Auto-litija, protestna kolona od nekoliko desetina vozila, krenula je iz Beograda u nedelju ka manastiru Jabuka kod Prijepolja demonstrirajući protiv usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti krajem 2019. u Crnoj Gori.
Pre početka auto-litije na parkingu „Sava centra“ u Beogradu organizovan je moleban za učesnike protesta, a vozila koja učestvuju u auto-litiji su osveštavana.
Demonstranti su vozila okitili zastavama Srbije, a nosili su i crkvene simbole i transparente na kojima su prikazani predstavnici Srpske pravoslavne crkve. Organizatori su istakli transparent sa porukom „Ne damo svetinje“, što je aktuelni slogan protesta protiv Zakona o slobodi veroispovesti.
Demonstranti su uzvikivali „Ne damo svetinje“ i uvrede upućene predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.
Među prisutnima bio je i Mladen Obradović, vođa zabranjene desničarske organizacije „Obraz“.
Ovaj protest najavljen je na fejsbuk stranici „Saveza Srba iz Crne Gore“, a pod proglasom „Podrška braći u Crnoj Gori“.
Prema ranijim najavama, druga auto-litija kreće iz Novog Sada, a kolona iz Beograda i Novog Sada bi trebalo da se susretnu na auto-putu „Miloš Veliki“.
Ranije je najavljeno je i da će se ruta završiti ispred manastira Kumanica, ali je u međuvremenu ruta izmenjena. Litije se organizuju pod blagoslovom episkopa mileševskog Atanasija.
Naredbom o zabrani okupljanja koju je 16. jula doneo ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar zabranjeno je okupljanje više od 10 lica.
Auto-litije su počele da se organizuju u Crnoj Gori nakon što su 25. juna, zbog pogoršane epidemiološke situacije u Crnoj Gori, odlukom Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti (NKT) zabranjena verska okupljanja. Pristalice Srpske pravoslavne crkve (SPC) su u većini crnogorskih gradova organizovali protestne auto-litije u kojima se vozilima obezbeđuje fizička distanca, između ostalog, u Nikšiću, Podgorici, Beranama.
Protesti zbog usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori počeli su krajem 2019. jer SPC smatra da je taj pravni akt donet kako bi vlasti oduzele SPC crkvenu imovinu. Zakonom je predviđeno da su svi verski objekti i zemljište koji su bili imovina Crne Gore pre 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi o pravu svojine verskih zajednica, državna svojina. U Vladi Crne Gore tvrde da se tim zakonom uređuje pitanje verskih zajednica.
Predstavnici Vlade Crne Gore i SPC sastali su se u julu 2020. kako bi pregovarali o izmenama ovog zakona, ali su razgovori okončani bez rezultata.