Dostupni linkovi

EU traži oslobađanje svih beloruskih aktivista i najavljuje sankcije


Minsk, 6. septembar 2020.
Minsk, 6. septembar 2020.

Evropska unija očekuje od beloruskih vlasti da obezbede momentalno puštanje na slobodu svih uhapšenih po političkoj osnovi pre i posle falsifikovanih predsedničkih izbora, izjavio je večeras, 7. septembra, šef evropske diplomatije Žozep Borel.

"Snažno osudjujemo arbitrarna i nerazjašnjena hapšenja po političkoj osnovi u Belorusiji koja se dešavaju od početka predizborne kampanje za predsedničke izbore (održane 9. avgusta)", piše u Borelovoj izjavi na sajtu Evropske službe za spoljne poslove.

Borel navodi da su posle sinoćnog mirnog Marša jedinstva uhapšene 633 osobe i da su se prethodnih dana na meti našli opozicioni aktivisti Marija Kalesnikava, Andrej Jahorau, Irina Suhij, Anton Radnijanku i Ivan Kraucu.

"Jasno je da vlasti Belorusije nastavljaju da zastrašuju ili da dozvoljavaju zastrašivanje svojih građana na sve više nezakonit način i da grubo krše i sopstvene zakone i medjunarodne obaveze", naveo je Borel.

On je pozvao vlasti Belorusije da "prestanu s političkim progonom" i da započnu "inkluzivan nacionalni dijalog", uz puno poštovanje demokratskih i osnovnih prava beloruskog naroda.

"Civilno društvo i akteri angažovani u diskusijama o budućnosti Belorusije, uključujući članove Saveta za koordinaciju, moraju biti zaštićeni od zastrašivanja, prisilnog egzila, arbitrarnog hapšenja i nasilja. Vladavina prava i pravda moraju da prevagnu i temeljna i transparentna istraga svih mogućih zloupotreba mora da bude sprovedena", naveo je Borel.

Dodao je da će EU uvesti sankcije pojedincima odgovornim za nasilje, represiju i falsifikovanje izbornih rezultata.

Oklopna vozila na ulicama Minska
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

Vlasti Belorusije hapšenjima pokušavaju da uguše gotovo jednomesečne masovne proteste zbog reizbora autoritarnog predsednika Aleksandra Lukašenka na avgustovskim izborima, piše Asošijejted pres (AP).

Protesti u Belorusiji počeli su posle izbora 9. avgusta na kojima je, prema zvaničnim rezultatima, Lukašenko ostvario pravo na šesti mandat, osvojivši više od 80 odsto glasova.

Demonstranti navode da su izbori pokradeni, a neki su novinarima Asošiejted presa objasnili kako je prevara tačno izvedena u njihovim distriktima.

Vodeća opoziciona aktivistkinja Marija Kalesnikava i još dva člana opozicionog Saveta za koordinaciju nestali su danas, što je povećalo strahovanja da su uhapšeni, navodi Asošiejted pres.

Kalesnikavu, liderku Saveta za koordinaciju, navodno su nepoznate odobe ugurale u mini-bus u Minsku i odvezle. Ona je prošle nedelje objavila osnivanje nove opozicione stranke "Zajedno".

Nestanak Kalesnikave usledio je posle masovnog sinoćnog protesta na kojem se prema proceni organizacije Vijasna okupilo 100.000 ljudi.

Bjelorusija: Strašnije je živjeti u strahu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Član Saveta za koordinaciju Maksim Znak rekao je da, uz Kalesnikavu, s još dva člana te grupe danas nisu mogli da stupe u kontakt. Ministarstvo unutrašnjih poslova je navelo da nije uhapsilo Kalesnikavu, ali se o tome nije oglasila tajna policija koja i dalje nosi naziv KGB iz sovjetskog perioda.

Glavna rivalka Lukašenka na izborima, Svetlana Tihanovskaja, bivša nastavnica engleskog bez političkog iskustva, uspela je da ujedini opozicione grupe i da privuče desetine hiljada ljudi na predizborne skupove, najmasovnije opozicione u Belorusiji od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Dan posle izbora, čije je zvanične rezultate osporila, pobegla je u Litvaniju.

XS
SM
MD
LG