Predsednik Srbije Aleksandar Vučić negirao je da se u sukobu između Jermenije i Azerbejdžana u spornom regionu Nagorno Karabah koristi oružje iz srpskih vojnih fabrika.
Vučić je odgovarajući na pitanja novinara na konferenciji za medije povodom otvaranja „Galerije Belgrade“ u okviru projekta Beograd na vodi, pojasnio da i jedna i druga strana ipak koriste municiju domaće proizvodnje koja je ranije kupljena.
"Naslušao sam se raznih gadosti u poslednjih 48 sati kako je, bezmalo, Srbija kriva za taj sukob. Nema tamo srpskog oružja, mi smo samo i jednima i drugim prodavali municiju, jer je to bilo dozvoljeno i jer smo imali „end juzer“ (krajnji korisnik) sertifikat. Ali topovi, tenkovi, bespilotne letelice i avioni - ništa to nije naše", rekao je Vučić novinarima.
On je rekao da je u taj region naoružanje stiglo i iz Rusije, Amerike, Turske i Francuske, ali da se te zemlje ne optužuju za umešanost u sukobu između Jermenije i Azerbejdžana.
"Mi želimo da tamo zavlada mir jer su to nama dva bratska i prijateljska naroda i želim da to prestane jer mir nema alternativu", rekao je on.
Jermenija i Azerbejdžan se decenijama bore oko Nagorno-Karabaha, oblasti s većinskim jermenskim stanovništvom koja je tokom sovjetske ere pripojena Azerbejdžanu. Borbe koje su izbile 27. septembra najveća su eskalacija nasilja ove dve zemlje od 2016. godine.
Američki Stejt department izrazio je zabrinutost zbog eskalacije sukoba. Ista reakcija stigla je i od Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonia Guterresa, a nasilje su osudili i Nemačka, Francuska i Italija i pozvale na hitni prekid vatre. Zvanična Moskva pozvala je strane u sukobu da odmah prekinu vatru i započnu pregovore za stabilizaciju situacije, dok je Turska oštro reagovala na vest o sukobu sa otvorenom podrškom Azerbejdžanu.
Dogovori sa Kosovom moraju da se sprovedu
„Sve što je potpisano u Briselu mora da bude sprovedeno, ali ne u skladu sa kosovskim propisima, jer ako se sve posmatra na taj način, da mora da bude u skladu sa propisima Prištine ili Beograda, a da se ništa ne promeni, onda je nemoguće postići bilo kakav kompromis“ izjavio je predsednik Vučić odgovarajući na pitanje novinara da li je dobar signal izjava portparola nemačke vlade Štefana Zajberta da sve što je potpisano 2013. i 2015. mora biti realizovano i da Zajednica srpskih opština treba da bude sprovedena u skladu sa kosovskim propisima.
Kako je rekao, nije se u Briselu razgovaralo o tome da se nešto sprovodi u skladu sa propisima, jer onda pregovori nisu, kaže, ni potrebni.
"Pregovarali smo jer nije sve u skladu sa propisima. Poruke Prištine mi često nisu jasne, jer nisu racionalne" rekao je Vučić.
Podsetimo, sastanak pregovaračkih delegacija Beograda i Prištine, koji je trebalo da bude održan 28. septembra, odložen je zbog opreza u vezi sa korona virusom. Iz Kancelarije specijalnog predstavnika EU za diojalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka su naveli da je do odlaganja došlo zbog karantina nekog od učesnika sa strane EU posrednika u dijalogu.
Vučić je na konferenciji za medije takođe govorio i o tome zbog čega se toliko dugo čeka sa informacijom ko će biti mandatar za novu srpsku Vladu, i obećao da će građani Srbije u informaciju znati za manje od sedam dana.
Izbori u Srbiji održani su 21. juna, a Vučić je novinarima u nekoliko navrata rekao da će Vlada biti formirana u skladu sa zakonom, koji propisuje 3. novembar kao krajnji rok. Ipak, predsednik Srbije je gostujući na televiziji Prva 22. avgusta rekao da će odluku o formiranju Vlade doneti nakon sastanka u Vašingtonu, 4. septembra.