Za sada nema reakcije najviših zvaničnika Srbije na to kako će se optužnica odraziti na pregovore Beograda i Prištine i sastanak koji je planiran za 27. jun u Beloj kući.
Na upit RSE do sada nisu odgovorili iz Vlade Srbije, Predsedništva, Ministarstva spoljnih poslova i Kancelarije za Kosovo.
Predsednik Kosova Hašim Tači (Hashim Thaqi) i premijer Kosova Avdulah Hoti otakazali su putovanje u Vašington nakon što je Specijalizovano tužilaštvo u Hagu saopštilo da je 24. aprila Specijalizovanim većima Kosova podnelo na ispitivanje optužnicu protiv Tačijv, te Kadrija Veseljija (Veseli), kao i "drugih" lica čija imena tužilaštvo nije želelo da objavi.
U optužnici se navodi da se Tači, Veselji , i drugi osumnjičeni iz optužnice snose krivičnu odgovornost za skoro 100 ubistava.
Zamenik predsednika opozicione Stranke slobode i pravde Borko Stefanović, koji je za vreme vlasti Demokratske stranke bio na čelu tima za pregovore sa Kosovom, izjavio je kako ga Tačijeva odluka da ne ode u Vašington nakon objave optužnice ne čudi.
Navodi, međutim, kako se postavlja pitanje kako bi američka administracija mogla da vodi pregovore sa Vučićem i Tačijem "o nepoznatom planu rešavanja kosovskog pitanja".
"Samo demokratizacija i izbacivanje kriminala i zločina iz vlasti Beograda i Prištine može dovesti do pomirenja i rešenja kosovskog problema", naveo je Stefanović u saopštenju.