Američka vlada pokušava da odloži objavljivanje više od 1.000 stranica dokumenata povezanih sa, kako se sumnja, trovanjem ruskog opozicionog aktiviste Vladimira Kara-Murze, što je deo višegodišnjeg natezanja koje obuhvata slučaj koji je stigao do najviših nivoa Bele kuće, američke obaveštajne zajednice i Kongresa SAD, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Stotine drugih dokumenata FBI-ja i Ministarstva pravde do kojih je ekskluzivno došao RSE otkrivaju nove detalje o američkoj istrazi o, kako veruje Kara-Murza, dva odvojena, namerna trovanja u organizaciji ruskih bezbednosnih službi.
Materijali, između ostalog, pokazuju da je FBI tražio dokaze da je Kara-Murza otrovan i za pomoć u istrazi je tražio ekspertizu vodeće istraživačke laboratorije vlade SAD za oružje. Takođe sugerišu da je direktor FBI-ja Kristofer Rej (Christopher Wray) bio direktno uključen u to pitanje.
Dokumenti, međutim, ne pružaju konačan dokaz da je Kara-Murza namerno otrovan i taj ruski aktivista veruje da odgovor možda leži u zvaničnim dokumentima čije objavljivanje američke vlasti nastoje da odlože.
Prva serija dokumenata objavljena je prošle nedelje kao odgovor na tužbu Kara-Murze pred federalnim sudom u pokušaju da sazna šta tačno američke agencije za sprovođenje zakona znaju o njegovim obolevanjima iz 2015. i 2017. godine i šta su uradile po tom pitanju.
To je usledilo u jeku povećane međunarodne zabrinutosti da su ruske bezbednosne agencije sve odvažnije u upotrebi otrova ili sofisticiranih toksina za napade na neistomišljenike ili bivše špijune. To uključuje slučaj Alekseja Navaljnog, protivnika Kremlja za koga nemački zvaničnici kažu da je otrovan prošlog meseca supstancom iz grupe nervnih agenasa novičok, koju je prvi razvio Sovjetski savez.
Posle davanja prvog seta dokumenata s oko 400 stranica, Ministarstvo pravde SAD je navelo da je otkrilo dodatnih 1.100 stranica, uključujući "laboratorijske rezultate i nalaze krvi", ali da neće biti u stanju da ispuni rok od 15. oktobra da ih da Kara-Murzi.
Njegov advokat Stiven Rademejker (Stephen Rademaker) rekao je za RSE da nameravaju da ospore zahtev za odlaganje objavljivanja dodatnih 1.100 stranica.
"Teško je razumeti kako su rezultati Vladimirovih testova mogli biti tako zatureni, posebno imajući u vidu indikacije u dokumentima koji su nam dati da je direktor FBI-ja Rej lično bio uključen u tu stvar", rekao je Rademejker.
Ministarstvo pravde nije odmah odgovorilo na pitanje o statusu objavljivanja dokumenta.
"Prestanite da nam gurate prst u oko"
Premda je KGB u sovjetsko doba bio poznat po napadima sofisticiranim otrovima na disidente i prebege, to pitanje je privuklo novu pažnju od dolaska Vladimira Putina na vlast u Rusiji 2000. Bivši oficir ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) Aleksandar Litvinjenko je 2006. umro u britanskoj bolnici pošto je bio izložen visokoradioaktivnom izotopu polonijum-210.
U martu 2018. godine, bivši ruski obaveštajac Sergej Skripalj i njegova ćerka umalo su umrli u Engleskoj nakon što su bili izloženi, kako je kasnije ustanovljeno, novičoku, a jedna žena je umrla pošto je tada slučajno došla u kontakt s tom supstancom. Britanske vlasti okrivile su rusku vojnoobaveštajnu službu, a desetine ruskih diplomata su proterane sa Zapada.
Kao i u prethodnim slučajevima, Rusija je negirala umešanost, često uprkos značajnim dokazima.
Kara-Murza veruje da su oba incidenta bila odmazda za njegov politički aktivizam, uključujući njegovo lobiranje za američki Zakon Magnitski iz 2012. kojim su uvode sankcije Rusima za koje Vašington smatra da krše prava. Zakon je razgnevio Kremlj.
