Potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Melika Mahmutbegović smatra da je nedopustivo da u 21. stoljeću djeca moraju bojkotirati nastavu da bi zaštitila svoje osnovno ljudsko pravo na svoj maternji jezik.
"Ta praksa je nedopustiva i mora biti dokinuta", stoji u saopštenju potpredsjednice Mahmutović upućenom u povodu 26. septembra, Evropskog dana jezika.
Mahmutbegović navodi da s nevjericom i dalje prati vijesti o tome kako se djeci u mjestu Liplje kod Zvornika i drugim gradovima u tom dijelu države Bosne i Hercegovine zabranjuje nazivanje jezika njegovim historijskim imenom, te da se iz neobjašnjivih razloga koriste druge vrste jezičke nominacije poput "jezika bošnjačkog naroda" i sličnih naziva koje historija ove zemlje, praksa i nauka ne poznaju.
"I to, paradoksalno, u zemlji u kojoj se, prema popisu iz 2013. godine, skoro 53 posto građana ove zemlje, dakle, više nego je pojedinačno pripadnika bilo koje etničke skupine u Bosni i Hercegovini, uključujući i Bošnjake, izjasnilo da govori upravo njihov - bosanski jezik!". podvukla je ona.
Mahmutbegović apelira na visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Valentina Inzka da se odazove apelima roditelja iz mjesta Liplje, u ime Evrope i međunarodne zajednice koju predstavlja.
Navodi da je jednako tako, nedopustiva diskriminacija srpskog jezika u pojedinim dijelovima Federacije BiH.
Mahmutbegović podsjeća da je još 2015. godine pokrenula inicijativu za izmjene ustava Posavskog, Zapadnohercegovačkog i Hercegovačko-neretvanskog kantona, a u vezi s ocjenom ustavnosti po pitanjima - Srba kao konstitutivnog naroda, bosanskog i srpskog jezika, te ćiriličnog pisma", navodu se saopštenju.
"Apeliram na sve predstavnike vlasti u BiH, na svim razinama, da u duhu evropskih vrijednosti, ali i najljepših bosanskih tradicija, promičemo kulturne i jezične raznolikosti, međusobno upoznavanje i povezivanje. Jezik je osnovni komunikacijski alat ljudske komunikacije, i on mora služiti isključivo za povezivanje, a nikako razdvajanje ljudi. Duboko vjerujem da samo tako možemo graditi bolju, ljepšu i sretniju Bosnu i Hercegovinu, državu svih nas Bosanaca i Hercegovaca", navodi se u saopštenju iz kabineta Melike Mahmutbegović.
U saopštenju se navodi da je Evropski dan jezika proglasilo Vijeće Evrope, koje predstavlja 800 miliona Evropljana iz 47 zemalja.
Dan jezika prvi put je održan 2001. godine u Evropskoj godini jezika, i od tada se obilježava svake godine.
Ovaj dan je prilika za podizanje svijesti o širokom spektru jezika u Evropi, promicanje kulturne i jezične raznolikosti, poticanje ljudi svih uzrasta na učenje jezika.