Građani Bora okupili su se u subotu ujutru na protestu zbog prekomernog zagađenja u ovom gradu u istočnoj Srbiji, za koje navode da je pojačano krajem 2018. godine, kada je kineska kompanija „Ziđin“ postala većinski vlasnik RTB Bor.
Građani su se u 10 časova okupili na ulazu u grad Bor, na platou kod "Kapije grada", a potom su se uputili ka sedištu kompanije „Ziđin“.
Okupljeni građani nosili su transparente „Hoćemo čisto nebo“, „Dajte mi vazduh“, „Stop zločinu“, „Stop zagađenju“.
Skup je u organizovan preko društvenih mreža, a kako ocenjuje agencija Beta, najmasovniji je ekološki protest u tom gradu od kada je izgrađena nova topionica, a kineska kompanija postala većinski vlasnik RTB Bor.
Reporteri sa protesta javljaju da je među okupljenima bio i veliki broj predškolske i školske dece koja su skandirala "Nećemo dim". Beta je citirala ekološkog aktivistu Ilija Đuričića da traže "garancije da će topionica ubuduće raditi bez zagađenja".
Krivična prijava grada protiv Ziđina
Odbornici opozicije u Skupštini Grada Bora upozorili su prošle nedelje na alarmantno višemesečno zagađenje gasovima i teškim metalima iz pogona topionice bakra kompanije "Ziđin" i najavili proteste građana, a gradonačenik Bora Aleksandar Milikić je podneo krivičnu prijavu protiv odgvornih lica kineske kompanije.
Portal Insajder je, pozivajući se na Osnovno javno tužilaštvo u Boru, preneo da je Milikić krivičnu prijavu podneo 14. septembra.
Tri dana ranije, gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić je najavio prijavu, rekavši da su "životi naše dece i nas samih su ugroženi“, i da će se grad „institucionalno boriti da se taj problem reši“.„Ministarstva će morati da 'čvršće i odgovornije' razgovaraju sa kompanijoim “Ziđin”, koja je sa državom Srbijom u RTB ušla u strateško partnerstvo", rekao je Milikić 11. septembra.
Ziđin zaustavio topionicu zbog remonta
Ziđin je prošle nedelje zaustavio rad topionice bakra zbog remonta koji je bio planiran za novembar. Razlog prevremenog remonta je, kako je objašnjeno, povećana emisija dimnih gasova proteklih dana, usled kvara na opremi pogona, što je negativno uticalo na kvalitet vazduha u Boru, prenela je agencija Beta.
Inače, kineska komanija “Ziđin Majning” (Zijin Mining Group) je krajem 2018. godine preuzela Rudarsko-topioničarski basen BOR (RTB Bor), a tim ugovorom se obavezala i da će u rešavanje ekoloških problema uložiti 136 miliona dolara.
Iz te kompanije tvrde da dimni gasovi iz topionice nisu jedini uzrok zagađenja vazduha u Boru i da je prekomerna emisija dimnih gasova bila problem i pre nego što je ta kompanija preuzela Rudarsko-topioničarski basen (RTB) u Boru.
Građani Bora su zbog zagađenja i, kako navode, „alarmantno visoke koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu“ protestovali više puta.