RIK: Do 16 sati glasalo 33,42 posto građana
Do 16 časova u Srbiji je na izbore izašlo 33,42 građana sa pravom glasa, saopštila je u nedelju Republička izborna komisija (RIK).
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević kazao je na konferenciji za novinare da u taj broj nisu uključeni glasovi sa Kosova, sa kojima je, prema njegovoj proceni, izlaznost oko 35 odsto.
Kovačević je naveo da je u Beogradu izašlo 27,74 odsto birača, u Novom Sadu 30,16 a u Nišu 29,99 odsto građana sa pravom glasa.
Po regionima, u Vojvodini je do 16 sati glasalo 35,59 odsto birača, u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji 35,57 dok je na izbore u Južnoj i Istočnoj Srbiji izašlo 32,57 odsto građana.
Predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević kazao je da u protekla dva sata nije bilo većih "proceduralnih nepravilnosti u radu biračkih odbora" u Srbiji.
CeSID: U popodnevnim satima mnogo nepravilnosti na biračkim mestima
Centar za slobodne medije i demokratiju (CeSid) saopštio je da je u periodu od 12 do 14 sati, zabeleženo više nepravilnosti na glasačkim mestima.
"Nastavljeno je sa ubacivanjem listića u pogrešne glasačke kutije, listići za lokalne izbore se ubacuju u kutije za parlamentarne izbore i obratno", kazala je saradnica CeSID-a Emilija Orestijević i dodala da je na više glasačkih mesta zabeležena i povreda tajnosti glasanja.
"Na više mesta je primećeno da se glasački listići fotografišu ili se savijaju tako da se vidi za koga se glasalo", objasnila je ona.
Orestijević je kazala da članovi biračkih mesta u Kuli uzimaju pozive za glasanje od građana, pa ih u kesama dele nepoznatim osobama.
"Na nekoliko biračkih mesta građani nisu mogli da glasaju jer nisu bili upisani u birački spisak. Naknadnom proverom u policiji, oni su prema svom prebivalištu trebali da glasaju na tim biračkim mestima, ali nisu bili upisani", objasnila je Orestijević.
Prema podacima CeSID-a, do 14 sati na glasanje izašlo 26,5 odsto upisanih birača.
Programski direktor CeSida Ivo Čolović rekao je na konferenciji za novinare da je to najniža izlaznost birača u poslednjih šest godina.
Šta građani Beograda očekuju nakon izbora
Šef misije OEBS: Glasanje u Severnoj Mitrovici mirno i bez problema
Šef misije OEBS na Kosovu Jan Bratu posetio je u popodnevnim časovima biračka mesta u Severnoj Mitrovici i tom prilikom izjavio da se proces odvija mirno i bez problema. Istakao je da odziv birača veliki i da on u Severnoj Mitrovici iznosi preko 40 procenata, dok u najsevernijoj kosovskoj opštini Leposavić taj broj prelazi 55 odsto upisanih birača.
Istakao je da se sve mere vezane za zaštitu od bolesti COVID-19 poštuju, a da je OEBS obezbedio maske za sve glasače, dodavši da je poštovanje fizičke distance ponekad “najteži deo”.
„Ali mislim da se i to odvija u prilično dobrom toku. Pored toga mi pratimo istu proceduru kao 2017, što je bilo dogovoreno od Prištine i Beograda zajedno“, rekao je Bratu.
Bratu je potvrdio da su zabeležena, kako je rekao, dva manja incidenta, ali da je osoblje OEBSa reagovalo na vreme i da je to rešeno.
Vezano za grupno glasanje u Severnoj Mitrovici u pratnji političkih lidera, gde nije bilo moguće poštovanje socijalne distance, Bratu je rekao da OEBS nije policija ne može da zaustavi ljude.
„Mi smo imali jasne instrukcije prema našem osoblju da pokuša da ohrabri ljude da drže distancu, isto to je uradio Beograd, imali su jasne instrukcije. Ja sam svestan da to u tom momentu nije ispoštovano, ali zaista mi nismo mogli više od toga“ rekao je šef miisje OEBSa Jan Bratu.
On nije mogao da komentariše da li su se stekli uslovi za održavanje lokalnih izbora u Podujevu i Severnoj Mitrovici, koje je predsednik Kosova Hašim Tači odložio zbog pandemije COVID-19.
„Situacija jeste možda malo promenljiva, ali nije na meni da to komentarišem kao šef OEBSa“ rekao je Bratu.