Ko je Vladimir Kara-Murza?
Kara-Murza (39) je političar koji je bio aktivan u ruskim opozicionim liberalnim strankama i pokretima od uspona predsednika Vladimira Putina pre 20 godina. Sin istaknutog novinara, takođe s imenom Vladimir koji je umro prošle godine, mlađi Kara-Murza bio je nekoliko godina televizijski dopisnik iz Vašingtona i kasnije je radio na političkim projektima koje je pokrenuo bivši naftni tajkun Mihail Hodorkovski, istaknuti Putinov neprijatelj koji danas živi u Evropi pošto je u zatvoru proveo više od deset godina.
Kara-Murza je takođe bio prijatelj i zamenik Borisa Njemcova, istaknutog lidera opozicije koji je ubijen u februaru 2015. blizu Kremlja. Vreme provodi u Moskvi i SAD, gde njegova supruga i deca žive blizu Vašingtona.
Iako je Kara-Murza daleko od toga da je široko poznat u ruskoj javnosti, on je privukao pažnju istaknutih članova američkog Kongresa i zvaničnika članica Evropske unije. Lobirao je u SAD i EU za sankcije protiv članova Putinove vladajuće elite.
U januaru 2018. godine, manje od dva meseca pre trovanja Skripalja, u Vašingtonu se dogodio neobičan sastanak. Direktori tri glavne ruske obaveštajne agencije došli su u američku prestonicu na sastanke s američkim kolegama, uključujući Majka Pompea (Mike Pompeo), tadašnjeg direktora CIA-e.
Veterani američkih obaveštajnih službi ocenili su da je poseta krajnje neobična, možda i bez presedana.
Prema bivšim zvaničnicima Bele kuće, sastanci su bili deo napora da se zaustavi silazna spirala u odnosima Moskve i Vašingtona. Taj trend je počeo za vreme predsednika Baraka Obame (Barack) i dramatično se pogoršao posle otkrića da se Rusija mešala u predsedničke izbore 2016. na kojima je pobedio Donald Tramp (Trump).
Tajanstvene bolesti Kara-Murze delovale su dovoljno važne za američko-ruske odnose da se nađu na dnevnom redu sastanaka s ruskim zvaničnicima u januaru 2018, rekla su dva bivša zvaničnika.
Prema jednom imejlu FBI-ja uključenom u dokumente do kojih je došao RSE, posetilac u Vašingtonu je tražio sastanak s direktorom FBI-ja Rejom 25. ili 26. januara 2018. - iste nedelje kada su trojica šefova ruskih obaveštajnih posetila prestonicu SAD.
Ime osobe koja je tražila sastanak s Rejom redigovano je u imejlu koji je došao iz kancelarije FBI-ja u Vašingtonu s naslovom "Status slučaja Kara-Murze". Nije jasno da li je imejl bio povezan s posetom Rusa Vašingtonu.
Prema zvaničnicima, nije bilo detaljnog transkripta razgovora Pompea i gostujućih ruskih zvaničnika, samo opšti opis. Jedan zvaničnik je rekao da Beloj kući nije poslat detaljan zapisnik.
U to vreme, Pompeo je branio sastanak pošto su ga kritikovale demokrate iz Kongresa.
Prema jednom bivšem zvaničniku Bele kuće, slučaj Kara-Murze bio je jedno od nekoliko pitanja koja su američki zvaničnici pokrenuli u suštini da bi naveli Ruse da prekinu provokativne akcije.
"Poruka je glasila: 'Ako ozbiljno mislite, prestanite da nam gurate prst u oko, odstupite i budite malo uzdržani'", rekao je zvaničnik, koji je govorio za RSE pod uslovom da mu se ne spominje ime da bi mogao priča o internim raspravama u administraciji.
Međutim, dva meseca kasnije, Skripalj je hospitalizovan u kritičnom stanju pošto je otrovan novičokom.
"Očigledno je da nisu ozbiljno shvatili poruku", rekao je zvaničnik za RSE.
"Svi su bili jako besni. To je potkopalo celu poentu (januarskog sastanka)", rekao je zvaničnik. "Za mnoge ljude je pokazalo da će (Rusi) nastaviti da rade to, nije ih briga za međunarodne posledice, šta će biti."
