Srbije je postalo problematično jer je uvek tvrdila da je navodno vlasnik društvenih preduzeća na Kosovu, a to uopšte nije tačno“, tvrdi Sadiku.
Musa Ljimani smatra da Kosovo treba da formira posebnu komisiju stručnjaka, koja će u razgovorima između Prištine i Beograda izneti argumente povodom vlasništva nad imovinom koja se nalazi u Srbiji. On sumnja da je Srbija već nezakonito prisvojila deo imovine koja pripada kosovskim društvenim preduzećima.
“Srbija je prisvojila naše (kosovske) objekte i predstavila ih kao svoje. Neke je prodala. Kompanija ‘Jatex’ je imala imovinu u Srbiji, koja ju je prodala. Kosovo bi trebalo da formira posebnu komisiju stručnjaka, jer Srbija u pregovorima vodi čitave timove stručnjaka dok neistinama pokušavaju da ubede međunarodni faktor povodom imovine na Kosovu“, naglašava Ljimani za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Društveno preduzeće ‘Jatex’ iz Đakovice poseduje 31 poslovni objekat u republikama bivše Jugoslavije. Samo na teritoriji Srbije postoje 24 prodajna objekta.
Muhamet Sadiku smatra da ovo pitanje treba da se reši kroz briselski dijalog i da je sada pogodno vreme za to.
„Kosovo ima pravo da potražuje svoju imovinu. Takođe, velika je nepravda što je Kosovo isključeno iz procesa sukcesije. Sukcesija mora da se desi između Kosova i Srbije kako bi se definitivno rasčistili računi koji nisu jasni“, ocenjuje Sadiku.
U okviru dijaloga Kosova i Srbije na ekspertskom nivou, koji je održan sredinom septembra u Briselu, bilo je reči o međusobnim finansijskim potraživanjima i imovini.
Borko Stefanović, bivši šef tehničkog pregovaračkog tima Vlade Srbije za dijalog sa Kosovom, koji je sada zamenik predsednika srpske opozicione stranke Sloboda i pravda, izjavio je ranije za RSE da „srpska strana može da potražuje određenu imovinu.
„Beograd može da insistira na velikim preduzećima, rudnicima, fabrikama, u koja je Srbija ulagala ili za koje je otplatila ili još uvek vraća kredite u ime Kosova“, rekao je Stefanović.
Osim imovine u Srbiji, Kosovo računa da ima još 64 imovinska poseda u ostalim državama bivše Jugoslavije. Prema podacima Kosovske agencije za privatizaciju, Kosovo poseduje 163 imovinska objekta, odnosno društvena preduzeća.
Ova agencija ima problem da identifikuje svu imovinu kosovskih društvenih preduzeća koja se nalazi na teritoriji bivše Jugoslavije.
35 nekretnina u Crnoj Gori
Prema informacijama kojima raspolaže Kosovska agencija za privatizaciju, Kosovo u Crnoj Gori ima 35 imovinskih objekata, gde se nelegalno vrši promena vlasnika.
Kao primer navode društveno preduzeće “Rekreaturs Prishtina” koje je postalo „Rekreaturs Budva“, a Kosovska agencija za privatizaciju nema kontrolu nad njim. Mali deo njih je registrovan na ime društvenih preduzeća, dok je za određenu kategoriju KAP pokrenuo postupke u sudovima i upravnim organima.
15 nekretnina u Bosni i Hercegovini
U BiH Kosovska agencija za privatizaciju nema pristup svojoj imovini zbog ograničene slobode kretanja.
KAP je angažovao advokate za tri društvena preduzeća za koja ima dokaze o vlasništvu.
Inače, u Zenici, u Bosni i Hercegovini, se koristi i imovina društvenog preduzeća ‘Jatex’ ali je ona van administrativne kontrole Kosovske agencije za privatizaciju.
Osam imovinskih objekata u Severnoj Makedoniji
U Severnoj Makedoniji postoji ovlašćeni provajder koji je dužan da obezbedi administrativnu i imovinsku dokumentaciju o imovini kosovskih društvenih preduzeća.
Prema podacima Kosovske agencije za privatizaciju, u Hrvatskoj postoji pet imovinskih objekata, ali nije bilo konkretnih poteza u vezi sa njima.
Kosovo i u Sloveniji poseduje imovinu ali nema podataka o njenom statusu.
Proces privatizacije je pre 17 godina započela tadašnja Kosovska poverenička agencija, koja je kasnije postala Kosovska agencija za privatizaciju.
Do sada nijedno preduzeće nije privatizovano van teritorije Kosova, međutim nadležni iz KAP-a navode da su se, u saradnji sa Vladom i ostalim predstavnicima kosovskih državnih institucija, uključili u razgovore i idu u posete zemljama regiona kako bi se rešilo to pitanje.
Formirane su i radne grupe koje će identifikovati preostalu imovinu i pronaći rešenje, a to je da se imovina vrati pravom vlasniku - državi Kosovo, kako je definisano u Ustavu Republike Kosovo.
Facebook Forum