Organizacioni odbor za obilježavanje 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone UN-a“ Srebrenica iz jula 1995. godine, na sastanku u petak u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, usvojio je Program obilježavanja 25. godišnjice genocida.
Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić izjavio je nakon sastanka da je Programom obilježavanja četvrt vijeka od genocida u Srebrenici predviđeno niz sadržaja na kojima će, zbog pandemije korona virusa, biti reduciran i kontrolisan broj ljudi.
“Što se tiče ukopa, mi smo imali veliku dilemu. Danas smo donijeli odluku da bude ukop i to je uvršteno u program. Svi oni koji žele da ukopaju svoje najmilije mi smo im to omogućili, s tim da pozivamo da, što se tiče ukopa i dženaze, prisustvuju samo srodnici žrtava koji dođu ovdje, jer moraćemo imati kontrolu svih onih koji će ući u mezarje - rekao je Fejzić.
Fejzić je naveo da će u svim dešavanjima u povodu 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, od okupljanja preživjelih, Marša mira, same komemoracije 11. jula, te kasnije obilazak stratiša biti odrganizovano uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
- Plakati sa likom Ratka Mladića u Srebrenici
- Haško tužilaštvo: Hitno zakazati raspravu o žalbi u slučaju Ratka Mladića
- Dokumentovanje genocida očima djece Srebrenice
Prije proglašenja pandemije korona virusa, brojni državnici iz cijelog svijeta najavili su dolazak u Srebrenicu na obilježavanje 25. godišnjice od genocida, ali su odustali, te će imati priliku da putem video linka prate komemoraciju i da se obrate na taj način.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.610 žrtava genocida. Još uvijek se traga za više od 1.000 nestalih Srebreničana.
Za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine, Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine, te sudovi u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 47 osoba na više od 700 godina zatvora, te izrekli četiri doživotne kazne (od čega jedna nepravomoćna).