Ministarstvo pravde nije odgovorilo na upit da li se Rej sastao s Rusima i ako jeste, da li je spomenut slučaj Kara-Murze.
Stejt department je pitanja o Pompeovim razgovorima prebacio na CIA koja nije odgovorila na imejl o dodatnim informacijama o sastanku januaru 2018. i kako je slučaj Kara-Murza uključen u razgovore.
Visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je za RSE da zvaničnici Stejt departmenta nisu učestvovali na sastanku u januaru 2018. godine, ali da je slučaj Kara-Murze pokrenut kod ruskog Ministarstva spoljnih poslova i ruske ambasade u Vašingtonu "na više nivoa i više puta".
Ruska ambasada u Vašingtonu nije odgovorila na imejl RSE-a s upitom za komentar.
Kara-Murzina tužba
Šest meseci nakon što je prvobitno podneo zvanični zahtev prema Zakonu o slobodi informacija (FOIA), Kara-Murza je u februaru 2020. tužio Ministarstvo pravde pred Okružnim sudom SAD, s ciljem da prisili Ministarstvo da objavi sve dokumente FBI-ja relevantne za njegov slučaj.
Argument Kara-Murze bio je da je Ministarstvo prekršilo američki zakon uskraćujući dokumente na koje je imao pravo. Ministarstvo pravde je 10. avgusta obavestilo sud da je identifikovalo oko 400 stranica "odgovarajućih dokumenata" i predvidelo da će njihovo objavljivanje početi 15. septembra, a završiti 15. oktobra.
Prošle nedelje, malo pre izdavanja većine od tih 400 stranica, Ministarstvo pravde je obavestilo Kara-Murzine advokate da su službenici FBI-ja pronašli dodatnih 1.100 stranica dokumenata, ali da verovatno neće ispuniti rok od 15. oktobra i tražilo od suda da se njihovo izdavanje odloži do 15. novembra.
Advokat Kara-Murze rekao je za RSE da nameravaju da se bore protiv odlaganja.
Dokumenti bez zaključka
Dokumenti koje je Ministarstvo pravde dalo Kara-Murzi prošle nedelje i do kojih je došao RSE ne nude konačne zaključke ni o jednom od njegova dva sumnjiva trovanja.
Glavni zamenik ruskog opozicionog političara Borisa Njemcova, Kara-Murza se razboleo posle čega je hospitalizovan na intenzivnoj nezi dva puta za dve godine dok je radio u Rusiji. Prvi put je to bilo 26. maja 2015, skoro tačno tri meseca nakon što je Njemcov ubijen nedaleko od zidina Kremlja.
FBI je pokrenuo potpunu istragu o navodnom trovanju Kara-Murze nekoliko dana pošto je iznenada pao nakon što mu je pozlilo na radnom sastanku u Moskvi. Izvor čije je ime naknadno redigovano dao je FBI-ju uzorke za koje je tvrdio da su od Kara-Murze, uključujući umrljanu majicu, donji veš, bočicu s kosom i noktima, kao i bočicu "s nečim što je izgledalo kao krv", pokazuju dokumenta.
Uzorci su poslati u FBI-jevu laboratoriju u Kvantiku u državi Virdžiniji "na toksikološka ispitivanja u pokušaju da se utvrdi da li je Kara-Murza otrovan", navodi se u elektronskoj komunikaciji FBI-ja od 25. juna 2015. U poruci se napominje da je laboratoriji FBI savetovano da su "trenutni uzorci minimalne veličine, čime je testiranje otežano i ograničeno".
Prva serija dokumenata FBI-ja objavljena pod tužbom Kara-Murze, međutim, ne uključuje rezultate iz laboratorije u Kvantiku u vezi s njegovim prvim navodnim trovanjem.
Kara-Murzini lekari su, prema njegovoj supruzi Jevgeniji, prvo sugerisali da je njegova bolest povezana s citalopramom, antidepresivom koji je tada uzimao.
Međutim, medicinski izveštaj tima lekara koji su lečili Kara-Murzu kao glavnu dijagnozu navodi "dvostranu upalu pluća van bolnice" i "toksični efekat neidentifikovane supstance", navodi se u prevodu uključenom u dokumente FBI-ja. (Kara-Murzina supruga kaže da je u bolnici dobio upalu pluća koja je lečena antibioticima.)
