Gotovo 80 miliona ljudi širom svijeta ili jedan odsto čovječanstva raseljeno je do kraja prošle godine uslijed sukoba i progona, saopšteno je iz UN-a.
Visoki komesarijat UN za izbjeglice (UNHCR) u svom godišnjem izvještaju "Globalni trendovi" navodi da je ovaj broj veći za oko devet miliona u odnosu na prethodnu godinu i gotovo dvostruko veći od 41 miliona registrovanih 2010. godine.
Prema navodima u izvještaju, na vrhu liste od 79,5 miliona izbjeglih su državljani Sirije, Venecuele, Avganistana, Južnog Sudana i prognane Rohindže iz Mjanmara.
"Broj od skoro 80 miliona je najviši od kako je UNHCR počeo da sistematski registruje podatke i to je razlog koji izaziva veliku zabrinutost. To je otprilike jedan odsto čovječanstva", naglasio je visoki komesar UN-a za izbjeglice, Filipi Grandi.
On je napomenuo da je 73 odsto izbjeglih zatražio azil u susjednoj zemlji, što nije u skladu sa sugestijama da oni samo žele da stignu do država Zapada.
Prema podacima UNHCR-a, oko 107.000 izbjeglih prošle godine naselio se u trećim zemljama.
Grandi je izrazio žaljenje što je broj naseljenih u padu i ukazao je na to da je naseljavanje u SAD-u dramatično opalo, a da je zemlja sa najvećim brojem novonaseljenih Kanada.
Pročitajte:
- Van der Auweraert: Ne treba nam novi Vučjak
- Kampanja za pomoć izbjegličkim obiteljima u Hrvatskoj
- Mađarska odbacila presudu Evropskog suda o nelegalnom tretmanu migranata