Dostupni linkovi

Udruženje 'Ujedinjeni protiv kovida' traži sastanak u Ministarstvu zdravlja Srbije


Medicinski radnici u zaštitnim odelima u Srbiji
Medicinski radnici u zaštitnim odelima u Srbiji

Izvršni odbor udruženja građana "Ujedinjeni protiv kovida" (UPK), čiji su članovi pre svega lekari i zdravstvstveni radnici - potpisnici istoimene peticije, zatražio je od ministra zdravlja Zlatibora Lončara da organizuje hitan sastanak na kome bi se "ispregovarao način daljih međusobnih odnosa, koji moraju biti u interesu sistema javnog zdravlja i svih građana Srbije".

U pismu koje je dostavljeno i medijima UPK traži od Ministarstva zdravlja da uputi i apel "direktorima svih zdravstvenih ustanova da pod hitno prekinu kršenje prava lekara", kao i da obaveza svakog direktora u zdravstvenim ustanovama treba da bude da ostavi u radnom odnosu i na odgovarajućim poslovima sve mlade lekare koji su zaposleni tokom vanrednog stanja, koji su "izneli izuzetno veliki teret u prethodnom delu epidemije".

Zatražili su i "hitnu smenu v.d. direktora Opšte bolnice Novi Pazar navodeći da je ta ustanova, "posmatrajući samo činjenice, jedna od najlošijih u celom svetu", kao i da "postoji visok stepen sumnje da je trenutnom stanju u ovoj zdravstvenoj ustanovi najviše doprinela organizacija rada same bolnice".

Od ministra zdravlja je zatražena i hitna smena v.d. direktora KBC Zvezdara, uz navode da je u tom bolničkom centru "zabeležen neverovatno veliki broj otkaza lekara, koji odlaze jer ne žele da sarađuju sa kolegom koji je trenutno na čelu ove ustanove".

Kako se navodi u otvorenom pismu, čitavo osnivanje "Udruženi protiv kovida" imalo je uzrok u problemima sa "takozvanim Kriznim štabom", čija se odgovornost zahteva.

"Interesantno, Krizni štab se kao institucija uopšte i ne pominje u zakonskim propisima. Problemi sa takozvanim Kriznim štabom su, ipak, pre svega zbog medicinskih pitanja. Na primer, jedan od članova Kriznog štaba je javno izjavio da prisustvo oko 20.000 navijača na jednoj fudbalskoj utakmici nije rizično po širenje epidemije. Samo nekoliko dana nakon toga, jedan drugi član Kriznog štaba je za drugu fudbalsku utakmicu izjavio da je prisustvo nešto manje od 10.000 ljudi izuzetno visok epidemiološki rizik."

"Svedoci smo činjenice da su čak dva člana Kriznog štaba javno izjavila da oni i ne znaju brojeve zaraženih i umrlih", navodi UPK.

Inicijativu "Ujedinjeni protiv kovida" u julu je potpisalo najpre 350 lekara, nezadovoljnih načinom na koji država reaguje na epidemiju korona virusa ali i tretmanom zdravstvenih radnika, a broj potpisnika se, u danima koji su usledili povećao na gotovo 3.000, uprkos pritiscima vlasti na pojedine lekare da povuku svoje potpise.

Početkom septembra je osnovano udruženje građana "Ujedinjeni protiv kovida", čiji su članovi pre svega potpisnici peticije, koje je najavilo da će biti pre svega strukovno udruženje, koje će kroz angažovanje samih lekara koji su deo sistema pokušati da taj sistem učini boljim.

XS
SM
MD
LG