Kada je Kara-Murza ponovo imao multiorgansku disfunkciju u Moskvi, skoro dve godine kasnije, početkom februara 2017. godine, njegova zvanična ruska dijagnoza ponovila je prvu: "trovanje nespecifikovanom supstancom".
Ovog puta, Kara-Murzina supruga bila je spremna i odmah je sakupila uzorke krvi i urina za nezavisno testiranje. Njegovi uzorci krvi, kose i tkiva izneti su iz Rusije i poslati na testiranje u strane laboratorije. Agenti FBI-ja sastali su se s njegovom suprugom "odmah po njenom dolasku u SAD i preuzeli čuvanje uzoraka... koje je ona nosila sa sobom", navodi se u tužbi.
FBI se koordinirao s Kara-Murzinom suprugom da bi uzeo uzorke "s naglaskom na uzorcima od početnog pojavljivanja simptoma", pokazuju novoobjavljeni dokumenti.
Nakon što je patio od, kako je opisao njegov lekar u Moskvi, šest dana višestrukog otkazivanja organa, Kara-Murza se dovoljno oporavio da se vrati u Virdžiniju, gde žive njegova supruga i deca, manje od tri nedelje nakon što je kolabirao.
FBI je ponovo poslao uzorke krvi i urina u svoju laboratoriju u Kvantiku. Prema ograničenim dokumentima objavljenim prošle nedelje, jedini potencijalno sumnjivi nalazi bili su povišeni nivoi barijuma u njegovom urinu.
Uzorak krvi je poslat spoljnoj laboratoriji na potvrdu, ali ta analiza "nije otkrila nijedan pozitivan nalaz od toksikološkog značaja", pokazuju dokumenta.
FBI agent koji je vodio slučaj Kara-Murze obavestio ga je o tom otkriću početkom januara 2018. godine, napominjući da je opozicioni aktivista "izrazio razočaranje rezultatima, ali da je bio spreman da dozvoli FBI-ju da pošalje njegov uzorak krvi u Nacionalnu laboratoriju Lorens Livermor na dalje ispitivanje".
Lorens Livermor jedna je od četiri američke laboratorije koje je Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) odredila "za analizu autentičnih biomedicinskih uzoraka". Kara-Murza je za RSE rekao da ga je agent obavestio da će uzorci biti poslati tamo.
Mišljenje stručnjaka za hemijsko oružje
RSE je zamolio Mark-Mišel Bluma (Marc-Michael Blum), stručnjaka za hemijsko oružje koji je predvodio tim OPCW-a angažovan u Velikoj Britaniji 2018. nakon skoro fatalnog trovanja bivšeg ruskog obaveštajca Sergeja Skripalja, da pregleda prvu seriju medicinskih i laboratorijskih izveštaja koje je Ministarstvo pravde dalo Kara-Murzi.
Blum je rekao da uzorci Kara-Murze nisu ispitani na inhibitore holinesteraze, koji se nalaze u nekim lekovima i insekticidima, ali i u hemijskom oružju poput nervnog agensa novičoka iz sovjetske ere.
Nemački lekari su otkrili inhibitore holinesteraze u protivniku Kremlja Alekseju Navaljnom, koji je zamalo umro pošto mu je pozlilo na letu iz Sibira za Moskvu 20. avgusta. Nemačka vlada zaključila je da je Navaljni otrovan nervnim agensom iz grupe novičok. Novičok je identifikovan kao uzrok trovanja Skripalja.
Blum je rekao da medicinski izveštaji Kara-Murze takođe pokazuju da lekari nisu uradili testove za organofosforne agense, drugu supstancu koja se koristi u hemijskom oružju, kao i za pesticide i herbicide.
"Ruski lekari su, po mom mišljenju, zaista pokušali da otkriju šta nije u redu (s Kara-Murzom), ali su imali klasičan pristup", rekao je za RSE. "Američka laboratorija je takođe imala prilično konzervativan, klasičan pristup".
Međutim, u početnoj 241 stranici dokumenata datih Kara-Murzi nema nikakve druge reference na laboratoriju Lorens Livermore.
