Dostupni linkovi

Vlada FBiH: Fond za zaštitu životne sredine da osigura novac za uklanjanje otpada iz Italije


 Otpad u krugu bivše tvornice pekarskih proizvoda "Tehnopek" u Bihaću
Otpad u krugu bivše tvornice pekarskih proizvoda "Tehnopek" u Bihaću

Fond za zaštitu životne sredine Federacije BiH (FBiH) dužan je osigurati sredstva i angažovati kompaniju koja će ukloniti sumnjivi tekstilni otpad uvezen iz Italije, a koji je deponovan u Drvaru.

Tako je odlučila Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj u 28.augusta u Mostaru.

Istom odlukom Vlada FBiH je naložila Federalnoj upravi za inspekcijske poslove da, u skladu s relevantnim zakonima, pokrene proceduru zbrinjavanja na okolišno prihvatljiv način 414 tona neopasnog otpada u roku od 30 dana.

Preduzeće "Krom reciklaža" iz Drvara uvezlo je, početkom jula, u BiH ukupno 294.574 kilograma tekstilnog otpada u vrijednosti od 16.125 KM (8.062 eura).

Zbog otpada smještenog u krugu nekadašnje firme "Grmeč", građani Drvara, opštine u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine 2.jula blokirali su saobraćaj prema Bosanskom Petrovcu.

Nakon blokade puteva, oglasila se i ministrica okoliša i turizma Federacije BiH Edita Đapo. U saopštenju objavljenom na zvaničnoj web stranici ministarstva navodi se kako je ovo ministarstvo u skladu sa svojim nadležnostima izdalo dozvolu za uvoz neopasnog otpada za reciklažu.

Najveća količina otpada se nalazi u opštinama na jugozapadu zemlje, u Drvaru i Bosanskom Grahovu.

Načelnica opštine Drvar, Dušica Runić, izjavila je u četvrtak, 27. augusta, na konferenciji za novinare, da je uskladišteni otpad iz Italije i dalje u Drvaru.

"Došla sam do saznanja da je kompletna afera pokazala sve administrativne nedostatke i nespremnost države u kojoj živimo da pomogne jedinicama lokalne samouprave da ih zaštiti od pojedinaca koji su zarad ličnih interesa spremni ugroziti zdravlje stanovnika lokalne zajednice", kazala je Runić.

Rodoljub Dinić, jedan od suvlasnika firme "Krom reciklaža", koji živi u Beogradu, u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) 25. augusta je rekao da je firma iz Italije, "Stalcom" iz Padove, raskinula ugovor s Krom reciklažom.

Dinić priznaje da je počinjen prekršaj, jer je uvezeni otpad uskladišten na mjestima koja nisu navedena u dozvoli.

"Postoji spor oko vlasništva hale Pasjak u Drvaru, za koju smo dobili saglasnost za mesto skladištenja. Zbog toga smo morali otpad deponovati na drugim mestima.

Uprava za inspekcijske poslove Federacije BiH je 24. jula izdala Rješenje kojim je ovoj firmi naređeno zbrinjavanje otpada na više načina, među kojim je njegovo vraćanje u Italiju ili zbrinjavanje prema važećim aktima i propisima u Federaciji BiH.

U Rješenju se kao mogućnost navodi da se otpad prikupi i preveze na lokaciju predviđenu dozvolom, a to je industrijska zona Drvar.

Rok za provođenje Rješenja sa ovim mjerama je 30 dana, od dana njegovog prijema.

XS
SM
MD
LG