Dostupni linkovi

Istraživanje: Značajno manje onih koji SAD vide kao neprijatelja Srbije


U Srbiji je značajno manje onih koji misle da su Sjedinjene Američke Države (SAD) neprijatelj Srbiji, navodi se u istraživanju o odnosu građana Srbije prema SAD nevladinog Instituta za evropske poslove u kome se ističe i da je „više onih koji misle više onih koji misle da je važno imati dobre odnose i sa SAD i sa Rusijom“.

„Od ukupnog broja ispitanih, 37 odsto građana Srbije smatra da je SAD neprijatelj Srbije, 26 odsto smatra da je SAD prijatelj Srbije. U odnosu na prethodno sprovedeno istraživanje 2019. godine, primetno je oko 13 odsto manje ispitanika koji dele stav da je SAD neprijatelj Srbiji“, naveli su u Institutu za evropske poslove.

Petu godinu za redom, Institut za evropske poslove u saradnji sa „Ninamedia“ istraživačkom kućom sproveo je u periodu od 12. do 22. marta 2020. istraživanje javnog mnjenja o odnosima Srbije i SAD. Istraživanje je, kako su naveli, rađeno na reprezentativnom uzorku od 1.207 ispitanika.

Prema rezultatima istraživanja, 16.8 odsto građana Srbije odnose Srbije i SAD ocenjuje najnižom ocenom, dok 6 odsto građana daje najvišu ocenu 5. Četvrtina je odnosima Srbije i SAD dala prelaznu ocenu 2, a najviše je onih (42.2 odsto) koji su dali srednju ocenu 3. Četvorku je dalo 9,9 odsto ispitanih.

Na skali od 1 do 5, odnosi dve države ocenjeni su prosečnom ocenom 2.63 i prosečna ocena beleži blagi trend rasta kroz tri talasa istraživanja. Istovremeno se dodaje da gotovo polovina građana veruje da će, u budućnosti, odnosi Srbije i SAD biti bolji.

„Kroz tri istraživačka talasa primetan je lineran porast broja ispitanika koji su optimisti po pitanju poboljšanja odnosa između Srbije i SAD, dok trećina građana misli da neće doći do poboljšanja odnosa i ovaj broj je najniži u ovom talasu“, saopšteno je iz Instituta za evropske poslove.

Na pitanje šta bi poboljšalo odnose Srbije i Amerike 20.8 odsto ispitanika je navelo rešenje pitanja Kosova, 12.6 odsto je reklo da bi se to desilo ukoliko bi se Kosovo vratilo u sastav Srbije, 9.9 odsto je navelo izvinjenje NATO-a zbog intervencije 1999. godine i isplata ratne odštete. 8.5 odsto je navelo ulazak Srbije u Evropsku uniju.

Institut za evropske poslove navodi i da čak 49 odsto građana Srbije smatra da bi poseta Donalda Trampa poboljšala odnose Srbije i Amerike. Suprotan stav ima 35 odsto ispitanih.

Više od polovine građana, njih 52.5 odsto, stava je da je za Srbiju značajno da ima dobre odnose i sa Rusijom i sa Amerikom. Prednost Rusiji daje 34.2 odsto ispitanih, dok prednost odnosima sa Amerikom daje 4.8 odsto.

„Poredeći dobijene rezultate kroz tri godine, primetan je trend opadanja u slučaju ispitanika koji daju prednost Rusiji i trend porasta broja onih koji su pri stavu da je značajno da Srbija ima dobre odnose i sa Rusijom i sa SAD“, navode u Institutu za evropske poslove.

Dodaje se i da polovina ispitanika percipira predsednika Aleksandra Vučića kao političara u Srbiji koji najviše radi na dobrim odnosima sa SAD. Šefa diplomatije Ivicu Dačića navodi 8.7 odsto ispitanih, a predsednicu Vlade Srbije Anu Brnabić navelo je 3.1 odsto građana.

XS
SM
MD
LG