Portparol laboratorije sa sedištem u Kaliforniji Stiv Vampler (Steve Wampler) rekao je za RSE da rezultati skoro svega što se radi za spoljne agencije, postaju vlasništvo tih organizacija.
"To pravilo važi za bilo koji posao koji smo možda uradili ili možda nismo uradili za slučaj ruskog opozicionog aktiviste kojeg ste spomenuli", rekao je Vampler u imejlu.
Kara-Murza je za RSE rekao da je "ceo razlog zbog kojeg su mi trebali rezultati laboratorijskih testova bio pokušaj da probijem to uverljivo negiranje iza kojeg se Kremlj krije svaki put kad se tako nešto dogodi".
"Svaki put kada postoji drugi politički protivnik ili nezavisan novinar ili antikorupcijski aktivista ili prebeg ili bilo ko ko je napadnut trovanjem; svaki put postoje neka alternativna objašnjenja koja nude ruske vlasti", rekao je on.
Zapisnik FBI-ja uključen u dokumenta opisuje sastanak Kara-Murze i FBI agenta 9. marta 2018. u Vašingtonu. Agent je napisao da se Kara-Murza, iako je shvatio da "laboratorijska analiza FBI-ja nije bila konkluzivna, nadao da će imati pismeni komentar od FBI o njegovom slučaju koji ukazuje da se vodi kao slučaj namernog trovanja".
Kara-Murza, kojeg su američki kongresmeni podržali u naporima da pristupi dokumentima FBI-ja, nagovestio je da će iskoristiti te veze da izvrši pritisak na FBI po tom pitanju, navodi se u izveštaju agenta.
Kara-Murza je za RSE rekao: "Ono što sam pre svega želeo bili su rezultati laboratorijskih testova, ali ako je FBI odlučio da određenu supstancu označi kao tajnu, tražim makar da mi daju generalni razlog trovanja".
Podrška u Kongresu
Kara-Murzin advokat Rademejker rekao je da su samo nekoliko dana pre isticanja roka 15. septembra obavešteni da Ministarstvo pravde namerava da odloži izdavanje dodatnih 1.100 stranica do 15. novembra.
Kara-Murza, koji je ruski državljanin i legalno živi u SAD, tokom nekoliko godina izgradio je bliske veze s članovima Kongresa koji su se zalagali za njega. Nekoliko poslanika, republikanskih i demokratskih, pisalo je direktno Reju apelujući da se direktor FBI-ja uključi.
Početkom 2018. godine, u diskusijama s američkim kongresmenima i članovima osoblja Kongresa, zvaničnici FBI-ja naznačili su da će razmotriti objavljivanje nekih rezultata, rekle su osobe direktno upoznate s tim pitanjem. One su govorile za RSE pod uslovom da im se ne objavljuje ime, jer nisu ovlašćene da daju javne izjave.
Ali iz nejasnih razloga, FBI je kasnije obavestio članove Kongresa da to neće uraditi, rekle su te osobe, što je frustriralo one koji su smatrali da pitanje zaslužuje hitnost.
Jedan senator je čak u pismu FBI-ju sugerisao da je ta agencija supstancu koja je izazvala Kara-Murzinu bolest stavila pod oznaku tajnosti.
Među Kara-Murzinim zastupnicima u Kongresu bio je pokojni republikanski senator Džon Mekejn (John McCain) koji je umro u avgustu 2018. Kara-Murza je nosio kovčeg na njegovoj sahrani.
Godinu dana ranije, u pismu Reju 22. septembra 2017. godine, raspitujući se o statusu istrage, Mekejn se žalio na administrativna kašnjenja i pritiskao Reja da istraga ima prioritet.
Mekejn je takođe napisao da veruje da su oba obolevanja bila namerna trovanja i da su politički motivisana.
"Vladimir... je očigledno bio žrtva Putinove brutalne kampanje eliminisanja protivnika. Utvrđivanje ko je i kako to učinio pomoći će Vladimiru da traži pravdu koju zaslužuje i pružiće mali oblik zaštite od novih napada na njegov život i živote drugih neistomišljenika", napisao je Mekejn.
Facebook Forum