Dostupni linkovi

Kina optužila SAD da maltretiraju kineske studente i istraživače


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Kina je danas optužila SAD da "prate, maltretiraju i namerno pritvaraju" kineske studente i istraživače u toj zemlji.

"Već neko vreme SAD, sa ideološkim predrasudama, stalno prate, maltretiraju i namerno pritvaraju kineske studente i istraživače uz pretpostavku krivice", rekaoje portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin nakon što su SAD odbile kauciju za kinesku naučnicu Tang Juan osumnjičenu da je prikrivala svoje veze sa kineskom vojskom i Komunističkom partijom Kine kako bi mogla da uđe u SAD.

Vang je izbegao da direktno prokomentariše optužbe protiv Tang, rekavši da Kina nije imala nameru da joj pomogne da pobegne iz zemlje.

Međutim, on je rekao da Kina traži od SAD da “postupa pošteno u ovom procesu u skladu sa zakonom kako bi se osigurala bezbednost i legitimna prava i interese,” u slučaju Tang.

"Akcije u SAD ozbiljno su prekršile prava i interese kineskih građana i poremetile normalnu kulturnu i razmenu osoblja Kine i SAD, što predstavlja politički progon", dodao je Venbin.

Sudija za prekršaje iz SAD Debora Barnes rekla je da je kaucija odbijena jer se sumnja da bi Tang napustila zemlju ukoliko bude puštena.

Kineskinja, doktorka medicinskih nauka, došla je u SAD krajem prošle godine kako bi radila kao istraživač-saradnik na Univerzitetu Dejvis u Kaliforniji.

Laboratorija u kojoj je radila zatvorena je zbog korona virusa i Tang je nameravala da se vrati u Kinu, zbog čega je odbijena kaucija.

Aleksandra Negin, pomoćnica saveznog javnog branioca, koja je tražila da Tang bude puštena uz kauciju, kazala da je ona otišla u kineski konzulat u San Francisku nakon što su je agenti FBI-aja ispitivali 20. juna u njeno stanu u Dejvisu sa nalogom za pretres i tom prilikom su joj oduzeli pasoš i vizu, a pronađene su i njene fotografije u uniformi civilnog kadra kineske armije.

Agenti su pregledali i članke iz Kine u kojima je utvrđena njena pripadnost armiji.

Međutim, Negrin tvrdi da se dokazi protiv Tang zasnivaju na starim fotografijama kada je bila u srednjoj medicinskoj školi kojom je upravljala vojska te da su dokumenti na osnovu kojij je optužena, prevedeni sa kineskog na engleski uz pomoć aplikacija, prenosi AP.

Tang je uhapšena 23. jula kada je napustila kineski konzulat u San Francisku, u kom se skrivala, kako bi potražila medicinsku pomoć zbog astme.

Ona je četvrta kineska naučnica pritvorena pod optužbama za viznu prevaru i prikrivanje veza sa kineskom vojskom.

Agenti FBI-ja su intervjuisali ljude u 25 američkih gradova koji navodno imaju "neprijavljenu pripadnost" kineskoj vojsci.

Tužioci navode da je to deo kineskog programa za slanje vojnih naučnika u tajnosti u SAD.

Tenzije Kine i SAD sve više rastu, a one se između ostalog odnose i na krađu intelektualne imovine, te se često kineski naučnici optužuju da rade u korist Pekinga.

XS
SM
MD
LG