Sjedinjene Američke Države (SAD) veruju da je podnošenje predloga optužnice za ratne zločine, koje je objavila kancelarija nezavisnog Specijalizovanog tužilaštva u Hagu - korak napred ka pravdi i procesu pomirenja na Zapadnom Balkanu, navodi se u saopštenju portparola Stejt departmenta 25. juna, javlja Glas Amerike.
SAD su pozvale Specijalizovana veća Kosova i nezavisnu kancelariju Specijalnog tužilaštva da se pridržavaju svog mandata i ocenile da je iza ove objave proces koji traje 20 godina.
Ovaj korak je neophodan da bi se unapredila vladavina prava i dobila pravda za žrtve na Kosovu, a zemlja se odmakla od ovog strašnog perioda i pridružila evro-atlantskoj zajednici, zaključuje se u saopštenju.
Kancelarija specijalizovanog tužioca saopštila da je u sredu, 24. aprila, poslala Specijalizovanim komorama Kosova, sa sedištem u Hagu, optužnicu sa deset tačaka na ispitivanje, a u kojoj su predsednik Kosova Hašim Tači, predsedavajući Demokratske stranke Kosova Kadri Veselji i ostali, optuženi za niz zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina, uključujući ubistva, progon i mučenja.
Nakon objavljivanja optužnice, Tači i premijer Kosova Avdulah Hoti, koji su trebali da budu deo delegacije na sastanku sa Srbijom u Beloj kući, otkazali su svoj put u Vašington.
- Tači otkazao put u Vašington nakon objavljivanja optužnice za ratne zločine
- Veselji: Negiram umešanost u bilo koje krivično delo
Sastanak predstavnika Srbije i Kosova u Beloj kući inicirao je specijalni predstavnik predsednika SAD Ričard Grenel (Richard Grenell), a glavne teme su trebale biti rešavanje ekonomskih problema, uklanjanje trgovinskih prepreka, slobodno kretanje ljudi i robe te investicije u regionalnoj infrastrukturi.