Ruska i sirijska delegacija razgovarale su u Damasku o ekonomskoj saradnji, nasuprot zapadnim sankcijama Siriji, tokom prve posjete ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova, javlja agencija AFP.
Rusija je ključni saveznik vlade u Damasku od početka rata u Siriji 2011. godine, pružajući joj kritičnu vojnu podržku i potpisujući nekoliko glavnih ekonomskih sporazuma.
- Ograničenje isporuke humanitarne pomoći u Siriju kao pobeda Rusije i Damaska
- Porodična svađa u sirijskom vrhu
Na susretu s ruskom delegacijom koju je predvodio Lavrov, sirijski predsjednik Bašar al-Asad rekao je da je "sirijska vlada odlučna da nastavi da radi s ruskim partnerima", da provodi potpisane sporazume i potiče "uspjeh ruskih investicija u Siriji", saopšteno je iz kabineta predsjednika.
Razgovarali su o mogućim novim sporazumima "u interesu obje zemlje i za ublažavanje uticaja politike sankcija" zapadnih zemalja protiv dijela Sirije pod kontrolom vlade, navodi se u saopštenju.
Ruska posjeta dolazi u trenutku dok se Damask bori da popravi ratom uništenu ekonomiju, što je dodatno otežano zapadnim sankcijama, uključujući i američki Cezarov zakon, koji se provodi od sredine juna.
Damask i Moskva su posljednjih godina potpisali nekoliko poslova u energetici, građevinarstvu i poljoprivredi.
Uključuju i jedan za rusku firmu Strojtransgaz da preuzme najveću sirijsku luku Tartus na 49 godina.
Još jedan posao dodijelio je istoj kompaniji 50-godišnju koncesiju za vađenje fosfata u centralnom dijelu Palmire.
Potpredsjednik ruske vlade Juri Borisov rekao je novinarima da je u pripremi novi ekonomski i trgovinski sporazum za koji se nadao da bi mogao biti potpisan tokom drugog putovanja u Siriju u decembru.
Predloženi sporazum, koji Damask trenutno razmatra, uključuje oko 40 projekata, rekao je Borisov, uključujući rehabilitaciju elektrana i istraživanje ugljikovodika u sirijskim vodama u Sredozemlju.
"Ekonomska izolacija Sirije" zapadnim sankcijama koči strane investicije, rekao je Borisov.
"To je ekonomska blokada koju pokušavamo probiti kroz naše zajedničke napore," dodao je.
Nakon Sirije, Lavrov je trebao krenuti na obližnji Kipar.
Sirijski sukob poharao je ekonomiju zemlje, ubio više od 380.000 ljudi i raselio milione od 2011.